Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks
Kaasatud ekspert: Raido ReilsonNutikad kodulahendused ei ole juba ammu enam kättesaamatu unistus, vaid pigem normaalne elustandard. Eriti aktiivselt kasutavad seda uusarendused, sest karmistuvad energiatõhususe piirangud lausa sunnivad seda tegema. Energia kokkuhoid on oluline ja aina olulisemaks muutub, seega uute elamute planeerimisel tasub juba aegsasti kõigi tulevikusuundadega arvestada.
Nutikate kodulahendustega oleme tegelikult juba mitu aastakümmet vaikselt tutvunud, kui meenutada teleripultide kasutusele võtmist umbes 20 aastat tagasi. Mida aeg edasi, seda rohkem pulte lauale tekkis: videomaki, muusikakeskuse, konditsioneeri jt puldid. Tänaseks on peaaegu kõiki koduseid elektroonikaseadmeid võimalik nutiseadme abil tööle rakendada, mistõttu tundub täiesti loogiline kasutada kõigi nende haldamiseks ühte kindlat distantsjuhtimispulti.
Peaaegu kõik kodused seadmed saab panna ennast ise juhtima
Nutikodu ehk tarkmaja lahendustele spetsialiseerunud ettevõtte ProScreen OÜ projektijuhi Raido Reilsoni sõnul saab peaaegu kõik kodused seadmed panna ennast ise juhtima. Põhimõtteliselt liidetakse targa maja lahenduse puhul hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks ja pannakse intelligentselt koos tööle. Isegi eraldi seadet ei pea olema, vajadusel on võimalik kogu süsteemi hallata ka oma mobiilist või tahvelarvutist. Seadmeid saab õpetada reageerima ka häälkäsklusele.
Täna on meil kodus lisaks mainitud elektroonikale veel ka elektriliselt juhitavad kütteseadmed, valgustus, valvesüsteemid koos lukustuse ja kaameratega, väravad ja garaažiuksed, robottolmuimejad, rääkimata siis küpsetusahjudest, pesumasinatest või kardinatest. Nutilahenduse abil saab kogu kodus olevat tehnikaparki hallata distantsilt. Nii on võimalik näiteks ummikus istudes avada kellelegi värav või miks mitte ka koduuks või hoopis ootamatu saunapeo puhul sisse lülitada saunaahi.
Lahenduse eesmärk on mugavus ja energia kokkuhoid
Üks targa kodu lahenduse eesmärk on mugavus, millega koos optimeeritakse aga ka energiakulu. Kaugjuhtimise abil on võimalik määrata kellaajaliselt, millal mingi kodumasin töötab, näiteks pesumasin, tolmuimeja või küpsetusahi, millal põleb tugevam valgustus, millal ökonoomsem ja millises toas. Kütteseadmed programmeeritakse töötama sobivale temperatuurile ja isegi muusikat on võimalik juhtida nii, et arvestades ruumides liikumist, mängivad ainult selle toa kõlarid, kus inimene parasjagu viibib. Võimalused laienevad ka aeda, kus on võimalik automatiseerida lillede ja muru kastmissüsteemid. Kindlasti ei maksa unustada targa kodu lahenduse väärtust ohutuse järelevaatajana. Kuna kogu süsteem on eemalt jälgitav, annab see koheselt ka märku, kui miski kodus peaks valesti olema, alustades „kutsumata külaliste“ saabumisest kuni tule- ja veeavariini välja.
Esialgu võib tunduda kaugjuhtimissüsteemi haldamine üsna keeruline, aga kes korra seda proovinud, enam teistmoodi elu ette ei kujuta. Kõik on loogiline ja lihtsalt kasutatav. Sellise mugavusega harjub ikka väga kiiresti. Kui nüüd arvestada tehnikaseadmete suure levikuga, on nii seadmete enda kui paigalduse hinnad täna tarbijale täiesti taskukohased.
A: Inkodu.ee