Väike tähelepanematus võib tekitada suvilas suuri kahjusid
EKSPERDI NÕUANNELähenevad sügistormid ning aina kindlamalt ligi hiilivad miinuskraadid, et on viimane aeg oma suvemaja talviseks hooajaks ette valmistada. Väike sügisene kontroll võib päästa suurtest kulutustest, kui suvilas lõhkeb näiteks veetoru, katusest lekib sisse vett või juhtub mõni muu tegelikkuses ära hoitav kahju.
“Järjest tihedamad ja tugevamad suvised tormid näitavad, et ka sügis ja talv võib tulla ettearvamatute ilmastikuoludega. Tormikahjud võivad osutuda eriti suureks just sellise kinnisvara puhul, mida me ise külastame pigem harva või juhtub see üldse alles järgmisel hooajal,” selgitas Balcia kodukindlustuse tootejuht Jelizaveta Drižiruk. „Kui näiteks torm viib suvilalt tüki katusest ja see avastatakse alles mitme kuu pärast, siis võib vahepeal tekkinud niiskuskahjustus olla juba äärmiselt suur.”
Ohuks suvilatele pole muidugi üksnes tormituuled. Selleks, et suvemaja oleks kindlustatud igasuguste võimalike kahjustuste vastu ja säiliks heas seisukorras ka siis, kui omanik ise seal ei viibi, on oluline see sügis-talviseks perioodiks õigesti ette valmistada. Balcia kodukindlustuse tootejuht Jelizaveta Drižiruk annab mõned näpunäited, millele võiks kindlasti tähelepanu pöörata.
Katus ja vihmaveerennid
Enne talve saabumist kontrolli oma suvemaja katust ja vihmaveerennide seisukorda. Lehed ja oksad võivad vihmaveerennidesse koguneda ja põhjustada vee ummistumist, mis omakorda võib kahjustada nii katust kui ka hoone konstruktsiooni. Puhasta rennid ja veendu, et vesi pääseks vabalt ära voolama.
Soojus- ja ventilatsioonisüsteemid
Külmakraadid võivad hoonele palju kahju teha, eriti kui seal pole pidevat kütet. Kui suvemaja talveks tühjaks jääb, tühjenda kindlasti veesüsteemid (sh torustik ja boilerid), et vältida nende külmumist. Samuti tasub investeerida minimaalse temperatuuri hoidmise süsteemi, mis hoiab majas temperatuuri üle külmumispiiri. Pidev miinus- ja plusskraadide vaheldumine võib tekitada hoones liigset niiskust.
Aknad ja uksed
Veendu, et kõik aknad ja uksed oleksid tihedalt suletud. Lihtne tihendamine aitab vältida soojuskadu ja niiskuse sattumist siseruumidesse, mis võib pikaajaliselt kahjustada sisustust ja hoone struktuuri. Samuti on uste ja akende kontroll oluline varguste vältimiseks. Politsei statistika järgi toimub suur osa vargustest läbi lahtiste uste ja akende ehk kasutatakse lihtsat võimalust. Kinnisest uksest nii kergelt sisse murdma ei hakata.
Elektri- ja veesüsteemide kontroll
Kui suvemaja talvisel ajal üldse ei kasutata, on mõistlik kontrollida, kas kõik elektriseadmed ja veevarustus on ohutult välja lülitatud. Eriti oluline on vältida elektriseadmete kasutuseta jätmist, kuna see võib tekitada tuleohtu.
Kindlustuse ülevaatamine
Enne sügist tasub üle vaadata ka oma kindlustusleping, et seal oleks ikka kõik vajalikud riskid kaetud. Kui suvilas võib esineda näiteks üleujutuse või tormikahjustuste oht, veendu, et kindlustuspoliis katab selliseid juhtumeid.
Hoia hoone ümbrus korras
Kui suvemaja ümbritsev ala on metsik või hooletusse jäetud, võib see kaasa tuua lisariske, nagu langenud puud või oksi, mis võivad hoonele kahju teha. Samuti ahvatleb mahajäetud välimus ligi vargaid. Pühi suvemaja ümbrus lehtedest ja okstest puhtaks ning kärbi puude oksi, mis võivad tugevate tuultega katust või seinu kahjustada.
Varguste ennetamine
Kui suvila asub eraldatud kohas või sinna pole plaani tihti minna, on oluline mõelda ka turvalisuse tagamisele. Turvasüsteem või nutikodu lahendused võimaldavad kaugelt jälgida, mis suvilas toimub. Samuti tasub ära viia väärtuslikud esemed, et varguse korral oleks kahju minimaalne. Võimalusel võiks kokku leppida mõne naabriga, et ka nemad suvilal silma peal hoiaks.
Oma suvemaja ettevalmistamine sügiseks ja talveks on oluline samm, mis aitab vältida kahjusid ja säilitada kinnisvara väärtust. Veendu, et oled enda poolt teinud kõik vajalikud ettevalmistused ning siis katab kindlustus kõik ülejäänud riskid, mis võivad suvekodu ohustada.
A: M. Paloveer