Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Lamekatuse ehitus: kas valida bituumen- või plastrullmaterjal?

Kaasatud ekspert: Rein Kala
Lamekatuse ehitus: kas valida bituumen- või plastrullmaterjal?

Katusest sõltub väga palju hoone üdine väljanägemine ja vastupidavus, seepärast on oluline see teema enda jaoks põhjalikult läbi mõelda.

Üsna palju mõjutab katuse valikut ka maja arhitektuur, ehituspiirkonnas ette antud nõuded ja loomulikult katuse konstruktsioon ise. Lamekatuse ehituseks vajaminev katusekonstruktsioon ei pea olema nii tugev kui näiteks kivikatusel, see omakorda suurendab tunduvalt selle kasutusvõimalusi.

Lamekatus on populaarne valik nii eramajadel, saunamajadel, grillmajadel kui ka suurtel tööstushoonetel.

Kuigi enamasti tellitakse lamekatuse ehitustööd professionaalidelt, on täiesti võimalik sellega ka ise hakkama saada, kui ennast selle spetsiifikaga kurssi viia. Teemat aitab lahti mõtestada suure kogemusega lamekatuste ehitaja Rein Kala Evari Ehitus OÜ-st.

Lamekatuse olemus ja eripärad

Lamekatus on on oma olemuselt katus, mille kalle on klassikaliselt suhtega 1:10 või väiksem. See on ainus katus, mille saab ehitada nii madala kaldega. Lamekatuse ehituseks kasutatakse spetsiaalseid lamekatuse paigaldamise tehnoloogiaid ja materjale. Sama tehnoloogiat kasutatakse ka teise kaldega katuste puhul, nt kumera katusega kaarhallide puhul.

Lamekatused kannatavad ka seisvat vett, millega näiteks kivikatused hakkama ei saa. See sõltub aga juba muudest teguritest, kui palju vett lamekatus suudab kanda, sõltub juba muudest teguritest

Vee äravoolu järgi jaotatakse lamekatused kaheks: välimise äravooluga, kus rennid ja äravoolutorud on fassaadilt näha ja sisemise äravooluga, kus katuse kõige madalamatest punktidest suunatakse vesi äravoolutoru abil hoone sisse.

Lamekatuse materjali tüübid: mille alusel valida?

Lamekatuse materjale on kahte tüüpi: PVC ehk plastrullmaterjal ja bituumenrullmaterjalid SBS ja APP. Valik sõltub mitmetest asjaoludest ja kumbki pole teisest parem. Evari Ehituse esindaja ise eelistab rohkem bituumenrullmaterjali, aga kinnitab, et üldiselt on see pigem maitse asi ja sõltub palju ka konkreetsest objektist.

Näiteks käidava rõduterrass-katuse puhul on plastrullmaterjal oma vastupidavuse poolest parem valik, aga paljude tuulutusavadega tehniliselt keerukale katusele, mille peal ei käida, sobib rohkem bituumenrullmaterjal.

Suures plaanis on tegemist kahe täiesti erineva materjaliga, mis mõlemad sobivad lamekatuse katmiseks.

PVC ehk plastrullmaterjal

Plastrullmaterjali paigaldatakse 1 kihina, kas 1,2 mm, 1,6 mm või 2 mm paksusena. Materjali paksus sõltub reaalsest kasutuskoormusest. Katusele, kus inimene ei käi, on 1,2 mm paksune materjalikiht standardile vastav, aga katuseterassile sobib koormust arvestades kindlasti paremini 2 mm paksune kiht.
 
Reaalsus on see, et kõige õhem materjal vastab küll standardile, aga erinevad loodustegurid, mõned suuremad linnud ja isegi ilutulestikurakett suudavad õhemaid kihte kahjustada. Seega paksem PVC ja bituumenmaterjal on selles osas vastupidavamad. Eks need otsused sõltuvad alati ka rahakotist, aga üldiselt ei ole katus see koht, kus kokku hoida.

Paigalduse õpetus:

Bituumenrullmaterjal ehk SBS ja APP

Bituumenrullmaterjal paigaldatakse 2 kihina ja selle puhul on standardnormid paigas: 4 kg m2 esimene ehk aluskiht ja 5 kg m2 teine ehk pealiskiht. Bituumenmaterjali kilo paksus sõltub täiteainetest.

Bituumenmaterjale on kahte tüüpi: SBS ja APP. Rullmaterjali kvaliteet sõltub sellest, milliseid täiteaineid ja modifikaatoreid kasutatakse.

Evari Ehitus kasutab Rein Kala sõnul põhiliselt SBS materjale, sest need on veidi pehmemad ja elastsemad ning sobivad meie kliimasse paremini. APP on rohkem kuumema kliima materjal, mis on Lõuna piirkondades väga levinud. Kvaliteedi poolest on need võrdsed.

Bituumeni 4 kg/m2 aluskihti ja 5 kg/m2 pealiskihti kokku tähendab tavaliselt ca 7-8 mm paksust katusematerjali kihti. See materjal on mõeldud katuse tõhusaks hüdroisolatsiooniks ja katmiseks ilmastiku eest, aga mitte kõndimiseks, seega katuseterrassile ei sobi.

Vaata paigalduse õpetust siit:
 

Kumb siis, kas PVC või SBS?

Paigaldusviiside puhul erinevust pole, mõlemat sobib paigaldada nii risti kui pikkupidi ja tehnikad on vastavalt standardile.
 
Bituumenrullmaterjal (SBS) on veidi vastupidavam igasugustele ootamatutele kahjustustele ja seda on lihtne parandada, paik peale ja korras. Terrassikatusel ehk kõndimiseks on parem 2 mm paksune plastrullmaterjal (PVC), sest bituumenrullmaterjal pole koormuskasutuse jaoks mõeldud.

Erinevus on paigalduse tööriistades ja soetusmaksumuses. Bituumenrullmaterjal puhul kasutatakse paigaldusel lahtist tuld ja gaasipõletit, mis tuleohtlikes kohtades välistab selle materjali kasutamise.

Plastrulli materjali puhul lõigatakse rull nn rätsepakääridega sobivaks ja pannakse lihtsalt kuuma auruga paika. Suhteliselt puhas töö.


 
Kui parandamisest rääkida, siis bituumenirullmaterjali puhul kleebitakse uus paan peale ja asi korras, aga plastrullmaterjaliga see nii lihtsalt ei käi.
 
Valikul on oluline ka katuse suurus. Näiteks suured 10 000 m2 katused, kus on palju korstnaid ja vee äraviike vähe, on mõistlik katta plastrullmaterjaliga, sest see käib väga kiiresti ja nii hoiab omakorda kõvasti kokku ka töötunde. Kui üks rull, mis on 2 m lai ja 20 m pikk, maha rullida, on 40 m2 juba paigas.

Bituumenrullmaterjaliga kattes oleks see väga suur ja mahukas ettevõtmine. Seega selliste suurte pindade puhul on kindlasti igas mõttes õigem kasutada plastrullmaterjali. Väikese pinna puhul aga, kus on palju läbiviike, läheb bituumeniga kiiremini ja lihtsamalt.
 
Kui paigaldamisest rääkida, siis bituumenrullmaterjal (SBS) on tavalisele meistrimehele jõukohasem materjal. Samuti on bituumenirullmaterjali paigaldamise tööriistad soodsamate hindadega: gaasipõleti, käärid jms.

Plastrullmaterjali paigaldusvahendite soetusmaksumus on kordades kallim, aga alati on võimalus need ka rentida. Vaja läheb automaatvuugikeevitajat, kuumaõhufööni ja kääre.

Lamekatuse aurutõke ehk -isolatsioon on väga oluline

Enamus ajast aastas on ruumis niiskust rohkem kui väljas. Aga niiskus tahab alati välja saada ehk nivelleeruda. Niiskusel ei ole vahet, kust kaudu, seega igalt poolt, kust saab: läbi ukse, akna, põranda või katuse. Seepärast on katuse kaitseks väga oluline aurutõke, eriti just lamekatuse puhul.

Kui ruumis sees on +20 ja väljas -20, siis keskel on 0. Isegi kaste täpp ei tohiks jääda seest tuleva niiskuse mõjusfääri. Kui paneme majale katusekatte peale, tekib majale selga nn kilejope ja niiskus proovib sealt välja saada. Selleks, et soojustus märjaks ei läheks, kasutatakse sisepinna lähedal aurutõket. Loe lisaks lamekatuse aurutõkke kohta siit

Lame-murukatused

Lamekatuse alla kuuluvad ka murukatused. Nende aluskonstruktsioon on aga veidi teistsugune, see tähendab, et tehakse nn pööratud katus.

Mis on tavalise ja pööratud lamekatuse vahe?

Tavalisel lamekatusel on soojustuse kiht all ja hüdroisolatsioon ehk vettpidav kiht peal. Pööratud lamekatusel on täpselt vastupidi. Seda kasutatakse enamasti murukatuste puhul, kuna nii on tehniliselt kindlam. Kui midagi juhtub, on tavalist lamekatust raskem parandada kui pööratud katust. Loe lisaks pööratud katuse kohta siit

Milline murukatuse tüüp valida?

Murukatuse tüüpe on mitmeid: murukatus, mätaskatus ja intensiiv-murukatus. Valik sõltub sellest, millist taimestikku seal kasutada. Mõned tagasihoidlikumad taimed nõuavad vähem hoolt ja teised pilkupüüdvamad veidi rohkem. Valida tuleks taimestik, millele konkreetsed kasvutingimused sobivad.
 
Tavalist murukatust ei niideta ja ka taimed on seal vastavad. Mätaskatust niidetakse.

Alljärgneval kahel esimesel fotol on näha Otepää Tehvandi hotellil kaunis vertikaalkaldega mätaskatus.

Kui taimestik mängu tuleb, ei saa mööda minna ka kastmisteemast. Oleneb katusest, aga tavalise mitteniidetava murukatuse taimestik on tavaliselt nii valitud, et ei kasva suureks ja on ka väga vastupidav kuivusele.

Kui murukatus asub näiteks kuskil kõrge ärihoone vahekatusel büroopindadest allpool, siis ei peagi see olema kalde all ja suudab ka ise niiskust hoida.

Aknast paistev värviliste taimedega katus on väga ilus vaatepilt, palju ilusam kui paljas rullmaterjal vms, aga selle loomine on üsnagi kulukas.

Meil Eesti ei ole see võimalus väga laialdaselt kasutust leidnud, küll aga mujal maailmas. Kõrge suurlinna melus annavad rohelised laigud katustel palju juurde. Loe lisaks murukatuste kohta siit

A: Inkodu.ee
(Jane Rohtsalu; Kätlin Viksne)

 

Logo - EVARI EHITUS OÜ | Kaasaegsed lamekatused
Kassisilma 4, 61708 Räni alevik, Kambja vald, Tartumaa
+372 738 0927

Lamekatuse ehitus optimaalse aja ja hinnaga! Lisaks hüdroisolatsiooni ja vundamendi soojustustööd ning plekkprofiilide ja fassaadikatete paigaldus.

Ehituseksperdi nõuanne: Lamekatuse remont ja renoveerimine

Eestis ehitatakse ja renoveeritakse ca 1 miljon ruutmeetrit lamekatust aastas. Parematel aastatel on see number ilmselt märgatavalt suurem.

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

3 põhjust, miks lamekatus võib vajada remonti või renoveerimist

Lamekatuse remont. Vajaduse põhjusteks on sageli katuskatte füüsilised vigastused, kehv hüdroisolatsioon ja katuse alasoojustus.

Katust kontrolli nii kevadel kui sügisel

Katuse kontrollimine . Üle tuleb vaadata ja hooldada käigurajad, katuseaknad ja -luugid, turvapollarid, läbiviigud, parapetid, räästad ja varikatused.

Ehitajate koolitusseminarid 2025 – esimene toimub juba 25. jaanuaril Narvas!

Bauroc, Ceresit ja Makroflex korraldavad üle Eesti koolitusseminarid.

Avalik koolitus „Ehitame kodu“ – praktilised teadmised tulevastele koduehitajatele

Kas plaanid uut kodu ehitada, kaalud Bauroci tooteid ning soovid lisainfot toodete kasutamise, materjaliomaduste, ehituslubade või projekteerimise kohta?

Merko avas Uus-Veerenni elanikele kogukonnasahvri

Merko avas Uus-Veerennis ainulaadse kogukonnaruumi, mis annab kvartali elanikele võimaluse tegeleda korterist suuremat ruumi vajavate hobidega.

Tikkurila aasta värv 2025 on tumesinine toon N348 Nocturne, mis sümboliseerib meelerahu

Nocturne N348 on sügav ja tume sinine, mis meenutab öist taevast, kuid on palju enamat kui lihtsalt kaunis seinatoon.

Pantone 2025. aasta värv on Mocha Mousse - soe ja rikkalik beežikaspruun

Mocha Mousse on rohkem kui lihtsalt trendivärv – see on meeldetuletus aeglustada tempot, nautida hetke ja lasta end ümbritseda soojuse ja rahulikkusega.

Bonava esimene aasta Tallinna üüriturul: kes on uute kodude pikaajalised üürijad?

Kõige rohkem huvi on olnud suuremate üürikorterite vastu ning 3- ja 4-toalised kodud leidsid kiirelt elanikud.

27. rahvusvaheline mess EESTI EHITAB avab kevadise ehitushooaja

Ehitus-ja sisustusvaldkonna mess, mis keskendub innovaatiliste tehnoloogiate jpt. teemade avamisele ning uusima oskusteabe, kogemuste ja oskuste levitamisele.

Parketitrendid: oksakohad ja robustne tekstuur – uus luksus

Eriline kuju, oksakohad ja robustne tekstuur on parketimaailmas uus luksus – kuum trend.

MINI-liistud: täiuslik lahendus traditsiooniliste liistudeta põrandatele

Hansa Floor pakub innovaatilist lahendust – MINI-liistud, mis loovad mulje, justkui põrdnaliiste polekski kasutatud.

Julgete detailidega moodne klassika värskelt renoveeritud korteris

Hispaania suvepäikesest inspireeritud julgetest värvidest ja sealsetest kodudest inspireeritud korter annab oma elanikele võimaluse kogeda iga päev suvepuhkusele sarnast emotsiooni.

Ehitusmaterjalide puudus ja keskkonnajalajälg käivitas Eesti teadlasi uusi lahendusi otsima

Tallinna Tehnikaülikoolis käivitus geoloogia ning ehituse ja arhitektuuri instituudi koostöös teadusprojekt, mille tulemusena plaanitakse vähendada ehitusmaterjalide defitsiiti, suurendada kvaliteetsete ehitusmaavarade varustuskindlust ja edendada ringmajandust.

Kuidas kujuneb kaugkütte hind?

Hinnanguliselt tarbib ligikaudu 60% Eesti elanikest kaugkütet ning igal aastal kipub korduma küsimus – kuidas kujuneb kaugkütte hind ja miks see on piirkonniti nii erinev.

Ekspert avaldab: kokkuhoid elektri- ja küttekuludelt võib kasu asemel kahju tuua

Soodsaim keskkond hallituse tekkimiseks või võimendumiseks on kehv soojustus ja piisava õhuringluse puudumine.

Vilniuses kinnisvaraturg aktiivseim, Riias ruutmeetrid kõige kättesaadavamad

Riia on Tallinnast umbes kolmandiku võrra suurem, kuid uute korterite müüginäitajad jäävad tänavu Tallinnaga samasse suurusjärku.

Viimistletud sisevoodrilaud annab kodule hinge

Kõige värskemad tooted Woodmood sarjas on põhjamaise stiili ja loodusest inspireeritud toonidega viimistletud sisevoodri- ja laelauad.

Elektrumi kiir- ja ülikiirlaadijad jõuavad Büroomaailma kaupluste juurde

Elektrum Drive on seadnud eesmärgiks rajada 2030. aastaks Eestisse üle 1000 elektriautode laadija, mis tagavad klientidele mugava ja kiire ligipääsu laadimisteenustele.

Uusarenduses valminud korter on jätkuvalt üks eelistatumaid kodutüüpe

YIT läbiviidud uuringust selgus, et valdav osa eestimaalastest eelistab uut kodu ostes elukohta, mida ei pea enne sissekolimist remontima.

Sadolin Aasta Värv 2025 kätkeb endas positiivsust ja elurõõmu

Rahvusvahelised disainieksperdid valisid Sadolin Aasta Värviks 2025 päikselise ja sooja True JoyTM, mis on kantud soovist täita kodud hea tuju, loovuse ja mitmekesisusega.

Eksperdid: Eestlased värvivad fassaade erksamalt ja katsetavad puidu paigaldust uutmoodi

nüüd värvitakse maju järjest enam veinipunaseks või tumesiniseks ja eriti moes on mürk- või tumeroheline värv, mida kombineeritakse koos mustade aknaraamidega.

Peida prügikast prügikuuri! Praktilised ja moodsad prügikasti ümbrised

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Parketi alusmatt mõjutab otseselt parketi eluiga ja kütteefektiivsust

Parketi alusmati valimisel tasub teada, et survetaluvus (kPa) mõjutab parketi vastupidavust ja eluiga kõige otsesemas mõttes.

Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm: ilma tööõnnetusteta loodud kodud kvaliteedimärgiseks

Eestis juhtub aastas üle 3000 tööõnnetuse ehk iga päev keskmiselt kaheksa õnnetust. Näiteks lõigatakse tööinspektsiooni juhi sõnul tööõnnetuse tagajärjel igal aastal ära umbes 700 sõrme.

Abiks koduostjale – mida tähele panna elektrisüsteemi puhul?

Uut kodu otsides kalkuleeritakse ostuhinna kõrval sageli laenu- või remondikulusid, aga tähelepanuta jääb maja või korteri elektrisüsteem.

Automüüja: elektriautode ostjate teadlikkus kodustest laadimisvõimalustest peaks olema parem

Topauto teenindusjuht Dan Mustjatse ja Terminal Oili juhatuse liige Alan Vaht annavad nõu, kuidas ja millist elektriauto laadijat endale koju valida.

Mida peaks uue kodu ostmisel silmas pidama?

Arco Tarci juht Lauri Männiste jagab nõuandeid, missugustele ehituskvaliteedi nüanssidele tuleks uue kodu ostmisel tähelepanu pöörata.

Floorin Interior - unikaalne valik siseviimistluseks

Siseviimistlusmaterjalide pood Tallinnas ja Tartus. Puitparkett, marmoleum, laminaat, vaibad, dekoratiivvärvid, ja -krohvid, mikrotsement, keraamilised plaadid, terrassiplaadid

Milline on Sinu kodu “tervis” ehk tehniline seisukord?

Kinnisvara tehnilist seisukorda võiks ennetavalt kontrollida

Kinnisvara seadustamine - millised on peamised probleemid?

Kinnisvara seadustamine ei puuduta ainult koduomanikke vaid võib tekitada ebamugavaid olukordi ka investoritele, kellel on rohkem kui üks korter.

Miks on minu uuel puitparketil juba täkked ja käigurajad sisse kulunud?

Põrandakatete asjatundja sõnul on väga tavapärane, et ei osata valida põrandamaterjali, mis oleks inimeste reaalsete vajaduste ja elukorraldusega kooskõlas.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

Elamuarendusettevõtte juht: ehitussektori tööohutuskultuuri kujundavad suured tellijad

Tööohutuskultuur ei teki trahvide, kontrolli ja mõõdikutega, vaid pikaajalise selgitustöö ning kaasamisega, milles suured arendajad peavad eeskuju näitama.

Kui palju on mõistlik maksta kodulaenu omafinantseeringut?

Eluaseme ostuga kaasnevad lisaks omafinantseeringule ka ühekordsed kulutused nagu lepingutasu, notaritasud ja riigilõiv, investeeringud sisustusele.

10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada

Stragendo esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Tenax Panel avas Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse

Põhjamaade üks suurimaid ehituspaneelide tootjaid ja Läti üks suurimaid ehitusmaterjalide eksportijaid Tenax Panel avas neljapäeval Lätis Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse.

Uus lamekatuse standard toob kaasa rangemad nõuded

Uus lamekatuste standard esitab senisest selgemad nõuded aurutõkkele ja soojustusele ning käsitleb põhjalikult bituumen-, plast- ja kummirullmaterjalist katuseid, samuti vedelplastikust, pööratud, käidavaid, liiklusega koormatud ning haljas- ehk rohekatuseid.

Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks

Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused. Köögikraani all on 62 L vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. veekulu ca 6-7 m3 kuus. Süsteemi maksumus kokku ca 850 € + km.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida

Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on.

Turule jõudsid uued madala keskkonnamõjuga ehitusplokid

bauroc GREEN on uus toode bauroci nomenklatuuris, mille GWP on ainult 50 kg CO₂e/m³.

Palkmaja maakivist vundamenti ei tohi uue betoonpõrandaga kokku valada

Kogenud palkmajade renoveerija Aigar Zahkna sõnul on vana palkmaja vundamendi renoveerimisel üks levinumaid probleeme maakivist vundamendi kokku valamine uue betoonpõrandaga. Seda ei tohi teha.

Dekoratiivklotsid muudavad ukse- ja põrandaliistude paigaldamise lihtsaks

Dekoratiivklotsid muudavad ukse- ja põrandaliistude paigaldamise lihtsaks ning pakuvad võimalust loovalt kombineerida erineva mõõduga liiste.

Puidust seinapaneelid Mellow ja Whisper: pika elueaga ja lihtne paigaldada

Siseruumidesse mõeldud puidust seinapaneelid (ribipaneelid) Mellow on valmistatud kvaliteetsest männipuidust, millele on spetsiaalse töötluse abil antud eriti hea vastupidavus ja Whisper paneelil on lisaks helisummutavad omadused.

Päikesekaitsekile ja nutikile – tõhus kaitse liigse kuumuse eest ja privaatsuse tagamiseks

Nutikile materjali hind on 170-180 €/m² ja paigaldus väiksemal objektil 35 €/h. Päikesekaitsekilede paigaldus maksab ca 30-35 €/m² materjali kohta (isekleepuv kile 90 €/m² kohta) + paigaldus umbes 30 €/m² kohta, sõltuvalt objektist.

Puidust piirdeaia viimistlemine värvi koorumise ja kõdunemise kindlaks

Puidust piirdeaeda on püsiva tulemuse saavutamiseks kindlasti vaja enne värvimist õigete vahenditega immutada.

Kipsivalu – asendamatu vahelaele põrandakütte paigaldamisel ja põranda tasandamiseks

Välimuselt sarnaneb kipsivalu põranda tulemus betoonpõrandaga. Kipsivalus on sideaineks kips, betoonis tsement. Ideaalne vahelagedele põrandakütte paigaldamisel.

Mida silmas pidada kevadiste betoonitööde puhul?

Oluline on olla valvas ja võtta kasutusele ennetavaid meetmeid, et vältida värskelt valatud betoonisegu külmakahjustusi.

Eksperdid: elektriautode laadija rajamise kohustus ootab ka vanemaid hooneid

Elektriautode kasutamise soodustamiseks näeb seadus ette kohustuse paigaldada teatud hoonete juurde autode laadimiseks vajalik taristu.

Kindlustusabi - hädavajalik kodukindlustuse kahjujuhtumite hindamiseks

Remondifirma.ee pakub kindlustusabi teenust. Kliendi jaoks tähendab see kogu asjaajamise korraldamist alates kahjude hindamisest ja kindlustusfirmaga suhtlemisest kuni kahjude likvideerimiseni välja.

Eluhoone korras elektrisüsteem aitab ära hoida tõsiseid õnnetusi

Enamikku elektrist tingitud tulekahjudest saab ära hoida hoone elektripaigaldist õigeaegselt hooldades ja vajadusel uuendades.

Turvalisus on tehtud lihtsaks

Yale-i nutika koduturvalisuse ökosüsteemiga saate alustada ühest tootest ning liita sinna hiljem vajaduse korral juurde teisigi. Kõik seadmed on hallatavad ühes tasuta rakenduses.

Bonava müügijuht Lauri Laanoja: uute korterite turu nõudlust veab noorte perede soov parendada elamistingimusi

Aiandi 14 aadressile valmivad kaasaegse planeeringuga 1-4-toalised kodud, mis on suuruses 28,4-112,3 m2, neist suurimad läbi kahe korruse paiknevad katusekorterid.

UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks

Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid). Koduseade 20 m² põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruumi maksab 350-500€.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

"Mitte minu tagahoovis" mentaliteet pärsib innovatsiooni

Eesti ehitussektor on tuntud oma konservatiivse lähenemise poolest uutele ideedele, tehnoloogiatele ja sektori üldisele arengule.

Isiklikust elektriauto laadimispunktist kortermajas on saamas uus normaalsus

Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada.

Ruduse disainiuudised 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

SPC seinapaneelid: uudne lahendus kiireks ja vastupidavaks muutuseks sinu kodus

SPC seinapaneelide omaduste loetelu saab alustada niiskuskindlusega ning lõpetada soojus- ja heliisolatsiooni pakkumisega.

Bonava alustab Pikaliiva Kaarmaja II etapi ehitusega

Tegemist on neljast majast koosneva hoone viimase etapiga. Pikaliiva Kaarmaja kaks viimast hoonet valmivad 2024. aasta lõpuks.

Arco Vara alustab Kodulahe kvartalis eelviimase etapi väljaarendamist

Tallinna linn andis heakskiidu Merimetsa asumis Stroomi ranna lähistel asuvale Soodi 6 kinnistu detailplaneeringule, kuhu terviklike piirkondade arendaja Arco Vara rajab kolm uudse välisilmega kortermaja

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube