Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Kaasatud ekspert: Aarne Sulev
Rooste viimistlusega postvalgusti
Rooste viimistlusega postvalgusti

Kevad ei lase ennast enam kaua oodata ja praegu on parim aeg, et hakata mõtlema, kuidas valgustada aed ning õueala. Allpool annab Light24 spetsialist nõu (väikese juhendi), mida valgustite paigaldamisel silmas pidada ja millistest etappidest võiks koosneda välisvalgustuse planeerimine.

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan

Kui sul on olemas enda krundi asendiplaan, siis on väga lihtne märkida sellele erinevad tsoonid. Paljud maastikuarhitektid alustavad välisvalgustuse planeerimist samuti kinnistu visandamisega, märkides sellele valgustite asukohad. Kui asendiplaan puudub, siis piisab ühest jalutuskäigust paberi ja pliiatsiga – mida detailsem ja täpsem on joonistatud plaan, seda suuremaks abiks on see hiljem juba toiteliinide ja muude tehniliste aspektide kavandamisel.

Kuidas planeerida välisvalgustust? Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan.
Kuidas planeerida välisvalgustust? Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan.

Pane paika trafo asukoht

Madalpingetrafo (välisvalgustite toiteallikas) võiks paikneda majale võimalikult lähedal, varjatud kohas – peenra taga, kliimaseadme juures vms. Samas peaks see olema ka piisavalt lähedal esimestele valgustitele. Suuremal kinnistul ühest trafost ei piisa. Iga trafo jaoks on vajalik teha eraldi visand, millele märkida konkreetse trafo juurde kuuluvad välisvalgustid.

Määra välisvalgustite paiknemine kinnistul

Enne paigaldamist märgi maastikul välisvalgustite ligikaudne asukoht. Selleks võib kasutada mistahes pulki või vardaid, mida on võimalik maasse torgata. Seejärel märgi need ka oma visandile, pane kirja valgustite tüübid ning nende kinnitusviis (maa sisse kaevatav, betoonalusel vms).

Kinnistul liikudes tee ka ligikaudsed mõõtmised, et oleks teada valgustite vaheline vahemaa ning kaugus trafost. 

Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem

Välisvalgustitele toite andmiseks on mitmeid võimalusi, valik sõltub suurel määral sellest, millist tüüpi valgusallikad on sinu valgustitel. Üldistatult saab välja tuua 4 erinevat toiteviisi:

Keti meetod

See meetod ühendab kõik välisvalgustid ühe ketina, esimene valgusti on ühendatud trafoga. Keti meetodi puuduseks on, et voolu pinge väheneb vahemaa kasvades. See tähendab näiteks seda, et esimese valgustini jõuab 12 volti, samas viimase valgusti pinge võib olla ainult 9 volti.

Keti lahendus sobib LED valgusallikatele, mis ei ole pingeanomaaliatele nii tundlikud. Kasuta keti meetodit, kui valgustid ei ole rühmitatud ja neid saab hõlpsasti ketti ühendada.

Keti meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24
Keti meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24

T-meetod

T-meetod sarnaneb keti meetodile, ainult selle erinevusega, et trafo ühendatakse keti keskele. Üldine pingekadu trafost viimase valgustini on sel juhul väiksem keti meetodil.

T-meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24
T-meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24

Südamiku meetod

Trafo asub keskel ja sellest hargnevad kaablid viivad iga valgustini eraldi. See on parim meetod hõõglampidele, kuna tagab võrdse pinge kõigis välisvalgustites.

Südamiku meetod ei ole aga LED-idele parim valik, kuna kaablit kulub rohkem, kui eespool mainitud meetodite puhul. See lahendus sobib eelkõige juhul, kui valgustid paiknevad gruppidena väiksemal pindalal.

Südamiku meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24
Südamiku meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24

Kombineeritud meetod

Kombineeritud meetod on sobivaim meetod enamiku LED-süsteemide jaoks, kuna siin on koos erinevate meetodite positiivsed omadused - säästlik kaabli kasutus, vähem ühendusi ning kiirem ja lihtsam paigaldus. Kuigi see võib tunduda esmapilgul keerulisemana, on see tegelikult lihtne lähenemine.

LED-valgustussüsteemid annavad suurema paindlikkuse – lai pingevahemik ja madal võimsus – need muudavad energiakao minimaalseks ja vähendavad muret kasutatava meetodi pärast.

Kombineeritud meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24
Kombineeritud meetod - toitesüsteem - välisvalgustid - Light24

Välisvalgustite paigaldamiseks vajalikud lisaseadmed

Madalpinge transformaator. See on süsteemi toiteallikaks. Ideaalis paigaldatakse see maja lähedal olevale alusele või otse konstruktsiooni külge – trafo põhi peab jääma maapinnast vähemalt 30 cm kõrgusele.

Teise võimalusena võib trafo asuda majas sees – tavaliselt keldris või garaažis. Juhtmete viimise läbi seinte võiks teostada kutseline elektrik. Kui aga soovid välisvalgustuse paigalduse ise teostada, siis võiks eelistada õues paiknevat trafot.

Valgusallikad. Valgusallikad saavad toite trafost. Valgusallikas võib olla kas sisseehitatud LED-moodul või vahetatav valgusallikas. Vahetatavate valgusallikate puhul võib kasutada nii LED- ja halogeenlampe. Halogeenide puhul tuleb jälgida pinge jaotumist nagu ülal kirjeldatud.

Kaabel. Kaabel ühendab trafo valgusallikatega. Oluline on valida kaabel, mis oma tehniliste näitajate poolest sobib välitingimustesse.

Konnektorid. Kaablite omavahel ühendamiseks ning jagamiseks tuleb kindlasti kasutada IP68 kaitseklassiga konnektoreid.

PS! Õuevalgustite puhul on oluline jälgida IP ja IK markeeringuid – mida suuremad numbrid, seda parem kaitse. IP tähistab niiskuse ja tolmu kaitset ning IK vastupanu mehaanilisele jõule. Markeeringute tähenduse kohta saab lugeda siit: Kuidas lugeda valgusite tähiseid

Nõuandeid, ...

kuidas välisvalgustite paigaldamisel optimaalseim tulemus saavutada

1. Selgita välja, millised on loodava valguslahenduse peamised ülesanded. Konkreetne eesmärk (näiteks valgustada sissesõiduteed) sobib hästi, et kujundada ühe piiratud ala valguslahendus, kuid kasulik oleks kohe laiemalt mõelda. Hästi planeeritud välisvalgustus saab lahendada mitmeid probleeme sinu kinnistul:

  • Ohutus. Õigesti valgustatud õueala vähendab väiksemaid komistamisi ja kukkumisi. - Turvalisus. Paha peal väljas olevad inimesed väldivad valgustatud õuealasid.
  • Silmailu. Kasuta valgust, et tuua esile maastiku või aiataimede loomulik ilu, pane valgus ja varjud enda aia jaoks tööle.
  • Elustiil. Laienda oma eluruum maja seintest väljapoole ja valgusta piirkonnad, kus armastate perega aega veeta.  
  • Säästlikkus. Eelista LED valgusallikaid, kuna need on energiasäästlikud ning kestavad kaua.

2. Jaota oma välisvalgustite paigutus tsoonideks. Näiteks esimesed valgustid trafost kuni  10 meetri raadiuses, järgmised kuni 15m raadiuses jne. Eesmärk on, et kõik ühe trafoga ühendatud valgustid oleksid trafost umbes samal kaugusel, et pingelangus, mis juhtmetes paratamatult tekib, oleks kõikide jaoks sama suur. Mida madalam on valgustite võimsus, seda rohkem on võimalik valgusteid ühte vooluringi paigaldada. Siiski ei tasu neid ühte ahelasse liiga palju panna, et võimalike rikete korral oleks lihtsam probleemi allikas tuvastada.

3. Arvuta trafoni jõudmiseks vajalik kaabli mõõt ja pikkus. Mida lühem vahemaa, seda peenema ristlõikega võib kaabel olla. Süsteemidel, millel pole vaja väga pikka kaablit (kuni 50m), võib tavaliselt kasutada 3*1,5mm  kaablit. Pikemate vahemaade korral kasuta pingelanguse vältimiseks suuremat kaablisoone ristlõiget.

4. Vali õige trafo. Arvutage oma süsteemi koguvõimsus, liites kokku kõik valgusallikate võimsused. See on sinu välisvalgustite tarbitav võimsus. Seejärel vali madalpingetrafo, mille võimsus on suurem kui tarbitud võimsus; nüüd korruta valitud trafo võimsus 0,8ga - seda põhjusel, et soovituslik on hoida vähemalt 20-protsendilist puhvrit.

Kuigi välisvalgutuse planeerimine on jõukohane ettevõtmine, on Light24 spetsialistid hea meelega valmis abistama välisvalgustite ja lisaseadmete valikul.

Nüansse, millega arvestada on omajagu – milline peaks olema valgustite võimsus, kõrgus ja kaldenurk, et need valgustaksid piisavalt, kuid ei tekitaks üleliigset valgusmüra.

Välisvalgustite valimisel tuleb meeles pidada, kus paiknevad teie aknad. Valesti valitud ja paigutatud valgusti võib hakata ebamugavalt tuppa paistma. Ka naabrite heaolu ei tohiks unustada.

Light24 e-poest leiad suures valikus erinevat tüüpi välisvalgusteid – klassikalised pargivalgustid, minimalistlikud postvalgustid ja pollarid, prožektorid puuvõrade esiletoomiseks, maa sisse torgatavad punktvalgustid madalamatele taimekooslustele jne.

Loe ka: Välisvalgustuse erinevad valikuvõimalused

A: Inkodu.ee

 

Logo - Valgustikaubamaja LIGHT24 epood ja projektimüük
Pärnu mnt 146, 11317 Tallinn, Harjumaa
+372 518 4133

Light24 on õige valik kõigile, kelle päevakorras on valgustid ja lambid. Valikus on üle 100 000 erineva valgusti ja lambi. Parimad hinnad, kiired tarned.

Multši kasutamine tarbeaias

Multšimine parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ning ka köögiviljade ja taimede maitset. Paim valik on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light + Building valgustite mess: innovatsioon tehnoloogias ja mitmekesised disainitrendid

Innovatsiooni uuemad tuuled puudutavad peamiselt valgusallikaid ja nendega seotud kontrollereid, mis lubavad reguleerida valguse võimsust, intensiivsust, värvitemperatuuri jm.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Valguse värvitemperatuur on inimese kehale suure mõjuga

Valgustemperatuuri mõõdetakse Kelvinites. Mida kõrgem on selle näitaja number, seda erksama ja külmema valgusega tegu on.

Värsked sisustusdisaini uudised otse Itaaliast – Salone del Mobile 2025 messilt

Sisearhitekt Ingrid Kuuli annab ülevaate märksõnadest ja ideedest, mis Salone del Mobile 2025 messil eriti selgelt esile kerkisid.

Aiaõnnetused ei ole ainult vanurite ja algajate probleem

Kindlustaja sõnul ei ole murekohaks vähene aiatööde kogemus, vastupidi, tihti on just kogenud aednikud need, kellega äpardused juhtuvad.

2025. aasta sisustushooaeg avatakse sisustusmessiga INTERJÖÖR

25.-27. aprillil toimub Eesti Näituste messikeskuses juba 26. sisustusmess INTERJÖÖR.

Kompostiks – tee oma biojäätmetest väärtuslik aiamuld!

Kompostiks on turbast, puidulaastust ja männikoorest valmistatud biojäätmete komposti lisand, mis tagab ideaalse struktuuri ja tasakaalu.

Uus-Veerenni elukvartalis avatakse suve alguses Tallinna suurim välipadelikeskus

Merko ja Padelsquare sõlmisid koostöölepingu, et rajada Merko arendatavasse Uus-Veerenni elukvartalisse padeliväljakud.

Uus või vana puitpind? Amello seinavaha toob esile puidu loomuliku ilu

Kui plaanis on sisepindade viimistlemine ja soov on rõhutada puidu loomulikku ilu, tasub tutvuda Amello seinavahaga.

Elegantsed prügikasti ümbrised ja pakikastid – disain, mis peidab ja kestab

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Remont: kas omal käel või ettevõtte toel?

Kuidas remondiks valmistuda? Mida arvestada partneri valimisel? Kuidas hinnata töö kvaliteeti ja mida tegelikult maksab stabiilsus?

Aiatööd algavad - kust saada multši osta ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Messiajakiri „Eesti Ehitab 2025“ – rohkelt ideed ja nõuanded

Ilmunud on värske messiajakiri, kust leiab rohkelt inspiratsiooni igale koduehitajale ja remontijale.

Elegantselt renoveeritud kodu Kristiines – teekond terviklikuma ja hubasema ruumini

Renoveeritud Kristiine korterit iseloomustab Hamptoni stiilile omane avarus ja pehmus – valged toonid ja elegantsed tahveldused.

Tervita kevadet puhta veega – Aquaphori veepuhastussüsteemile eripakkumine!

Kui ostad Aquaphori veebipoest kogu maja veepuhastussüsteemi Aquaphor 800 või Aquaphor 1000, saad paigalduse -50% soodsamalt ja 3 aastat lisagarantiid tasuta kaasa.

Soodsam kui tass kohvi: Elektrumi 2,54-eurone koduabikindlustus on maapiirkondades asendamatu

Elektrumi operatsioonide juhi Gerli Golbergi sõnul rikuvad ootamatud elektrikatkestused ja äike väljaspool suuri tõmbekeskusi elavate inimeste kodudes pidevalt koduelektroonikat.

Kodu, mis koristab end ise – kas kesktolmuimejaga ühilduv robot teeb elu lihtsamaks?

AT ROBO on kesktolmuimejaga ühilduv robottolmuimeja, mis puhastab põhjalikult põrandad ja tühjendab end automaatselt kesktolmuimeja süsteemi kaudu.

Ehitusjärgne kontrollmõõdisamine – miks ja millal seda vaja on?

Ehitusjärgne kontrollmõõdisamine on oluline töö, mis tehakse pärast ehitustööde lõppu ning on hädavajalik kasutusloa taotlemisel. Hind alates 350 € + km.

Stoneroc OÜ omandab Framm AS-i presstoodete äritegevuse 

Turul kõrgelt hinnatud Frammi pressitud betoontoodete äri omandamine oli avanenud võimalus, mida soovisime kasutada. Sillutus- ja äärekivide tootmine on Bauroc grupi vaatest laienemine meile lähedasse, kuid siiski uudsesse turusegmenti.

Jõuline ja hubane – inspiratsiooni täis jahimaja interjöör

Jahimaja maaliline asukoht pakkus palju inspiratsiooni – nii sündiski interjöör, mis näib otsekui looduse enda seest välja kasvanud: salapärane ja jõuline, ent samas helge ja kutsuv.

ATV ja UTV – praktilised sõidukid igapäevaseks tööks

40 m² parkla saab ATV-ga lumest puhtaks minutitega, saha kinnitamine võtab vaid 5 sekundit. Tulemus? Vähem vaeva, rohkem aega päriselt oluliste asjade jaoks.

Plastkatus – hea valik nii uuele kui ka renoveeritavale puitmajale

Plastkatus on kvaliteetne, kerge, kauakestev, samblavaba, ei kolise vihma ja tuule käes, lihtne paigaldada. Garantii 30 aastat.

Milliseid tüüpvigu aitab sisekujunduses vältida 3D-visualiseerimine?

3D-visualiseerimine ei ole lihtsalt joonis – see on loo jutustamine tuleviku ruumist, kus saab juba enne valikute tegemist oma kodu kogeda.

Eesti ehitusturu 7 profiili

Sirkel & Mall tegevjuht Madis Avi jagas mõtteid ehitusturul olevatest kliendiprofiilidest ning kuidas läheneb ja töötab ettevõte iga profiiliga.Sirkel & Mall tegevjuht Madis Avi jagas mõtteid ehitusturul olevatest kliendiprofiilidest ning kuidas läheneb ja töötab ettevõte iga profiiliga.

PVC 3D seinapaneelid – uuenduslik disain ja lihtne paigaldus

3D-efektiga PVC dekoratiiv-ribipaneelide uuenduslik disain annavad ruumile iseloomu ja loob visuaalselt huvitava pinna.

Eesti esimene Elamumess Jõelähtmel avab uue peatüki elukeskkonna ja arhitektuuri arengus

Tänavu juunis avaneb Eestis uus peatük elukeskkonna ja arhitektuuri arengus – Jõelähtmes toimub Eesti esimene Elamumess.

Arco Vara tõstab Bulgaaria elamuarenduse lati kõrgele

Bulgaaria pealinna Sofia lähistele kerkiv Botanica Lozeni eramurajoon on Eesti kinnisvaraarendaja Arco Vara üks suurimaid projekte väljaspool kodumaad.

2025. aasta trendid energiamaailmas: loo kord ja leia tasakaal

Feng shui trendid 2025! Kodu peegeldab sind ja sinu energiat. Mida rohkem tegeled kodu korrastamise ja tasakaalustamisega, seda paremini tunned ennast nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

Yale Durus – nähtamatu nutikas turvalukk

ASSA ABLOY uusim nutilukk Yale Durus on teinud silmatorkavalt pika arenguhüppe, võludes oma diskreetsuse ja sõna otseses mõttes raudkindlusega. 

Inspiratsiooni interjööridesse – kodu, kus iga detail räägib oma lugu

Vanamõisas valminud 173,6 m2 suurune eramu on ehe näide kaasaegsest arhitektuurist ja sisekujundusest, kus iga detail on hoolikalt läbi mõeldud.

Tikkurila aasta värv 2025 on tumesinine toon N348 Nocturne, mis sümboliseerib meelerahu

Nocturne N348 on sügav ja tume sinine, mis meenutab öist taevast, kuid on palju enamat kui lihtsalt kaunis seinatoon.

2025. aasta sisustustrendid on täis üllatusi ja põnevaid võimalusi oma kodu kujundamisel

Sisearhitekt Ingrid Kuuli toob välja 2025. aasta märksõnad ja ideed, mis aitavad luua moodsa ja hubase elukeskkonna.

Pantone 2025. aasta värv on Mocha Mousse - soe ja rikkalik beežikaspruun

Mocha Mousse on rohkem kui lihtsalt trendivärv – see on meeldetuletus aeglustada tempot, nautida hetke ja lasta end ümbritseda soojuse ja rahulikkusega.

Milliseid väetisi porgandite kasvatamiseks valida?

Porgandite kasvatamisel tasub eelistada orgaaniliste ja mineraalväetiste kombineerimist, mis toetavad nii juurestiku arengut kui ka kvaliteetse saagi valmimist.

Parketitrendid: oksakohad ja robustne tekstuur – uus luksus

Eriline kuju, oksakohad ja robustne tekstuur on parketimaailmas uus luksus – kuum trend.

MINI-liistud: täiuslik lahendus traditsiooniliste liistudeta põrandatele

Hansa Floor pakub innovaatilist lahendust – MINI-liistud, mis loovad mulje, justkui põrdnaliiste polekski kasutatud.

Ehitusmaterjalide puudus ja keskkonnajalajälg käivitas Eesti teadlasi uusi lahendusi otsima

Tallinna Tehnikaülikoolis käivitus geoloogia ning ehituse ja arhitektuuri instituudi koostöös teadusprojekt, mille tulemusena plaanitakse vähendada ehitusmaterjalide defitsiiti, suurendada kvaliteetsete ehitusmaavarade varustuskindlust ja edendada ringmajandust.

Kuidas kujuneb kaugkütte hind?

Hinnanguliselt tarbib ligikaudu 60% Eesti elanikest kaugkütet ning igal aastal kipub korduma küsimus – kuidas kujuneb kaugkütte hind ja miks see on piirkonniti nii erinev.

Ekspert avaldab: kokkuhoid elektri- ja küttekuludelt võib kasu asemel kahju tuua

Soodsaim keskkond hallituse tekkimiseks või võimendumiseks on kehv soojustus ja piisava õhuringluse puudumine.

Viimistletud sisevoodrilaud annab kodule hinge

Kõige värskemad tooted Woodmood sarjas on põhjamaise stiili ja loodusest inspireeritud toonidega viimistletud sisevoodri- ja laelauad.

Elektrumi kiir- ja ülikiirlaadijad jõuavad Büroomaailma kaupluste juurde

Elektrum Drive on seadnud eesmärgiks rajada 2030. aastaks Eestisse üle 1000 elektriautode laadija, mis tagavad klientidele mugava ja kiire ligipääsu laadimisteenustele.

Sadolin Aasta Värv 2025 kätkeb endas positiivsust ja elurõõmu

Rahvusvahelised disainieksperdid valisid Sadolin Aasta Värviks 2025 päikselise ja sooja True JoyTM, mis on kantud soovist täita kodud hea tuju, loovuse ja mitmekesisusega.

Eksperdid: Eestlased värvivad fassaade erksamalt ja katsetavad puidu paigaldust uutmoodi

nüüd värvitakse maju järjest enam veinipunaseks või tumesiniseks ja eriti moes on mürk- või tumeroheline värv, mida kombineeritakse koos mustade aknaraamidega.

Parketi alusmatt mõjutab otseselt parketi eluiga ja kütteefektiivsust

Parketi alusmati valimisel tasub teada, et survetaluvus (kPa) mõjutab parketi vastupidavust ja eluiga kõige otsesemas mõttes.

Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm: ilma tööõnnetusteta loodud kodud kvaliteedimärgiseks

Eestis juhtub aastas üle 3000 tööõnnetuse ehk iga päev keskmiselt kaheksa õnnetust. Näiteks lõigatakse tööinspektsiooni juhi sõnul tööõnnetuse tagajärjel igal aastal ära umbes 700 sõrme.

Abiks koduostjale – mida tähele panna elektrisüsteemi puhul?

Uut kodu otsides kalkuleeritakse ostuhinna kõrval sageli laenu- või remondikulusid, aga tähelepanuta jääb maja või korteri elektrisüsteem.

Automüüja: elektriautode ostjate teadlikkus kodustest laadimisvõimalustest peaks olema parem

Topauto teenindusjuht Dan Mustjatse ja Terminal Oili juhatuse liige Alan Vaht annavad nõu, kuidas ja millist elektriauto laadijat endale koju valida.

Mida peaks uue kodu ostmisel silmas pidama?

Arco Tarci juht Lauri Männiste jagab nõuandeid, missugustele ehituskvaliteedi nüanssidele tuleks uue kodu ostmisel tähelepanu pöörata.

Floorin Interior - unikaalne valik siseviimistluseks

Siseviimistlusmaterjalide pood Tallinnas ja Tartus. Puitparkett, marmoleum, laminaat, vaibad, dekoratiivvärvid, ja -krohvid, mikrotsement, keraamilised plaadid, terrassiplaadid

Laualambid – mitte ainult tööks, vaid ka interjööri ilmestamiseks

Õige laualamp täiendab interjööri stiili, loob õige meeleolu ja saab olla isegi vestlusteemaks.

Uued kollektsioonid Home&you kodusisutuskaupluses

Kui unistad interjöörist, mis võlub oma kergusega, siis uue kollektsiooni DUSTYDREAMS hulgast leiad pilkupüüdvaid roosasid aktsente, lillemustreid ja lummavaid kaunistusi.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Miks on minu uuel puitparketil juba täkked ja käigurajad sisse kulunud?

Põrandakatete asjatundja sõnul on väga tavapärane, et ei osata valida põrandamaterjali, mis oleks inimeste reaalsete vajaduste ja elukorraldusega kooskõlas.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

Elamuarendusettevõtte juht: ehitussektori tööohutuskultuuri kujundavad suured tellijad

Tööohutuskultuur ei teki trahvide, kontrolli ja mõõdikutega, vaid pikaajalise selgitustöö ning kaasamisega, milles suured arendajad peavad eeskuju näitama.

10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada

Stragendo esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Tenax Panel avas Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse

Põhjamaade üks suurimaid ehituspaneelide tootjaid ja Läti üks suurimaid ehitusmaterjalide eksportijaid Tenax Panel avas neljapäeval Lätis Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse.

Uus lamekatuse standard toob kaasa rangemad nõuded

Uus lamekatuste standard esitab senisest selgemad nõuded aurutõkkele ja soojustusele ning käsitleb põhjalikult bituumen-, plast- ja kummirullmaterjalist katuseid, samuti vedelplastikust, pööratud, käidavaid, liiklusega koormatud ning haljas- ehk rohekatuseid.

Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks

Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused. Köögikraani all on 62 L vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. veekulu ca 6-7 m3 kuus. Süsteemi maksumus kokku ca 850 € + km.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida

Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube