Vannitoa valgustamine: 5 viga, mida tasuks vältida!
Selleks, et teie vannituba ei näeks välja, nagu see oleks udusse mattunud, peate te oma valgustust hästi planeerima.
Korrektne vannitoa valgusatmine on oluline, sest puhtuse ja iluga seotud rituaale ei saa ju teha pilkases pimeduses või hämaruses.
Samuti loob korralik valgustus teie vannitoa sisekujunduses õdusa atmosfääri.
Vannitubades on tihti kahte erinevat sorti valgusteid - üldvalgustid ja kohtvalgustid.
Üldvalgustuse vajadus sõltub eelkõige vannitoa suurusest. Enamasti on igas vannitoas ühtlane laevalgustus. Kuna vannituba võib olla muudest eluruumidest tunduvalt madalam, siis on siin sageli ehitatud ripplaed, mille taga asetsevad erinevad juhtmed.
Samuti on ripplakke on väga mugav paigaldada süvistatud valgusteid, mis on madalas ruumis ka praktilised. Suuremas, luksuslikus vannitoas võiks laes rippuda uhke lühter, kuid siis peaks seda võimaldama ruumi kõrgus.
Kohtvalgusti peaks kindlasti paiknema vannitoa valamu ja peegli juures. Peegli valgustamiseks on mitmeid võimalusi: peegli kohal laes, peegli kohal, kõrval seinal või hoopiski peegli taga.
Vannitoa valgustamine võib esmapilgul tunduda kui lihtne ülesanne – lülita lamp sisse ja ruum saabki valgeks! Kuid tegelikult võib vale valgustusega muuta kogu ruumi ilmet, ja mitte positiivselt.
Jagame teiega 5 viga, mida oma vannitoa valgustamisel tasuks kindlasti vältida.
Liiga vähe valgusallikaid
On lihtne mõelda, et väikese vannitoa valgustamiseks piisab ühest lambist, kuid isegi kui ruum on väike, on üks valgusti sageli ebapiisav. Kas teadsite, et liiga vähene valgustus kurnab silmi, kuna silm peab kujutisest talutava pildi saamiseks rohkem pingutama?
Kodudes on tihti vannitoavalgustid valesti planeeritud või täpsemalt – valgustus on suunatud valesse kohta. Valgustuse kvaliteet sõltub otseselt valgustite arvust. Mida rohkem on ruumis valguspunkte, seda lihtsam on reguleerida valgust vastavalt soovidele ja hetke vajadustele.
Kraanikausi ja peegli juures seavad inimesed end päevaks valmis, seega soovitatakse paigaldada valgustus peegli kohale. Väikesed LED lambid või LED ribad sobivad selleks hästi.
Soovituslik oleks lisada lisaks laes olevatele lampidele ja peegli kohal olevale lambile, vannituppa ka põrandalamp, mis valgustab hämaramaid kohti teie vannitoas.
Valed lambid
Lambid, mis paigaldatakse vannituppa, peavad kindlasti olema veekindlad ehk olema varustatud vastava kattega. Samuti peavad lambid olema niiskuskindlad ja vajalikud trafod tuleks peita mööbli sisse või ripplae taha, kust neid vajadusel mugav kätte saada.
Otsese veega kokkupuutuvad valgustid vajavad kõrgemat kaitseastet. Niiskuskindlust näitab valgusti pakendil olev tähis IP, mille järel on number. Mida suurem number, seda parem niiskuskindlus. IP vahemikus 65–68 on niiskuskindel, IP44 on niiskus- ja pritsmekindel.
Kindlasti ei tohi duširuumis valgusti olla veejoale lähemal kui 60 sentimeetrit.
Vale valgustite kombineerimine toa värvusega
Valgustuse planeerimisel peab kindlasti arvesse vôtma põranda, aga ka seinte ja lae värvust. Tumedad seinad ja põrandad neelavad rohkem valgust ning nôuavad suurema võimsusega valgusallikat.
Samuti tuleks arvestada teie vannitoa mööbliga, materjalide ja värvustega. Kui valite enda valgustustele kuplit. Soovitatav on valida ühevärviline kuppel, kuna liigselt matistatud ja värviline kuppel takistab valguse levikut.
Vale lambiklaasi valik ja varjud
Kui soovite vannitoas saavutada ühtlast ja küllaldast valgust ning vältida pimedate alade tekkimist, tuleks paigaldada lambid korrapäraste vahemaadega üle terve lae. Matistatud klaasiga valgustid ei pimesta ja annavad mahedamat valgust, olles silmasõbralikumad kuid samas tagavad ruumis nägemismugavuse. Klaasmaterjali tasub eelistada plastikule, mis ajapikku muutub kollasemaks.
Valesti paigutatud valgusti võib lahenduse asemel hoopis tekitada suurema probleemi. Näiteks vannitoa peegli valgustusel oleks mõistlikum kasutada valgusteid mõlemal pool peeglit, et vältida varjude tekkimist näole. See siiski ei välista populaarsete peegli kohal paiknevate valgustite kasutamist, kuid sellisel juhul soovitatakse kasutada pikemat horisontaalselt paiknevat valgustit, et piisavalt valgustada nägu.
Samuti võivad varje tekitada laelambid ja põrandalambid, mis asetsevad peegli kõrval või teie peanupu kohal.
Ebapraktiline lülitite asukoht
Valgustuse juurde käivad ka lülitid, ning heaks nipiks oleks lülitid paigaldada vannituppa, sest kui need jäävad väljapoole, siis ei ole neid hõlbus kasutada ja keegi võib kogemata vannitoa pimedaks lülitada.
Valgustust planeerides otsusta, millised valgusti grupid millise lülitiga töötavad, kindlasti osa lüliteid võiks paikneda kohtvalgustite juures, kus neid on mugavam kasutada.
Vannitoa valgusti valimine vajab kindlasti eelteadmisi - alates valgustite niiskuskindlusest, kuni selleni, mida nende valgel tegema hakatakse. Eesmärgiks võiks olla silmasõbralik küllaldane valgustus, selleks soovitame kõigepealt tagada hea üldvalgus ning lisada kohtvalgusteid. Valgustust planeerides peaks ette mõtlema vannitoa erinevad tsoonid, sisustuse ning meie endi vajadused.
A: Kaup.24.ee