Hea tundega kodu feng shui prisma läbi
Kaasatud ekspert: Siret SeederKas pole veider, et neid, kes uurivad energia liikumist ja muundumisprotsesse ühest vormist teise, nimetatakse austavalt füüsikuteks, kuid neid, kes räägivad energiast oma kodus ja suhetes, nimetatakse udu-uurijateks?
Paraku on meil inimestena omane naeruvääristada seda, mis on meile võõras ja millest me aru ei saa isegi siis, kui tegemist ei ole müstikaga ja kõik mõjutused on mõõdetavad.
Lähtuvalt füsioloogiast oleme võimelised nägema kindlalt piiritletud sagedusriba ca 380-760 nanomeetrit, kus nähtav valgus levib. Naiivne tundub uskuda, et meid mõjutab vaid see, mida me näeme või siis veel kitsam spekter – vaid see, mida me usume. Vastavalt iidsetele elutarkustele oleme kõik vastastikuses koostoimes ja nii, nagu meie mõjutame oma elutegevusega loodust, mõjutab loodus ka meid, usume sellesse siis või mitte.
Olles teadlik energia liikumise seadustest looduses ja elades nendega kooskõlas, oleme tasakaalus ning terved ja meie tegemised-toimetused edenevad hästi. Feng Shui on õpetus just nende seaduspärasuste kohta. Hiina keeles tähendab feng õhku laienedes kogu informatsioonile, mis me õhu kaudu saame. Shui tähendab maad kogu infoga, mis meid maa kaudu mõjutab. Tasakaal maa ja taeva vahel tagab tasakaalus meele, terve keha ja õnneliku kodu.
Nii palju kui on erinevaid inimesi, esineb ka sobivaid kodusid. Kodu peab vastama pere vajadustele nii suuruse kui funktsionaalsuse poolest ning tekitama elanikes turvatunde. Samuti on oluline yin/yang tasakaal ning toetav viie elemendi ehk stiihia ring.
Energia peab liikuma vabalt, kõikvõimalikud servad ja nurgad takistavad energia ehk chi liikumist. Ruumi pimedatesse nurkadesse jääb energia seisma, tekib sha energia. Sha energia kuhjumisel kuhjub ka tolm, koli ja prügi. Nurgad tasub valgustada, dekoreerida ja kasutusele võtta nii, et igale poole on hea vaadata. Tihti on ruumide renoveerimise käigus eemaldatud seinaosad, mis on asendatud toestatavate kandetalade või sammastega. Paraku ei soosi loodusseadused alati uusi disainilahendusi ja mood võib olla kaugel tervislikkusest. Kandetalad ja postid häirivad taaskord energia liikumist. Ümarakujulised oluliselt vähem, kandilised rohkem. Samuti segavad postid vaadet, lõhuvad üldpilti ja mõjuvad ruumis ärritavalt. Siiski sõltub kõik ruumist endast, sest väga suure ja avara ruumi puhul on sambad täiesti asjakohased. Eenduvad servad tasub ümardada, pehmendada või sootuks välja vahetada. Avatud talad lõhuvad inimese energiavälja, neid saab pehmendada valgustite ja erinevate värviliste esemetega. Feng Shui soovitab riputad tala külge bambusflöödi.
Katusealuse pinna kasutuselevõtt on ühelt poolt hea mõte, küll aga peab langevate kaldseintega ruumi ehitama targalt. Oluline on ruumi võimalikult kandilise vormi saavutamine nii vertikaal- kui horisontaalplaanis. Kõrvalosad saab väga vajalike panipaikadena ning kappidena kasutusele võtta. Ülakorrus vajab korralikke katuseaknaid, võimalusel tasub igal juhul teha vintskap, sest viimane tekitab vertikaalplaanis juurde sümmeetrilist ruumi. Kaldseinte viimistlus on samuti oluline. Siin võiks kasutada tapeeti, riiet, plaate. Lauad ei ole nii hea valik. Kui mingil põhjusel on otsus laudade kasuks langenud, siis jälgida, et lauad jookseksid vertikaal- mitte energiat lõhkuva horisontaaltriibuna.
Kaldseintega ruumid sobivad mängutoaks, puhkamiseks, hobitoaks või mõne muu ajutise tegevusega ruumiks, kuid kindlasti mitte loominguliseks tööks, kuna kaldseinad pärsivad energia normaalset ringlemist.
Uks on üleminekuks sise- ja väliskeskkonna vahel. Avatud uks kutsub meid oma sisemaailma, suletud uks võimaldab meil eralduda teistest ja tunda end ruumis kaitstult. Kõiki kodu uksi ja aknaid maksab regulaarselt õlitada, sest kriuksuvad hinged mõjuvad halvaendeliselt. Oluline ka see, et akna ülemine piir oleks kõrgem, kui kodu pikima elaniku pea, sest inimene peab aknast nägema taevast, muidu kaob kontakt välismaailmaga. Parim aken on see, millel avanevad mõlemad pooled täielikult väljapoole, mitte sissepoole. Samuti peab aken tagama hea ülevaate meid ümbritsevast välismaailmast.
Ainuke koht, kus ei maksa akendega liialdada, on söögituba. Siin peab keskendumine olema suunatud toidule mitte aknast avanevale vaatele. Hiinlased peavad tänaseni söögituba heaoluga seotud ruumiks. Siin toimub suhtlemine. Söögitoa seinale võib paigutada ka peegli. Seda küll vaid nii, et see ei segaks laua taga istujaid. Usuti, et söögitoa seinale paigutatud peegel kahekordistab rikkust.
Väga oluline on ka valgustus, sest lauale varje langeda ei tohi. Küünal on küll väga romantiline, kuid annab vähe valgust ja kõrged küünlad ärritavad seedimist. Piltide ja kaunistuste valikuga maksab olla söögitoas väga ettevaatlik. Eelistatud on pildid puuviljadest, päikesest, sõprusest, seltskonnast ja suhtlemisest. Sobib vaid see, mis toetab toa üldist eesmärki. Toolid olgu tugevad ja kõrge leeniga. Oluline on ka laua kuju. Ideaalne vorm on kaheksanurk, mis laseb inimestel ideaalselt suhelda, kuid hea on ka ovaalne või ümar laud.
Elutuba võib ühendada endas mitut funktsiooni või on ta jaotatud mõtteliste osadena erineva sihtotstarbega ruumiosaks. Tegemist võib olla puhke-, töö, külaliste-, söögitoa või ka kabinetiga. Viimane tuleb elutoast kindlasti eraldada, muidu ei suuda inimene energeetiliselt puhata. Oluline ruumi üldine proportsioon. Suures ruumis tuleb mööbel grupeerida. Istumiskohad olgu turvalised ja istudes peab nägema ruumi ust, soovitavalt ka teisi avausi. Pehme mööbel elutoas on seotud yin-energiaga. Istumiskohti ei tohi häirida teravad nurgad ja servad. Kamin on toa suhtes eenduv osa ja tegemist on otseühendusega välismaailmaga. Seetõttu on hea kamina kohale riputada peegel ja kamina juurde lisada Puu stiihiat.
Köök on kodu tervisekeskus. Igas köögis on Tule ja Vee konflikt, mida saab ja tuleb tasakaalustada.Pliidi asukoht olgu turvaline. Köögi peab jääma vaba ruumi, et energia saaks liikuda. Köök mõjutab meie organeid, näiteks liiga suur külmkapp takistab energia liikumist. Köögis peab olema kindlasti aken. Köök pole koht, kuhu koli korjata, samuti peaks kassiliivale leidma mingi muu parema koha. Köögi, vannitoa ja tualettruumi uks ei sobi kõrvuti, sest nii saab tualetist meie energeetiline toitja.
Foto. (remodelaholic.com)
Magamistuba on koht, kus me ennast magades laeme. Hea une tagab turvatunne, mis luuakse siis, kui inimene näeb voodis lamades ust. Jalad ukse või akna suunas viib energia kehast ning uks ja aken vastakuti kiirendavad energia liikumist ruumis liiga intensiivseks. Kahe inimese voodisse pääseb mõlemalt poolt ja samuti mõlemale poole peab jääma ruumi vähemalt öökapi või tumba jaoks.
Foto. Katusealune valge magamistuba, kus on elav tuli otse vaateväljas. Voodi peats või jalgade osa akna suunas ei ole hea lahendus. (actualestalker.blogspot.com)
Foto. Voodi võiks alati asetseda nii, et uks ei jääks vaateväljast välja ega seljataha (actualestalker.blogspot.com)
Foto. Kord ja puhtus võiks olla iga magamistoa märksõna. Korralagedus tekitab stressi ja kokkuvõttes segab ka und (actualestalker.blogspot.com).
Foto. warmermilks.com
Foto. Voodipeatsis olev pink pidurdab energia liikumist ja soodustab rahuliku õhkkonna teket. (actualestalker.blogspot.com)
Vesivoodi ei ole hea, sest tekib tule ja vee konflikt. Kindlasti ei tohi muuta magamistuba garderoobiks, ega kabinetiks. Ka vannitoa uks ei peaks otse magamistuppa jõudma. Magamistuppa riputatud fotod on seotud ainult selle paariga, kes siin toas elab. Küll aga ei ole hea paigutada raske raamiga pilte peatsi kohale. Massiivsed kaunistused peatsis häirivad magamist, samuti peakohal asuv riiul. Peegel pole magamistoas iseenesest keelatud, kuid enda peegelduse nägemine otse voodist ei ole soovitav. Elektriseadmed magamistoas ei kuulu selle toa funktsioonide juurde, elektromagnetväli mõjutab meid ja elektriseadmed (televiisor) eraldab inimesi teineteisest.
Väikelapse, lapse ja nooruki toad on erineva energeetikaga, seda võiks jälgida ka sisekujunduses. Väikelast sobivad ümbritsema esemed, mis arendavad tema tunnetusvälja. Toa mööbel ei tohi olla liiga suur. Suurepärane mõte on mängukarusell, samuti on hea kasutada muusikat, helisid riputades voodi külge kellukesi, kõristeid vms., mis “sunnivad” last tõusma ja arenema.
Foto. (cooledeko.de)
Lapse toas on hea eraldada mängu- ja magamisruum, kui vähegi võimalik. Lapse voodi olgu puidust ja siit peab olema näha ruumi uks. Narid ei ole hea oma suruva energeetika tõttu. Pimedad nurgad ja imeliku vormiga detailid ärritavad lapse niigi ülearenenud fantaasiat. Halba mõju omavad ka seinale riputatud kapid, eriti kui need on voodi kohal. Ideaalsel juhul valib laps ise ruumikaunistused, mänguasjad, toa värvigamma. Liiga aktiivsele lapsele sobivad külmemad, rahustavad toonid. Aga lapsed, kes kalduvad apaatsusele, tuleb ruumi stimuleerida erksate värvidega.
Nooruki tuba peab stimuleerima noore inimese enda otsinguid. Suurele lapsele on tema tuba samaaegselt magamis- õppimis- ja puhkeruum. Noorukid vajavad küll vanamate toetust, kuid samas ei kannata nad vanemate nõuandeid ja õpetusi. Neile on vajalik isiklik vabadus ja vaba ruum enda ümber, kuhu ei tohi trügida võõrad ega mitte kutsutud. Lapse toa uksele tuleb koputada - sellega näitame ülesse austust tema vastu. Kui arvuti ja teler on pandud töötuppa, siis “ronib” nooruk oma toast välja ja suhtleb enam perekonnaga.
Foto. Kõik vajalik õppimiseks on läheduses olemas. (mydecorative.com)
Vesi on seotud raha, rikkusega. Ummistunud kanalisatsioon on rahaliste hädade algus. Vannituba on otseselt seotud inimorganitega ja seetõttu kui vannituba on liiga avar võib see soodustada maoga seonduvaid haigusi. Vannituba peab asuma sissepääsust võimalikult kaugel. Kui vannituba ja tualettruum on ühendatud, siis ruumi sisenedes ei tohi esmalt märgata tualettpotti.
Peegleid vastakuti panna ei tohi. Peeglit ei tasu ületähtsustada, sest vannitoas viibime lühiajaliselt. Peegel, mis koosneb tükkidest loetakse halvaks. Tihti on vannituba ainuke koht, kus saame üksi olla ja lõõgastuda. Seega on hea kui siin saab lõõgastuda ja puhata. Vannituppa kuuluvad lõhnad. Liigne koli ei sobi ka siia ruumi: üleajav prügikorv, tühjad topsid, mittevajalik kosmeetika, mustad peeglid, kraanikauss, tualettpott, vann; ravimite karbid mõjutavad meie tervist ja käekäiku olulisel määral ja mitte soovitud suunas..
Foto. www.decorola.com
Ükskõik, millisest ruumist me räägime, kõik need on mõtet hoida korras. Kuid isegi korral ja korral on vahe sees. Kui kodu on piinlikult korras ja nii igal ajahetkel võib arvata, et majarahvas raiskab oma elu. Kui kodu on sassis ja rämpsu täis, on vaba energia liikumine häiritud ja keskenduda väga raske. Nii nagu sees, nõnda väljas, nagu öeldakse. Ja vastupidi.
Oma mõtteid jagas feng shui teemadel feng shui spetsialist Siret Seeder.
Autor: Inkodu.ee, 2016