Katuse ehitamine: Kõik vajalikud materjalid leiad Puumarketist!
Kui teemaks on katuse ehitamine, siis kogu selleks vajalik materjal: maja katuse konstruktsioonielemendid, soojustusmaterjalid, aluskatte materjalid, roovitus, katusekatted ja sinna juurde kuuluvad süsteemid on võimalik soetada Puumarketist.
Järgnevalt annab Puumarketi spetsialist ülevaate peamistest katuse ehitusetappides kasutatavatest materjalidest: katuse kandekonstruktsioonid, aluskattematerjalid, roovitus ja katusekattematerjalid.
1. Maja katuse kandekonstruktsioon
Hea aluskatus ja kandekonstruktsioon on maja oluline osa. Peale katusematerjali “kandmise” peab konstruktsioon hästi toime tulema ka niiskuse ja ilmastikuoludega. Puidu kasutamine ehituses on tänu tema omadustele väga levinud, kuna just puit peab suurepäraselt vastu erinevatele keskkonnatingimustele. Lisaks on puit taastuv loodusmaterjal ja aruka tegevuse puhul ei lõpe see otsa.
Samas ei saa kandekonstruktsioonide ehitamiseks kasutada igasugust puitu. Eesti Vabariigis peab alates 1. septembrist 2007 olema kõik ehitustel kasutatav konstruktsioonpuit CE –märgistatud. Seega kehtib printsiip, et puidu tugevuslike omaduste säilimiseks tuleb ehitada kuivast, tugevussorteeritud C24 puidust. Seda nii puidu omaduste paremaks säilitamiseks kui ka turvalisema ja vastupidavama kodu ehitamiseks. Täpsemalt, kuidas puitu tugevussorteeritakse, lugege siit!
Katuse kandekonstruktsioonid võib ehitada ka näiteks liimpuidust.Puumarketi kaubavalikust leiab pikad – 13,5 meetrised liimpuittalad. Kliendil on valida erinevate ristlõikega liimpuittalade vahel, mida on võimalik kohapeal järgata vastavalt kliendi soovile. Tänu sellele on võimalik kiirelt ja mugavalt soetada sobiliku pikkusega materjali.
Laialdaselt kasutatakse liimpuidust kandekonstruktsioone suurte silletega hoonete katusekonstruktsioonide ja seinakarkasside ehitamisel, näiteks lennujaamade, ujulate, võimlate ning paljude teiste hoonete ehitamiseks. Seega sobib liimpuit ideaalselt ka eramute ehitamiseks. Miks eelistada ehituses just liimpuitu, saate lugeda täpsemalt siit!
2. Katuse aluskate
Niiskust peetakse eramu üheks suurimaks vaenlaseks, seega igasugune maja peab saama hingata. Hästi ehitatud katus ventileerib niiskust välja, kaitstes kindlalt vihma ja tuule eest, seega on aluskattel katuse ehitamise juures väga oluline roll. Katuse aluskatted jagunevad üldjuhul kahte kategooriasse – hingavad ja mittehingavad.
Hingav ehk difuusne aluskate koosneb mitmest kihist, mille üks olulisem osa on spetsiaalse riidega kaetud auru läbilaskev membraan. Katva kanga ülesanne on kaitsta hingavat membraani vigastuste eest ja seista vastu ilmastikule. Sellist aluskatet on võimalik paigaldada otse sarikatele, seejärel paigaldatakse distantsliist, roov ja katusekate. Sarikavahe saab täita soojustusmaterjaliga, surudes selle tihedalt vastu pingule tõmmatud aluskatet.
Hingavate aluskatete paigaldamisel tuleb tähelepanu pöörata paanide omavahelisele kokku kleepimisele (parima liimumise tagavad 2 teibiga aluskatted, kus teip surutakse vastu teist teipi), mis tagavad aluskatte töötamise tuuletõkkena ja aitab katuse maksumuses kokku hoida. Kasutades hingavaid aluskatteid, ei ole vajadust tuuletõkkeplaadi ega tuulutusroovi järgi, mis praegu levinuima katusekonstruktsiooni kiletaolise ja mittehingava aluskattematerjali puhul peavad olema.
Mittehingav aluskate juhib vee ainult katuselt ära ning seda kasutatakse külmade ventileeritud pööningutega katuste puhul või soojustatud katustel, kui soojustuse ja aluskatte vahele on jäetud õhuvahe.
3. Katuse roovitus
Roovitus on horisontaalne puidust (enimlevinud mõõt on 50×50) konstruktsioon, millele kinnitatakse katuse kattematerjal. Vertikaalset konstruktsiooni, ehk roovitust nimetatakse tuulutusliistuks ning selle ülesandeks on katusealuse ventilatsiooni tagamine. Tuulutusliist paigaldatakse piki sarikaid aluskatte peale. Horisontaalselt paigaldatavate roovitise samm sõltub väljavalitud katusematerjalist kui ka katuse kaldest.
4.Milliseid katusekatteid on Puumarketil pakkuda?
On väga oluline, et katus kaua kestaks, oleks ilmastikukindel ning näeks kaunis välja. Lisaks peab katus pakkuma kaitset nii tuulte kui ka teiste ilmastikuolude eest. Järgnevalt leiate valiku, millistest materjalidest katusekatteid on Puumarketil pakkuda:
Kivikatuseid on ehitatud tuhandeid aastaid. Sellel on ka oma kindel põhjus. Kiviga saab ilmastikukindla, turvalise ja kauni katuse. Katuse toimimisest aru saamine on esimene samm täiusliku katuseni. Klassikaline katusekivide materjal on savi. See on tugev, vastupidav ja looduslik materjal. Ta talub suuri temperatuurimuutusi, ilma ja mikroorganismide ning kahjurite rünnakuid. Viimastel aastatel on savile konkurentsi hakanud pakkuma uuem materjal – betoon.
Eterniit on tänapäevane katusekate, mis on tulekindel, keskkonnasõbralik ning hingav. Eterniidi töötlemiseks ei ole vaja spetsiaalseid tööriistu ega eriteadmisi, seepärast on paljud eterniidiga kaetud katused valminud nende peremeeste endi kätega. Eterniidi tootmise käigus ei eraldata keskkonda kahjulikke aineid. Plaadid on valmistatud tsemendist, lubjakivist, amorfsest ränidioksiidist, tselluloosist, veest, mineraallisanditest ja asbesti välja vahetanud sünteetilisest PVA-kiust.
Bituumensindleid võib pidada väga pikaealisteks. Selle aluseks on laboratoorsed uuringud ja tegelikud kasutuskogemused. Laialdaselt kasutatavad, sindleid võib paigaldada kõmmeldunud alustele, ka on neid hõlbus kasutada keeruliste katuste puhul. Vastupidavad muutlike ilmastikuolude suhtes näiteks vihm, tuul, lumi.
Kui olete otsustanud, millist katust vajate, siis pakkumist küsige Puumarketist! Meilt leiate kogu vajaliku materjalivaliku katuse ehitamiseks – alates kandekonstruktsioonist kuni kattematerjalideni välja.