UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks
Kaasatud ekspert: Urmas MerilaHiljutine pandeemia tõi selgelt esile, kui ohtlikult kiiresti viirused siseruumides levivad. Mitte et see varem juba poleks piisknakkuste ja bakterite kohta teada olnud, aga me justkui ei pööranud sellele piisavalt tähelepanu.
Suures hulgas esinevad ja väga kiiresti paljunevad mikroorganismid on silmale märkamatud ja hakkavad eriti kergesti külge nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestele nagu allergikud, vanurid, väikelapsed ja teised. Keegi ei soovi pidevalt haige olla. Samuti ei taha tööandja, et töötajad sageli haiguslehel on.
Õnneks me teame nüüd, kui oluline on siseruumide puhas õhk. Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid), mis sobivad kasutamiseks nii kontorites, tööstushoonetes, erinevates avalikes ruumides kui kodus. Eriti oluline on selliste seadmete kasutamine kõrge kasutuskoormusega ruumides nagu riietusruumid, konverentsiruumid ja vastuvõtualad.
Professionaalsete UV-C õhupuhastusseadmete tootmise ja müügiga tegeleva ettevõtte UFTEC projektijuht/partneri Urmas Merila sõnul oleks UV-C seadmetega olnud võimalik isegi COVID-19 haiguse mõju vähendada, kui oleks varem nende laialdastest võimalustest rohkem teatud.
Mis on UV- lambid ja kuidas need toimivad?
Õhupuhastusseadmetes kasutatavad UV-lambid toodavad UV-C valguskiirgust, mis on tuntud oma desinfitseerivate omaduste poolest. Teisisõnu on UV-C elektromagnetiline valguskiirgus, mis suudab kahjustada mikroorganismide DNA-d või need täielikult hävitada. Ega tavainimene UV-C kiirgusest palju ei teagi. UV-A ja UV-B valguskiirgus on meile palju tuttavamad, sest suvel kuuma ilmaga hoiatatakse meid tugeva päikesekiirguse eest, mis võib nahale kahjulik olla.
UV-lampe desinfitseerimise eesmärgil maailmas kasutatud juba pea 80 aastat. Õige lainepikkusega UV-C valguskiirgus suudab hävitada baktereid, viiruseid ja pärmi- ja seeneeoseid inimest kahjustamata. UV-C õhupuhastusseadmetes kasutatakse lahtist tüüpi UV-kiiriteid lainepikkusega 253,7 nm (UV-C), mis desinfitseerivad mitte ainult õhu ja vee, vaid ka suletud ruumide pinnad. See vähendab praktiliselt kõigi tuntud mikroorganismide kontsentratsiooni õhus ja pindadel.
Kus võiks UV-C seadet kasutada?
UV-C seade on mõeldud õhu, vee ja pindade puhastamiseks, seega sobib see igale poole, kus on seda vaja. Näiteks kodukasutuses võiks seade olla enam kasutatavates ruumides nagu köök ja elutuba. Eriti just viiruste perioodil, et tagada kaitse gripi ja nohu vastu. Isegi, kui keegi pereliikmetest mingi viirusega koju tuleb, hävivad bakterid kiiresti ega saa paljunema hakata.
Samuti toimivad UV-C seadmed tõhusalt erinevates üritusasutustes nagu kinod ja teatrid, koolides, lasteaedades ja vanadekodudes. Paljud Eesti vanadekodud on juba endale sellised seadmed soetanud, et haigestumise riski viiruste hooajal vähendada.
Miks mitte katta selliste seadmetega kogu büroohoone? Näiteks üks panga kontor Eestis katsetas juba UFTECi seadmeid kõigis oma ruumides ning vähendas seeläbi töötajate haigestumise riski, mis omakorda suurendas töö efektiivsust.
Kas UV-C õhupuhastusseadmed on ohutud?
Ultraviolettkiirgus ise on inimestele ohtlik, kuid õhupuhastusseadmetes kasutatav UV-C kiirgus ei puutu otseselt inimestega kokku. UFTEC seadmed on läbinud bioohutuse testimise Eesti Bioohutuse Laboris ja on inimestele täiesti ohutud.
Kas UV-C seadmetest saadav kasu kaalub üles tehtud kahju?
Alati tasub teada, et UV-C puhastus eemaldab kõik õhus olevad mikroorganismid, samuti ka kasulikud bakterid. Linna tingimustes asuvates avalikes ruumides ja büroodes õnneks või kahjuks väga palju kasulikke baktereid ei olegi. Maapiirkondades aga pole õhu puhastamine otseselt vajalik ega ka mõistlik, sest loodusest siseneb õhku palju organismile kasulikku. Küll aga on seade omal kohal näiteks viiruste perioodil ja kevadel, kui UV-C puhastamine võib olla eluliselt vajalik allergikutele, vähendades oluliselt õhust õietolmu ja muid allergiatekitajaid.
UV-C õhupuhastusseadmete võimalused, tööpõhimõte ja hinnad
Nagu igasugune ruum ja seal viibivad inimesed on erinevad, saab UV-süsteeme luua vastavalt vajadustele, lähtudes objekti eripäradest, klientide soovidest ning lähteülesandest. UFTECi projektijuht/partner Urmas Merila sõnul on iga lahendus alati unikaalne. UV-C õhupuhastusseadmete planeerimine võiks alata juba ruumide projekteerimise algfaasis, et tagada vajadustest lähtuvalt optimaalne tulemus.
UV-C õhupuhastusseadmeid on erinevaid: seinale paigaldatavad, põrandal liikuvad või ventilatsiooni integreeritavad UV-C moodulid, avatud või kinnised. Seadmeid saab kohandada vastavalt klientide soovidele, sealhulgas materjali, värvi ja kuju osas. Paigaldus valitakse vastavalt konkreetse objekti võimalusele. Kõigil seadmetel on kindel eluiga ning tunnilugeja näitab täpselt, kui kaua seade on töötanud ja millal on vaja lambid välja vahetada.
UV-C seadmetes olevate ultraviolettlampide tööpõhimõte seisneb elektrilaengu saatmises läbi klaaskolvis oleva hõrendatud gaasi (sh elavhõbeda aurude), mille tulemusena hakkab gaas helendama ja vallandab kiirguse. Õhu ja pindade desinfitseerimine toimub tänu mikroorganismidele mõjuva bakteritsiidse UV-kiirguse toimele lainepikkusega 253,7 nm (UV-C). UV-C ultraviolettkiirgus on tõhusaim viis bakterite ja viiruste eemaldamiseks siseruumi õhust, mistõttu on kõik UFTECi õhku desinfitseerivad seadmed toodetud just selle tehnoloogia baasil.
UV-C seademetes kasutatavate bakteritsiidsete UV-lampide väljatöötamise ja tootmisega tegeleb palju suuri lambitootjaid nagu Philips, Osram, Radium ja Sylvania. UFTECi seadmetes kasutatakse Philipsi tütarettevõtte toodangut.
UFTECi UV-C õhupuhastusseadmete hind sõltub objekti suurusest ja seadmete valikust, kuid üldiselt jääb seinale paigaldatava või kaasaskantava seadme hind vahemikku 350-500 eurot.
Näide. Koduseade: 20 m2 põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruum, kokku 45 m3. Seade maksab 350-500 eurot.
Osoneerimine majavammi pidurdamiseks
UFTEC OÜ teostab ka osooni desinfitseerimist. Selleks kasutatakse professionaalseid osoonigeneraatoreid. Seadmed tekitavad lampide abil lühilaine ultraviolettkiirguse (UV-C) lainepikkusega 180–185 nm, mille tulemusena moodustub hapnikust osoon (Oz). See on võimas oksüdeerija, mis kahjustab patogeenset mikrofloorat.
Osoonigeneraatoreid kasutatakse peamiselt majavammi leviku pidurdamiseks vanades majades või suitsulõhna eemaldamiseks pärast põlengut, samuti tööstuslikes köögikubudes ja veepuhastuses. Kuna tegemist on ohtlike seadmetega, mis eeldavad kasutamisel rangete protseduurireeglite järgimist, siis eratarbijale müügiks neid ei pakuta.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks