Mida tasub kindlasti teada enne palkmaja renoveerimist?
Kaasatud ekspert: Aigar ZahknaEestlased on alati olnud maarahvas ja vaatamata tõsiasjale, et suur hulk inimesi on hetkel linnadesse koondunud, on piisavalt ka neid, kes maalähedust hindavad ja traditsioone iga hinna eest au sees hoiavad. Siinkohal peame silmas põhiliselt vanade ja väärikate palkhoonete taastamist. Öeldakse ju ikka, et vanal majal on hing ning just selle säilitamiseks ollakse paljukski valmis.
Viljandimaal tegutseva käsitöö palkmajade ehituse ja renoveerimise ettevõtte Pupsi AZ OÜ asutaja ja juht Aigar Zahkna tunneb palkmajade hingeelu üsna hästi, sest lisaks uute ehitusele on ta vanu käsitööpalkmaju restaureerinud juba 15 aastat.
Millest alustada, kui soovitakse vana palkmaja renoveerida?
Kui on plaan võtta ette vana maja renoveerimine, tasuks kõigepealt hetkeks maha istuda ja hoolega läbi mõelda, mis saama hakkab ja milleks üldse valmis ollakse. Kui maal soovitakse eelkõige nautida kõigi mugavustega elu, oleks mõttekam ehitada uus maja. Renoveeritakse ikkagi seepärast, et vana hõngu ja olustikku säilitada. Tegelikult on olemas täiesti reaalne piir, millest alates pole mõistlik renoveerima hakata. Kui vahetusse peab minema juba veerand palkidest, tasuks elamiseks püsti panna uus palkmaja, vana konserveerida ja võtta kasutusele hoopis kõrvalhoonena.
Aga räägime siin ju ikkagi esivanemate pärandusest ja kui emotsioonid juba mängu tulevad, jääb kaine mõistus tahaplaanile. Võibolla on maja ehitanud vanavanaisa isiklikult ja terve oma elu seal mööda saatnud, võibolla on talli seintel tänaseni perekonda truult teeninud hobuste nimed ja aidas kogu põllutööriistade valik ootamas võimalust jälle kasulik olla. Ega me väga avalikult seda tunnistada ei taha, aga tagasi-juurte-juurde-mõtteviis on aina rohkem meil südames.
Mälestustel on hindamatu väärtus ja paljud on valmis lausa ulmeliselt panustama, et vana armas maja ehedal kujul säiliks. Seega, kui põhimõtteline otsus on langetatud, saab juba hakata edasi mõtlema, kuidas ja millises järjekorras renoveerida.
Renoveerimine algab vundamendist
Kõigi vanade majade vundament on suuremal või vähemal määral vajunud, ainult mõni üksik on sellest pääsenud, rääkis Aigar Zahkna. Vundamendi seisukord sõltub aluspinnasest, kasutatud materjalist, selle tüübist ning töö kvaliteedist, seetõttu on iga juhtum erinev. Vundamendi tõstmine käib vanade lagede järgi. Kuna isegi paljudel renoveerimisega tegelevatel ettevõtetel puuduvad õiged tööriistad ja oskused, mistõttu see töö tihti tegemata jäetakse, pole mõtet rääkida nendest, kes ise oma maja renoveerivad.
Tõstmiseks on vaja näiteks kasutada mehaanilisi käsitungraudu ehk raudtee tunge, esiteks on need kallid ja eks kasutada peab neid ka oskama. Tõstmistöid välditakse ka hirmus, et hoone võib protsessi käigus laiali vajuda, eks ta kõikuda võibki, kui peitepunne sisse ei ole pandud, aga päris laiali kindlasti ei lähe.
Lihtsam on ohtlikud ja tundmatud vundamenditööd tegemata jätta ja keskenduda pigem väljapaistvatele osadele. Aga kui hoone on ikkagi vajunud ja vundamenti ei tõsteta, jääb maja edaspidigi korstende kohtadele kandma ja küljed vajuvad veel rohkem ära.
Vundamendi tõstmine tasub kuhjaga ära. Kui seinad on loodis, on toa ilme hoopis parem ja asjugi lihtsam paigutada, aga kõige olulisemad on sirged seinad ikkagi katuse vahetuseks, sest kuidas muidu neid loodi saada.
Kui vundamendiga asi korras, järgneb mädanenud palkide vahetus. Vahetusse lähevad enamasti vundamendi ringi aluspalgid, akende alused palgid ja ülevalt sarikaalune venituspalk. Kui maja pealt oli veetud ka elektriliiniga metalltoru nagu vanasti kombeks, siis needki kohad on tavaliselt mädanenud. Hea tava ütleb, et kahjustunud materjal asendatakse sama materjaliga. Võimalusel võiks kasutada asendamiseks mõne teise vana maja korras palki, sest õnneks hetkel on selliseid palke vanade majade lammutamisest veel saada.
Suuremates kahjustunud kohtades asendatakse kogu palk, väiksemate kahjustuste korral on võimalik ka osaline asendus ehk proteesimine.
Katus jäägu viimaseks
Üsna tihti alustatakse vana maja renoveerimist katusest, millega loodetakse takistada edasist hävimist. Eriti rõõmustavad uue katuse üle maja ostjad. Tundub nagu suur töö oleks juba ära tehtud, aga tegelikult on seinte vahetamine peale uue katuse panekut paras peavalu. Loomulikult ostu sooritades keegi selle peale ei mõtle, aga kui hiljem seinu paika ajama hakata, läheb uus katus paigast ära. Eriti hull on asi siis, kui katus on veel ka valesti ühendatud, siis võib küll juhtuda, et peab täiesti otsast peale hakkama. Kuna hinnad on enamasti jooksva meetri pealt tükitöö alusel, tundub kõik päris loogiline. Kui maja juba 30-40 cm tõsta, kehtivad hoopis teised hinnad.
Pigem tasuks osta sellises seisus renoveerimist vajav maja, mille katuse saab ka viimaseks jätta. Maja, kus nagu midagi ja kuidagi tehtud on, võiks jääda ostmata. Alati on hea mõte enne ostmist hoone spetsialistiga koos üle vaadata.
Alati on valik ka uus palkmaja
Kui peale pikka kaalumist tundub mõistlikum ikkagi renoveerimise asemel uus maja ehitada, siis esimene samm on ikkagi spetsialisti poole pöördumine. Keskkonnasõbralik, ökonoomne ja hingav palkmaja on alati hea valik, püsib talvel soe ja suvel jahe. Aigar Zahkna on palkmaju ehitanud juba üle 20 aasta ning kogemuste ja teadmiste pagas on tänaseks üsna muljetavaldav. Tihti ollakse nõu ja jõuga abiks ka maju projekteerivatele arhitektidele, sest kõiki nüansse ei tea sageli ka nemad. Ideaalne lahendus sünnib koostöös.
Uue palkmaja puhul on võimalused palju suuremad kui renoveerimisel. Valida saab ümaraid, poolümaraid või lamellpalke ja kõikide erinevate nurgatüüpidega. Valdavalt ehitatakse elumajad ja saunad kuusest või männist. Saunad on vahel ka haava palgist või isegi valgest ja mustast lepast. See lahendus pole küll väga levinud, aga kestab väga hästi.
Palkmaja valmib kiiresti, suure elumaja saab ühe suvega valmis. Tihti kardetakse palkmaja puhul palkide katki kuivamist. Ütleme nii, et pragude eest kaitsmiseks on olemas teatud tehnoloogiad, kuna aga puit on ikkagi looduslik materjal, võib mõni pragu aja möödudes ikkagi tulla. Nii kaua, kuni see palki ei läbi, ei tee see majale midagi. Ei ole isegi vaja millegagi kaitsta. Pigem tulevad praod hoopis sissepoole, kirjeldab Aigar.
Kõige parem soovitus vastupidava ja kvaliteetse palkmaja saamiseks on kasutada kogenud spetsialisti abi, puit iseenesest on alati hea valik.
A: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. Rohtsalu), 2019