Milline on parim muld köögiviljade ja püsilillede aiale?
Kaasatud ekspert: Mart RuumetIga aiapidaja ja lillekasvataja teab, kui oluline on, et muld oleks hea. Ühele taimele tähendab hea pisut happelisemat, teisele aluselisemat mulda jne. Õige mulla valimine ei ole lihtne kui ei tea täpselt mida ja miks osta. Eesti firma Matogard on üle 20 aasta valmistanud erinevaid mullasegusid. Nende muldade eripäraks on see, et mullasegude koostises kasutatakse hobusesõnnikust valmistatud komposti. Seda teised mullatootjad ei paku.
Matogardi Muld sisaldab rohkelt taimedele vajalikke toitaineid. Koostises olevad taimetoitained vabanevad pika aja jooksul, on taimedele kergemini omastatavad ning samas ei uhu kastmis– ja sadevesi olulisi aineid nii kergesti välja. Tulemus on see, et väheneb omakorda pealtväetamise vajadus.
Ebasoodsad tingimused – põud, suured temperatuurikõikumised, ebasobivad valgustingimused, mulla koostis – kõik need faktorid tekitavad taimedele kasvustressi.
Hobusesõnniku kompost suurendab mulla mikrobioloogilist kooslust. Kasvustressis taim võib olla kiduram või näiteks väiksema õiega. Nii kasulik mikrobioloogia kui kompostis sisalduvad humiinid suurendavad taimede haiguskindlust ja stressitaluvust. Kompostimulla taimed on lopsakamad ja haiguskindlamad. Ka tomatimädanikku esineb kindlasti vähem näiteks kompostmullas kasvavatel taimedel.
Komposti valmistamisel toimuvad samad protsessid, mis loomulikul teel looduses orgaanilise aine lagunemisel. Need protsessid on tänu kaasaegsele komposteerimistehnoloogiale oluliselt kiiremad ja kontrollitud protsessid nii temperatuuri, niiskuse kui mineraalse koostise poolest. Võrreldes mineraalväetiste tootmisega on komposti valmistamine keskkonda säästev.
Kasutades hobusesõnnikust valmistatud komposti ja komposti sisaldavaid kasvumuldasid, on taimed terved, tugevad ja produktiivsed. Mullad on bioloogiliselt aktiivsed ja toitaineterikkad, taimed on haiguskindlad ja stressivabad.
Enamlevinud lahendus on turba ja mineraalväetiste segu kasutamine mullasegudes. Matogard eristub rohelise mõtteviisi (sarnaselt Biolanile, kes kasutab oma mullasegudes kana sõnnikut) ja kõrgekvaliteetse hobusesõnniku kasutamisega.
Matogard hobusesõnnikust kompost sobib ideaalselt mahetootmiseks (poes tähisega “BIO”) vastupidiselt intensiivsest põllumajandusest pärit sõnnikule, mis sisaldab kõike, mida loomadele manustatakse- steroide, antibiootikume jne.
Matogard kompost on valmistatud põhiliselt Tori hobusekasvanduse hobuste sõnnikust. Kompost toodetakse põhu allapanuga sõnnikust ja on veterinaarameti kontrollitud.
Kompostmuldade seast on võimalik valida vastavalt taimede vajadustele, kas happelisem või neutraalsem, kas mahetootjale või tavamuld. Eri taimedel, eelkõige toalillede seas, on erinev toitainete omastamisvõime sõltuvalt mulla happesusest. Valmis kompostis ei ole kõik ained taimele sobivas vahekorras, seetõttu tasakaalustatakse väetistega toitainete sisaldus kasvumuldades. Mahekasvatuseks sobivas mullas orgaaniliste väetistega (karvajahu, sarvelaast, kondijahu) ja tavamuldades mineraalväetistega.
Bio-Köögiviljamulla, mis on lubatud kasutamiseks ka mahetootmises, koostis tagab taimele toitained kogu kasvuperioodiks taimede ettekasvatamisel, maitserohelise ja salati kasvatamisel.
Kurgil ja toamatil on viljade moodustamise ajal toitainete vajadus suurem, siis vajavad taimed lisaväetamist.
Suvelillede mullas on toitained kogu kasvuperioodiks ehk 6 kuuks. Pealtväetamise vajadus puudub. Aeglane toitainete imendumine on saavutatud sellega, et vajalikud ained on vahagraanulites ja vastavalt niiskustasakaalule, mulla temperatuurile ja taimede kasvuvajadusele imendub ümbritsevasse mulda sealt toitaineid järk-järgult.
Kastmisgeeliga Matogardi mullasegu on samuti hea näide läbimõeldud tootearendusest. Tavaline turbamulla ampel ei võta läbi kuivades vett enda sisse, aga kastmisgeeliga segatud kompostmuld kiirendab vee imendumist mullasubstraati. Mulla kuivamist aitab ära hoida perliidi kasutamine mulla koostises. Paljud professionaalsed taimekasvatajad, muuhulgas Tallinna Botaanikaaed, kasutavad Matogardi muldasid, kuna mullal ja mullal on vahe sees.
A: Inkodu.ee, 2015