Japandi väljapeetus modernses Eesti eramus
Kaasatud ekspert: Marika TaniInterjööri disainis üha enam leviva japandi stiili abil on võimalik luua funktsionaalseid, puhaste joontega ja läbimõeldult kestvaid sisekujundusi. Mida täpsemalt japandi stiil endast kujutab ja millised on võimalused seda kombineerida modernse industriaalse ruumiga, loe alljärgnevalt.
Japandi stiili olemus
Japandi stiil on oma olemuselt Skandinaavia funktsionaalsusest ja Jaapani maalähedasest minimalismist, milles on ühendatud disain, looduse ja lihtsuse printsiibid. Selles on ühildatud kaks tugevat stiili, mis kooskõlas loovad täiusliku funktsionaalsuse ja vormi segu, keskendudes puhastele joontele ja kestvale lähenemisele.
Mis on Jaapani elemendid?
Jaapani ja Skandinaavia disainis täiuslik sulandumine japandi stiilis keskendub minimalistlikule disainile, mis on esteetiliselt meeldiv, kuid samas väga funktsionaalne.
Japandi disainisuunas leiate hulgaliselt looduslikke materjale, puhtaid jooni ja minimaalset, kuid hästi kureeritud sisustust. Jaapani disain ei ole hõre - see on tahtlik. Jaapani stiilis on viimistletud kvaliteet, keskendudes kestvusele ja käsitsi valmistatud elementidele, vältides massilisi kiirtrende. Samuti näete Jaapani mööbli ja aksessuaaride täiendamiseks palju neutraalseid värve ja värvivalikuid. Tavaliselt valitakse rahustavad, rahulikud ja rahulikud paletid ning erksamad värvid on esitletud tähendusrikkalt ja peenelt.
Selles on kantud Jaapani (elu)stiili sügavamõttelisus ja lihtsus, mis rõhutab looduslikke materjale ning jätkusuutlikku mõtteviisi. Just tänu neile elementidele leiab see stiil üha rohkem järgijaid tarbijate seas, kes hindavad keskkonnasõbralikku esteetikat.
Jaapani ja Skandinaavia stiilide koostoime
Skandinaavia kontseptsioon hubasusest ehk Scandi disainistiilina kajastav mõiste "hygge", on viimastel aastatel on nii Euroopas kui USA-s üha populaarsust kogunud. Selles keskendutakse põhimõttele, et kodu peaks olema teie pühamu ning pakkuma eelkõige mugavustunnet. Kui ühendada see idee arusaamaga jaapani traditsiooniline esteetilistest väärtustest, "wabi-sabi", mis põhineb teadmisel, et ebatäiuslikkuses peitub ilu, ongi tulemuseks disainiabielu, milleks on japandi.
Nende kahe ühine esteetika loob stiili, mis on ühtaegu nii lihtne kui ka rikkaliku ajalooga, omades head koostoimet, kuna mõlema juured peituvad minimalismis ja mugavuses. Kui need kaks lähenemisviisi lahknevad, siis nende erinevused täiendavad üksteist.
Seal, kus Jaapani interjöör on klanitud, on põhjamaine maalähedane ja Jaapani disaini rikkalikumad (kuid siiski neutraalsed) värvid neutraliseerivad skandinaaviapäraseid liigselt kargeid palette.
Japandi stiil modernses eramus ja industriaalses ruumis
Japandi puhtad vormid ja funktsionaalne disain võimaldavad luua ka intrigeerivalt kõnekaid ruumikujundusi. Piltidel olevas vastvalminud eramus on japandi stiil kombineeritud oskuslikult industriaalsete elementidega. Tulemuseks on inspireeriv ruum, milles tugevad detailid on ühendatud pehme naturaalsusega. Selgeid piirjooni balansseerivad sisustuselementidena disaineri Louis Roe dekoratiivsed vaasid ning loodusliku elemendina kõrge toataim.
Tugevat ja pehmet vormikeelt lõimivad Fabricoris disainitud naturaalsest kangast külgkardinad ja stuudio valikus olevad sisustustekstiilid. Elutuba ilmestavad samuti Fabricori kardinastuudio tootevalikus olevad Kirkby Design x Eley Kishimoto koostöös disainitud origamimustrilised kvaliteet-diivanipadjad.
Õhulised linasest kangast kardinad vannitoas
Avarasse ja modernsesse vannituppa lisavad vertikaalset ja õhulist voogavust heledad naturaalsest linasest külgkardinad. Tugevate vormidega industriaalset ruumi pehmendab japandi stiilist inspireeritud looduse element dekoratiivne bonzai.
A: K. Kuht, 2022