Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida
Kaasatud ekspert: Rauno OllemaKuigi kõik uus tundub alati lihtsam ja parem, tasub enne vanast puitpõrandast loobumist kaaluda selle säilitamist. Vanu puitpõrandaid on veel palju alles.
Näiteks paneelmajades ja avalikes hoonetes levinud kasekilpidest parkett on peale taastamist ilus, vastupidav ja jätkuvalt väga moes. See on kohati isegi palju väärtuslikum kui paljud kaasaegsed lahendused. Tuleb lihtsalt korraks veidi rohkem vaeva näha ja tulemus rõõmustab veel pikki aastaid.
Taastatud kasekilpparkett on väärtus omaette
Looduslike puiduõlide ja -vahade tootmisele spetsialiseerunud ettevõtte Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on. Vastasel korral tasub alati renoveerida, mis ei ole mitte midagi keerulist. Esmalt lihvitakse vana lakk maha ning seejärel kantakse põrandale spetsiaalne põrandaõli. Kui soovitakse muuta ka tooni, tehakse seda vastavat tooni peitsiga või õli sisse lisatud värvimullaga. Uus viimistlus toob puidu tekstuuri ilusti esile ja tulemus jääb nagu uus. Sellised vanad põrandad on tihtipeale väga heas seisus, kuigi peale vaadates seda ei ütleks.
See töö on võimalik ka ise ära teha, aga suurte pindade puhul soovitab Rauno siiski kaasata spetsialist, kes põranda viimistlemise ja õlitamise tehnikaid valdab. Siis on kindel, et tulemus saab täpselt selline, mida ootame. Õli pealekandmisel tuleb järgida kindlaid protseduure, et tagada viimistletud põranda kvaliteet ja vastupidavus.
Fotod – näite hiljuti renoveeritud avaliku ruumi põrandatest Pärnus. Sellele kasekilpidest parketile lisati peale lihvimist 2 kihti õli.
Õlitamise nipid: Esimese õlitamise üleliigne kiht võetakse maha 30 minuti jooksul. Teise kihi puhul on eriti oluline vähem õli ja üleliigse kiire eemaldamine. Kui teise kihina soovitakse kasutada õlivaha, siis seda poleeritakse järgmisel päeval kindlasti puuvillase lapiga.
Viimistletud põrand peab saama kuivada nädal või ideaalis kaks, alles siis on puiduõli täielikult sisse imbunud, et mööbel ja vaibad peale panna. Isegi põranda peal käimisega võiks oodata vähemalt 2 päeva. Alguses võib renoveeritud pind ka lõhnata, sest näiteks Amello põrandaõli on tehtud värnitsa baasil ja sisaldab erinevad vaikusid. Aga see on looduslike vahendite puhul normaalne.
Kui mistahes puitpõrand on näiteks viimistletud mõned aastad tagasi ja näitab kulumismärke, võib uuesti lihvida ainult käigurajad ja need kohad uuesti õlitada. Tulemus jääb ikkagi ühtlane, sest õli toon ühtlustub ilusti vanaga, kui samu tooteid kasutada.
Kindlasti tasub renoveerida ka vanu puitlaudpõrandaid
Talumajades leidub tänaseni puitpõrandaid, mis väärivad kindlasti taastamist. Kuigi vana põrand võib olla kaetud värvikihiga, tasuks ikkagi enne põranda ülesvõtmist kaaluda selle säilitamist. Vana põrand lihtsalt harmoneerub vana maja olemusega sageli palju paremini kui uus ning tekitab õige ja autentse tunde. Korda tehtud vana põrand on alati väärtus omaette.
Vana kuuse- ja männipõrand on sageli linavärviga kaetud. Kui see maha võtta, tuleb alt välja vana hea puit. Värvi eemaldamiseks võib sõltuvalt põranda seisukorrast kasutada lihvimist, keemilist meetodit või kuuma õhku, kus värv kuumutatakse puidu pealt lahti Speed Heater-iga. Näiteks Antiigiveeb tegeleb selle seadme rentimisega. Kuum õhk sobib kõige paremini siis, kui puidu kahjustamise oht on väga suur. Hoogne lihvimine võib vana puidu jaoks liiga tugev olla ja seda kahjustada. Kõik sõltub tegelikult põranda seisukorrast. Uste puhul on kuumutamine isegi lihtsam, sest pind on reljeefsem.
Tihti vajavad osad põrandalauad ka välja vahetamist. Mõni laud on katki läinud, mõni ära mädanenud. Uute ja vanade laudade ühtlustamiseks kasutatakse peitsi. Heleda puidu puhul on näiteks soovitav kasutada valget peitsi. Ka põrandaõli sisse saab pigmenti lisada, näiteks 5-10% värvimulda esimese kihiga. Puitlaudpõranda puhul sobib värvimuld hästi, aga kasekilpparketile mitte. Heledama põranda saamiseks võib kasutada ka toonimist, mis käib 2 kihi põrandaõliga. Valge põrandaõli kasutamisel peavad mõlemad kihid olema valged, värvitut ehk kollakat kihti sinna peale panna ei tohi.
Õli muudab vana puidu tunduvalt tumedamaks ja toob esile tekstuuri. Vanasti värviti puitpõrandad üle, aga värv muudab pinna jala all külmaks. Õlitatud põrand on soe ja kui vana puidu puusüü ka esile on toodud, on tulemus väga kaunis.
Viimistluse nipid: Esimese kihi puhul tuleb üleliigne õli ja pigment eemaldada 30 minutit pärast peale kandmist. Teine kiht õli võiks olla värvitu, vastasel korral võib pind määrima jääda.
Spoonparketi renoveerimine
Viimase kümnendi jooksul on paljudesse kodudesse maha pandud spoonparketid, mis samuti tänaseks võivad olla kulunud ja vajada uuendamist.
Spoonparketi renoveerimisel sõltub palju sellest, kui paks on parketil puidu kiht. Liiga õhukese kihi puhul ei ole õlil lihtsalt võimalik puidu sisse imbuda, aga õlitamise mõte ongi selles, et see kuivab puidu sees.
Viimistluse nipid: Spoonparketi renoveerimisel tuleb üleliigne kiht õli eemaldada sama moodi nagu teistegi põrandate puhul ja pind poleeritakse kindlasti puuvillase lapiga üle. Pinnale ei tohi jääda absoluutselt mitte midagi. Spoonile läheb maksimaalselt kaks kihti põrandaõli. Tulemus jääb peale õlitamist poolmatiks. Mida rohkem kihte, seda läikivam.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K, Viksne)