Saunamaja ehitamine - lähtu vajadusest mitte ehitusloa taotlusnormist
Kaasatud ekspert: Taavi TuvikeÜkskõik millisest majast räägime, on see alati midagi püsivat, olgu tegemist siis elumaja või eraldi saunamajaga. Need ajad on loodetavasti nüüd igaveseks möödas, kui pidi leppima oma soovidele mittevastava tulemusega, kuna puudusid vahendid, võimalused ja oskused. Täna jääb puudu pigem kannatusest, planeerimisoskusest ja täpsete vajaduste kaardistamisest, mida on ometigi väga vaja, et tulevane ehitis suudaks vastata kõikidele soovidele ja vajadustele ka aastakümnete pärast.
Palkmajade ehitusele spetsialiseerunud ettevõtte Vipson Projekt juht Taavi Tuvike soovitab oma pikale kogemusele tuginedes kõigepealt julgelt unistada, milliseid soove näiteks saunamaja peaks täitma. Kas ainult saun või avara eesruumiga koht, kus ka külalisi vastu võtta? Öömaja pakkumise võimalus? Panipaik? Kuidas on lood WC-ga?
Sageli ei mõelda enne uue ehitise püstitamist selle funktsioone täpselt läbi ja nii jäävadki selle puhul alatiseks häirima need asjad, mis oleks seal võinud veel olla. Väikemajade puhul on see väga tavaline. Seega tasub uue ehitisega seoses lõpuni mõelda kõik oma soovid ja unistused, sest need kipuvad täituma. Vahel läheb lihtsalt natuke rohkem aega.
Loa taotlemine ja joonis on vajalik igas suuruses maja puhul
Peamine põhjus, miks ehitatakse väikeseid alla 25m2 hooneid, on hirm dokumentatsiooni koostamise ees ja eksiarvamus, et väikese hoone ehitamine on palju odavam. Nii suurema hoone puhul vajaliku ehitusloa kui väiksema maja ehitusteatise jaoks on vajalik esitada samasugune dokumentatsioon, vahe on lihtsalt selles, et ehitusteatise eest ei pea maksma 150 eurot riigilõivu.
Parim lähenemine on esmalt kaardistada täpsed soovid ja vajadused ning seejärel koostada saunamajale joonis. Jooniseid on igal juhul vaja, ühtegi maja ei ehitata ilma, samuti on joonis vajalik hinnapakkumise tegemiseks ja eelarvestamiseks. Maja suurus, kõrgus, laius, katuse tüüp, materjalid, millised seinad puidust, millised kivist, projekti eriosad nagu kanalisatsioon, vesi, valgustus - see kõik on oluline teave.
Alati ei pea kõike nullist ise mõtlema hakkama. Internetis on hulgaliselt jooniseid ja näidisplaane, mida enda jaoks kohandada. Arhitekti kaasamine annab loomulikult rohkem lisaväärtust, eriti kui on vaja uus hoone ka olemasoleva ümbruse ja oludega kokku sobitada. Kindel on see, et korralik projekt vähendab oluliselt hilisemaid ehituskulusid.
Sageli pannakse midagi ilma loata püsti ka lihtsalt hirmust, et kellelegi ei meeldi, kas naabrile või siis keelab ametnik ära. Tegelikult on asi hoopis vastupidi. Kui paberid korras ja ehitus seadusega kooskõlas, ei ole kellelgi õigust millegi üle nuriseda, isegi mitte naabril. Luba pigem kaitseb edasiste ebameeldivuste eest. Veiderdada pole mõtet, kõik loata püstitatud asjad avastatakse varem või hiljem ja trahv tuleb nagunii.
Jõuame tagasi oma soovide juurde. Kes soovib saunamaja kasutada lisaks saunafunktsioonile ka koduste istumiste kohana, kuhu aeg-ajalt mõni sõbergi saaks ööbima jääda, peab mõtlema hoonest kogupinnaga alates 60 m2. Ehituslubade taotluse aeg ja kulud on üldplaanis kõigil hoonetel samad nagu ka ehitusetapid, vundamendi rajamine, tagasi täited, seinad jne. Ruutmeetri hind on väikese maja puhul kokkuvõttes hoopis kallim. Seega kui juba maja ehitada, siis ikka selline, millist päriselt soovid.
Pika kogemusega majatootjatel ja maja ehitusega tegelevatel ettevõtetel on enamasti kogenud spetsialistid olemas, et klienti kõigis neis otsustes aidata. Vipson Projektil on palkmajade sh saunamajade tootmise kohta olemas ka sertifikaat, mis kinnitab, et nende poolt pakutavad palkmaja lahendused on põhjalikult kontrollitud ja turvalised ning firmat esindavad kompetentsed inimesed, kes vastutavad projekti eest algusest lõpuni. See tagab ehitusele ka pika garantii.
A: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. Rohtsalu)