Sauna viimistlemine õli ja vahaga: looduslik vs tööstuslik
Kaasatud ekspert: Rauno OllemaKui palju me üldse mõtleme, mida viimistlusvahendid, mida oma saunas kasutame, sisaldavad? Kas need on loodulikku päritolu või tööstuslikud tooted? Kumba valikut eelistada ja kasutada, kas pigem õli või vaha?
Parafiin saunaõlis – levinud, kuid mitte päris ohutu
Väga levinud on parafiini baasil tehtud saunaõlid, seda eriti Skandinaavia turul. Näiteks Soomes on lausa ajalooliselt välja kujunenud, et peamine saunade viimistlusvahend on parafiini koostisega õlid. Aga kas selliseid õlisid ikka sobib saunas kasutada?
Eesti tootja Amello juhi Rauno Ollema sõnul parafiin otseselt mürgine ei ole, aga see on nafta tooraine. Parafiinküünlaid ei soovitatagi praegusel ajal enam kodus kasutada, kuna need eraldavad põlemisel mürgiseid ühendeid. Seda tasub kaaluda ka sauna viimistlemist planeerides. Samas on parafiini baasil valmistatud saunatooted väga levinud, sest neid on mugav kasutada ja nad on kasutamiseks n-ö kohe valmis. See panebki inimesed nende kasuks otsustama.
Looduslik vaha sauna ei sobi
Rauno Ollema hoiatab, et kuigi saunavaha kasutamisest räägitakse palju, siis tegelikult ei pea looduslik taimevaha saunas vastu – see ei talu kõrget temperatuuri. Need saunavaha nime all müüdavad tooted, mis saunas vastu peavad, on väga minimaalse vahakogusega. Kahtlemata on neil olemas vahalaadsed näilised omadused, muidu neid ju ostetaks, aga need ei ole tegelikult vahad.
Sellistel toodetel on siiski oma koht, sest neid on kiire ja mugav kasutada ning nad teevad oma töö hästi ära. Samuti on neil nn saunavahadel erilised pigmenti siduvad omadused. Need saavad olla teatud tooni: valge, puidutoon vms. Nii pakuvad need korraga nii kaitset kui tooni.
Miks kasutab Amello vaha asemel naturaalset õli ja peitsi?
Saunatootena Amello saunavaha ei müü, sest nagu juba mainitud siis naturaalsel kujul suuremas kontsentratsioonis see sauna ei sobi. Nii pakubki Amello toonimiseks vaha asemel saunapeitsi. Saunapuit tuleb esmalt looduliku peitsiga viimistleda sobivat tooni ning seejärel katta puiduõliga.
Amello juht julgeb kinnitada, et nende toode on teistest pikema toimega ja vastupidavam. Ollema lisab, et Amello toonipeitsid on turul olnud ka palju pikemat aega kui pigmendiga vahalaadsed tooted.
Kõik puidu viimistlemise tooted on Amellol tehtud ainult naturaalsete ehk taimsete õlide baasil. Nendeks on linaõli ja tungaõli (ehk hiina puuõli), mis valmib tungpuu seemnete pressimisel. Kõik tooted on ka lahustivabad.
Naturaalse linaõli kasuks räägivad selle erilised puitu tugevdavad omadused. See ei kaitse ainult pealispinda, vaid imendub puitu põhjalikult sisse ning teeb selle oluliseks tihedamaks. See on lepast ja haavast lavalaua puhul väga vajalik. Nii on puidul suurem vastupidavus ja kaitse lõhenemise vastu.
Viimistlemine naturaalse õliga – pühi üleliigne ja anna aega kuivada!
Puidu viimistlemisel naturaalse õliga tuleb üleliigne õlikiht maksimaalselt 30 minuti jooksul ära pühkida. Samuti peab viimistletud saun ideaaljuhul ühe nädala kuivama. See on oluline nõue, mille vastu teadmatusest palju eksitakse.
Õlile peab andma aega ennast puiduga n-ö kokku siduda, sisse imenduda. Alles nädalaga tekib puidule niiskus- ja kulumiskindlus. Pärast kuivamist tuleb saun kuumaks kütta, kuid ise siis veel sauna minna ei tohiks. Linaõli on küll täiesti naturaalne toode, aga esmasel kuumutamisel eraldab see eeterlikke aure ning neid ei ole hea omale sisse hingata.
Siin tulebki sisse erinevus parafiiniõliga - see on kiiremini kasutatav ega eralda esmasel kasutamisel lõhna. Samas on taimse õli mõju puidule pikemaajalisem. Seega saab igaüks siin ise otsustada, mille kasuks tema valiku teeb – kas kiiruse ja mugavuse või vastupidavuse.
Tasub veel teada!
- Linaõli puidule kandes muudab see puidu tooni. Lepa teeb see tumedamaks ja haava kollakamaks.
- Osad puiduliigid määrduvad suhteliselt kergesti, näiteks haab. Siis tasub enne puidu õliga katmist kasutada saunapeitsi. Amello valikus on olemas suitsusauna must ja tamme toon.
- Saunalava viimistlemiseks sobib kõige paremini saunalava immutusaine ning seintele ja lagedele soovitame kasutada puiduõli.
- Sauna eesruumi põrandal ei ole samuti soovitav kasutada põranda õlivaha, vaid õli. Õlivaha ei pea temperatuuri muutustele ega ka suuremale kasutuskoormusele nii hästi vastu kui õli.
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. Rohtsalu)