Lastetoa üldvalgustust planeerides lähtu kaudvalguse põhimõttest
Kaasatud ekspert: Liina EinlaValgus on justkui killuke maagiat, mis võib ruumis korda saata väikese ime! Lastetoa valgustust planeerides ja lampe valides on ühtviisi oluline arvestada nii ruumiga, kui sellega, kes selles valguses elama hakkab. Kui selleks on lapsed, siis peaks lisaks üldistele soovitustele – et valgus oleks tervislik, mugav ja turvaline, arvestama ka nende arenguetappide ja muutuvate vajadustega.
Ennekõike tuleb lähtuda lapse noortest ja tundlikest silmadest. Valesti valitud valgustugevus võib silmi juba noorelt rikkuda. Samuti on valgusel, täpsemalt valgustemperatuuril võime kaasa aidata kas lapse emotsioonide tasakaalustamisele või teda innustada keskenduma.
Selleks, et lastetoa valgustamine õnnestuks, jagab häid näpunäited Silmani Elektri arhitektuurse valgustusdisaini konsultant Liina Einla.
Mitmekihiline valgustus
Lastetoa valgustid peavad kindlasti olema turvalised – need ei tohiks hõlpsasti puruneda ega muutuda ohtlikult kuumaks. Kuid valgustite kõige olulisem roll on atmosfääri loomine. Valguse erinevad kihid ja muljed panevad laste tööd ja mängud elama.
Valgustus peab lastetoas täitma erinevaid ülesandeid. Näiteks laual oleva kohtvalgustiga ei näe põrandalt väikeseid asju koristada, üldvalguses lugemine kahjustab silmi ning seinale sätitud diplomid-pildid jäävad varju. Seega on oluline püüda viia vastavusse lapse või noore tegevused ning valguse funktsioonid. Nii toetab valgus tema isikliku ruumi omapära.
Üldvalgus – valgustuse põhikiht
Üldvalgus annab lastetoale üldise valgustuse ja rahuliku tausta. Selle eesmärk on olla universaalne ja ühtlane. Üldvalgusega loome põhja kõigile teistele valgustuskihtidele.
Maheda, ent universaalse üldvalgustuse saavutamise üks põhilisi nippe on lähtumine kaudvalguse põhimõttest. See tähendab, et vajalik valgustase saavutatakse pindadelt peegelduva valgusega, kus sein, põrand ja/või lagi kas osaliselt või tervikuna muutub justkui ise valgustiks – ja helendab.
Fotod: Egoluce, Arkoslight, Luzifer Lamps, TRILUX, NORDLUX
Valgustid võiks integreerida ruumis olevate komponentidega: lae- või seinapaneelid, karniisid jne. Rippvalgustiks sobib aga hästi toode, mis suunab valgust pigem lakke. Nii jaotub valgus ühtlasemalt ning ruum tundub avaram.
Fookusvalgus – valgus juhib meie tähelepanu
Lastetoast leiab ikka diplomeid, tunnistusi, fotosid, ka väiksemaid ja suuremaid mälestusesemeid või dekoratiivobjekte. Neil asjadel on lapse jaoks tähendus ja need kannavad emotsioone. Et sidet mälestuste ja lemmiktegevustega suurendada, tuleb appi fookusvalgus, mis aitab toas olulisemaid kohti rõhutada.
Sest eredamalt valgustatud alad juhivad meie tähelepanu endale. See hõlbustab toas infovoogu ning me märkame ja tunneme kergemini ära toas olevate esemete tähendused ja/või struktuurid.
Fookusvalguse alla kuuluvad ka kirjutuslaua valgusti ja voodi/tugitooli kõrval olev lugemisvalgusti. Selle valguskihistuse juures on kvaliteetne valgustamisomadus kõige tähtsam. Üldpõhimõte on, et valgus langeks alati kirjutamise käe vastassuunast. Laua- ja/või lugemisvalgusti valgusallika kõrgus ja asend võiks olla reguleeritav.
Foto1: TRILUX lauavalgusti Bicult on mitmeid disainiauhindu võitnud pimestusvaba töökohavalgusti, milles on ühendatud nii otsene kui ka kaudvalgus. Lisaks võimaldab see muuta ka valgustemperatuuri.
Bicult LED desktop luminaire › Free-standing and desktop luminaires › Indoor lighting › TRILUX products
Dekoratiivvalgus lastetoas
Lisaks sellele, et valgus juhib meie tähelepanu, võib seda teha ka valgusti ise. Pilgupüüdjaks võib olla uhke laelamp või eriline öökapi valgusti, mis last sõbralikult unemaailma saadab. Muinasjutulist meeleolu loob aga seintel või aknalaual looklev kettvalgusti.
Fotod: Next design
Laua- ja öökapivalgustil võiks olla leedpirn – see kulutab märksa vähem elektrit kui hõõglamp ega lähe ohtlikult kuumaks.
Nüüd, mil oleme saanud valgusplaani paika, saame hakata valgust parajaks reguleerima.
Tervislik valgus
Lastetoal on üldjuhul palju funktsioone – see on nii magamise, mängimise kui õppimise tuba. Tervislik valguskeskkond tähendab, et valgustus vastab selle kasutaja psühholoogilistele ja füsioloogilistele iseärasustele.
Lapse silm on tundlik ning tugev valgustase pole ruumis tegutsemiseks vajalik. Liiga tugev valgus võib noorele silmale mõjuda hoopis kahjustavalt. Seega peaks üldvalguse tugevust saama reguleerida. See lubab üldvalgusel olla mahe funktsionaalne taust, ent vajaduse korral, näiteks tuba koristades, saab valgustugevust suurendada.
Tänapäevased tehnoloogilised võimalused toetavad tervisliku valguse põhimõtet igati – need lubavad meil valgust kavandada ja reguleerida vastavalt lapse eale ning vajadustele. Kohandatavatel ja “tarkadel” lampidel on valgusallikad, mida saab juhtida nutitelefoni rakendusega ning reguleerida nii valguse tugevust kui ka valgustemperatuuri vastavalt tegevusele või kellaajale.
Valgustemperatuur ja -tugevus
Valgustemperatuur ja -tugevuse häälestamisega saame kaasa aidata kas erksuse hoidmisele ja keskendumisvõime suurendamisele või tagada puhkeajal loomuliku unetsükli.
Hommikul koos päikesetõusuga hakkab valguse hulk suurenema. Sellega üheaegselt muutub valgustemperatuur soojemast külmemaks. Sinise valguse osa kasv spektris pärsib ajus melatoniini (n-ö unehormooni) tekkimist, nii et kasvab ka kortisooli ehk aktiivsuse hormooni osakaal. Suureneb üldine erksustunne.
Pärastlõunane kortisoolitaseme langus viib ka erksuse vähenemiseni. Õhtul, valguse ja valgustemperatuuri vähenedes, kortisooli tootmine aeglustub veelgi ning unehormooni tootmine kiireneb. Algab uus unetsükkel.
Kui soojem valgus soodustab rahulikkust, teeb jahedam vastupidist. Jahedam valgus, mis on lähemal selgele ja helgele päevavalgusele, aitab lastel säilitada keskendumisvõimet ja suurendada tulemuslikkust. Jahedaks valguseks peetakse valgustemperatuuri alates 5000 kelvinist. Valgus võiks olla jahedam õpi- ja mängunurkades.
Valgusallikate valgust, mille valgusvärvustemperatuur on kuni 3000 kelvinit, peetakse soojaks ja lõõgastavaks. Seda võiks meeles pidada öökapivalgusti valgusallika valimisel ja üldvalguse planeerimisel.
Iga laps ja tema tuba erisugune. Teades valgustuse loomise põhimõtteid, saame kujundada just temale hästi sobiva lahenduse. Kes aga kahtleb või vajab nõu, võib julgelt appi kutsuda valgustusdisaineri, kes aitab sobiva valgustuslahenduse luua n-ö rätsepatööna.
A: Inkodu.ee (M. J, J. R)
Artikkel on refereritud ajakirja Diivan artiklist "Lapsesõbralikum tuba valgustuse abiga", 2021
Arhitektuurse valgustusdisaini eksperdi nõuanne!