Kas, miks ja millal kaasata kodukujunduse projekti sisekujundaja?
Sisekujundus on kindlasti teema, millest igaüks meist midagi rääkida oskab. Enamusel on sellega seoses oma kindel maitse, eelistused, nägemus ja kogemused. Kuna interneti avarustest võib tänapäeval leida tohutul hulgal ilusaid pilte ja ideid, siis ei tundugi oma kodukujundamise projekti enam eriti raske ülesanne.
Aga läheme nüüd detailsemaks ja võtame ette selle konkreetse sinu kodu, mida sisustada ja planeerida on vaja. Võibolla on seal väga kitsad ruumid või hoopis ülemäära avarad, võibolla on vannituba hästi pisike või laed liiga kõrged. Kuidas selliseid ruume kaunilt ja funktsionaalselt planeerida, millist mööblit tellida, milliseid materjale kasutada? Kuidas luua ajatu interjöör?
On juba isegi hästi, kui ruumide eripära on ette teada, aga oletame, et kodu alles ehitatakse ja sul on vaja anda adekvaatsed vastused absoluutselt iga detaili kohta, mis puudutab näiteks valgusprojekti, vannitoa torustikusõlmede asetust, kuhu tuleb kraanikauss, pesumasin, kuhu on elektrikontakte vaja ja kui kõrgele, milliseid värve kasutada, kuidas uksed käima hakkavad ja millised uksed üldse.
Kas tundub ikka veel lihtne? Enam internetist väga palju kasu ei ole, sest nüüd on vaja juba lähtuvalt reaalsest kasutusvajadusest otsustada, kus ja kuidas täpselt kõik olema hakkab.
Oma kodu kujundamiseks läheb esiteks vaja visiooni, milline see olema peaks, teadmisi kõikide erinevate detailide projekti sobitamiseks, kogemusi takistustega toimetulekuks ning lõpuks väga palju aega kõige sellega tegelemiseks.
Kindlasti on olemas palju inimesi, kelle jaoks tundub kõik eelnev põnev väljakutse ja võibolla on sisekujundusega ka varem kokku puututud, aga kes ikka valdkonnast väga palju ei tea ja aega enda kõigega kurssi viimiseks ja protsessi juhtimiseks pole kuskilt võtta, väldib tohutult palju probleeme, kui kaasab sellesse mõnes mõttes isegi väiksesse eluprojekti vastava spetsialisti (enamasti sisekujundaja, sisearhitekt).
Palazzo Interiorsi sisearhitekt Airita Aim on sisekujundusega tegelenud juba 15 aastat ja oskab väga täpselt öelda, kui palju abi on algajal kodukujundajal professionaalist. Kui räägime alles ehitusjärgus kodust, siis on sisekujundaja nii sinu unistuste täideviija, suurim sõber kui kõigi probleemide lahendaja. Ta on alati sinu poolel ja juhib asjade käiku sulle sobivas suunas.
Eks ehitaja tahab ikka asju teha nii, nagu talle mugavam, aga sisearhitekt seisab hea selle eest, et kõik saaks tehtud nii nagu vaja. Tal on olemas toimiv kontaktivõrgustik, ükskõik millist meest võib vaja minna, olgu selleks torumees, elektrik, mööblimeister või kes iganes, tema jaoks on vajalikud inimesed ühe telefonikõne kaugusel.
Sisekujundaja näeb oma vaimusilmas seda fantastilist tulemust, mille te koos olete välja mõelnud ja juhib projekti nii, et see ka teoks saaks.
Kodukujunduse projekt algab täpsest sisekujundusplaanist
Kodu kujundamine algab väga täpsest mõõtkavas plaanist. Kui mõõdud olemas, saame rääkida ka 3D joonistest, millel erinevaid lahendusi visualiseerida. Mõõtkavasse asetamiseta saame kujundamise puhul rääkida tühipaljast pildist, mida võib internetist tuhandeid leida, aga millel sinu tulevase koduga mitte midagi pistmist ei ole. Nii ongi võimalik tellida endale täiesti vales mõõdus mööbel või mõni muu sisustuselement, mis kuidagi moodi ruumi ei mahu ega sobi.
Iga kodu on kordumatu, täpselt selline nagu selle kodu elanikudki. Aga milline kodu millise inimesega sobib? Siin tulevadki kohe appi teadmised ja kogemused. Inimene oskab tavaliselt tuua ridamisi näiteid, milliseid ilusaid kodusid ta näinud on, aga kodu peab alati sobima ka inimese endaga ja tihti meile lihtsalt meeldib kellegi teise asju kaugelt vaadata.
Kogenud sisekujundaja oskab peale lühikest vestlust üsna kindlalt öelda, millisele inimesele missugune kodu võiks sobida ja otsustamine lähebki kohe lihtsamaks.
Võime ju rääkida, kui oluline on maalähedus ja traditsioonid, aga peene maitsega ja kõrgtehnoloogilisi lahendusi hindav südalinna elanik tunneb ennast hästi ikkagi modernses keskkonnas. Aga asetame nüüd sinna inimese, kes armastab üle kõige rahu, loodust, puitu ja lihtsaid asju? Talle võib seal küll meeldida, aga hästi tunneks ta ennast kindlasti traditsioonilises või hoopis skandinaavia stiilis kodus.
Kodu peab inimesega kokku sobima, ainult nii saab ta seal ennast hästi tunda.
Sisustamisel tuleb lähtuda ruumi eripäradest ja funktsioonidest
Kui nüüd sisustamisest rääkida, siis on väga lihtne sisustada kodu, kus kõik ruumid on ideaalse suurusega, aknad täpselt õiges seinas ja vannitoas piisavalt ruumi, et sinna absoluutselt kõik vajalikud asjad ära mahutada. Aga kui tõenäoline see päriselus on? Ikka kipub olema nii, et mõni ruum on teistest pretensioonikam ning vajab palju professionaalsemat lähenemist. Siin võib oma tarkusest väheks jääda.
Kuna elutubadest ja köökidest on väga palju räägitud, keskendume siin jutus pigem väiksematele ruumidele nagu esikud ja vannitoad. Need on just need ruumid, mis mingil põhjusel tähelepanuta jäävad ja mille sisustamisega eriti vaeva ei nähta. Pigem jääb kõlama mõte, las need siis olla, sest endal väga palju ideid ei olegi, kuidas need ruumid põnevaks ja isikupäraseks muuta.
Sisekujundaja jaoks on probleemide lahendamine väljakutse. Talle pigem meeldibki selliste asjade juures mõtiskleda, et tulemuse üle uhke olla. Sinu probleemsest esikust või vannitoast saab tõenäoliselt tema lemmiktööülesanne. Olgem ausad, sisekujundaja võtab lausa varrukast lahendusi, mille peale sa ise uneski ei tuleks.
Esiku sisekujundus
Võtame näiteks pisikese esiku, kuhu oma peaga oskame paigutada heal juhul peeglitega lükanduksed ja seda ka juhul, kui on olemas garderoobinišš, ja kõik. Tavaelu hakkab välja nägema nii, et kapi ees on hunnikus kogu pere jalanõud nagu sajajalgse kodus ning telefonid, võtmed ja muud vidinad on ikka kogu aeg kadunud, sest pole kindlat kohta, kuhu need asjad panna.
Ka väikest esikut saab muuta väga funktsionaalseks ja eriliseks nii, et igal asjal on oma koht ning piisavalt isikupära lisades võib sellest saada isegi nö esindusruum, kus külalisi vastu võtta. Esiteks on võimalik esikusse tellida palju rohkemate võimalustega mööblilahendusi kui lihtsalt lükanduksed. Alati saab kombineerida ja lisada juurde ka spetsiaalsed kapid-riiulid jalanõudele, sahtlid või kapipealsed võtmetele ja telefonidele. Võibolla on puudu just istumiskoht saabaste jalgapanekuks, mida annab hästi kokku sobitada jalanõudekapiga või peegel, kust enne uksest välja astumist oma väljanägemist kontrollida. Peegel võib alati täita ruumis ka disainelemendi rolli, miks mitte valida see valgustusega?
Valgustus on oluline teema. Aga selleks, et kasutada kaasaegseid valguslahendusi, tuleb elektriühenduste peale mõelda vahel isegi juba enne seinte ja põrandate ehitamist, sest palju neist vajavad kaablite paigutamist seinte, lagede ja põrandate sisse.
Foto: Esiku sisekujundus (Palazzo Interiors)
Illustreerivaid näiteid internetist:
Vannitoa sisekujundus
Või võtame vannitoa, mille mõõtmed on väiksemad kui kõigi oluliste asjade paigutamiseks vaja oleks. Siin tulevad jälle appi professionaalide salanipid, kuidas lahendada võimatuna näivaid olukordi ja mida täpselt selleks vaja on.
Sisekujundaja töö on alati kõige uuemate lahendustega kursis olla, seega oskab ta välja pakkuda hulga esmalt uskumatuna näivaid ideid. Võtame näiteks märgade ruumide seinakattematerjalid, kas teadsid, et nüüd on olemas ka tapeet, mis hästi dušinurka sobib ja selle efektseks muudab?
Foto: Väike vannituba, Palazzo Interiors
Illustreerivaid näiteid internetist:
Kas, miks ja millal kaasata professionaal?
Sisekujundaja tuleb kaasata täpselt siis, kui vaja. Kodukujunduses ei saa teha järeleandmisi mitte millegi arvelt, keskpärase tulemusega ei tohiks leppida.
Sisekujundaja võib kaasata igas kodukujunduse faasis, täpselt siis, kui tunned, et oma teadmistest jääb väheks. Palju kallim on hakata katsetama mitmeid erinevaid sobimatuid lahendusi.
Sisekujundaja on mõnes mõttes nagu Steve Jobs, kes pakub välja võimalused ja lahendused, mida sa isegi küsida ei oska ja lõpuks mõtled, kuidas varem küll teisiti hakkama said.
A: Inkodu.ee
Fotod: Palazzo Interiors, Internet, Pinterest