LED siinivalgustid kodus: suurepärased üld- ja fookusvalguseks
EKSPERDI NÕUANNEKui 10 aastat tagasi kasutati LED siinivalgusteid pigem avalikes ruumides, siis tänaseks on need leidnud tee ka kodukasutusse. Kogu siinivalgustite valdkond on üleüldiselt plahvatuslikult kasvanud ja lisandunud on terve hulk atraktiivseid lisavõimalusi nende rakendamiseks. Eriti just kodudes, kus soovitakse hubasemat atmosfääri luua või detaile eriliselt rõhutada.
LED valgustitele spetsialiseerunud ettevõtte LED House eksperdi Marti Vabuli sõnul on LED siinivalgustite puhul tegemist geniaalselt mugava ja ökonoomse lähenemisega valgustamisele. Siinivalgusteid on väga mugav kasutada, sest valgustite ringi tõstmine on lihtne, samuti ka välja vahetamine ja dimmerdamine. See annab võimaluse ruumis igal ajal sobiv valgus tagada.
Mitmekülgsed ja universaalsed valguslahendused
LED siinivalgustid on äärmiselt funktsionaalsed, võimaldades valgustada kas tervet ruumi ühtlaselt või siis just efektselt mingeid kohti esile tuua. Olenevalt eesmärgist tuleb lihtsalt valida õiged valgustid (vt valgustite tüübid allpool).
Siinid ise, mille külge valgustid kinnitatakse, on üldjuhul universaalsed. Seega ükskõik millise tootja siinivalgustid sobivad samal siinil kasutamiseks. Näiteks 3-faasilistele LED House siinidele sobivad kõik 3-faasilised siinivalgustid. Siinilahendused on kas pinnapealsed või süvistatavad, mis paigaldatakse tavaliselt lakke, seinale või valgusniššidesse. Valgustid kinnituvad siinile magneti või klõpsuga.
LED siinivalgustid sobivad eriti hästi kaasaegse minimalistliku disainiga, aga üldiselt on neid võimalik sobitada igasse interjööri, ka ajaloolisse. Võti peitub kombineerimise oskuses!
LED siinivalgustid on suurepärased fookusvalguseks, et rõhutada näiteks konkreetseid kunstiteoseid, mööbliesemeid ja arhitektuurseid detaile või lisada hoopis vajalikul hulgal valgust köögisaarele või diivani lugemisnurka. Samuti sobivad need ka ruumide stiili ühendamiseks kas siis üld- või lisavalgustitena. Näiteks lisavalgusena laega samas toonis siinidel või hoopis kontrastsetes toonides, et tähelepanu endale püüda. Siinilahendusi võib edukalt kombineerida ka teist tüüpi valgusallikatega.
Energiasäästlikud ja pika elueaga
Energiasäästlikkus on täna ikkagi märksõna nr 1. Paljud siinivalgustid on LED-põhised, mis tähendab, et nad kasutavad vähem energiat ja kestavad kauem kui traditsioonilised hõõglambid.
Ebaühtlane valgusjaotus, kuidas nii?
Kui valgusvõimsus on justkui piisav, aga tuba on ikkagi pime, on põhjuseks tavaliselt vale valgustite valik. Näiteks, kui suur ruum on valgustatud suunatud valgustitega, võib valgusvõimsus küll arvutuste kohaselt piisav olla, aga kuna see on suunatud, ei ole ruumi üldpilt piisavalt valge. Siin on Martin Vabuli sõnul oluline erinevat tüüpi siinivalgustite kombineerimine: ühed, mille ülesanne on midagi konkreetselt välja valgustada ja teised, mis annavad üldvalguse.
LED siinivalgusteid on 3 tüüpi valgusomadustega:
Rippuvad LED siinivalgustid valgustavad laialt ning ilma konkreetse valgusvihuta. Sellised valgustid on suunatud allapoole ja lisavad ruumi taustavalgust.
Üld LED siinivalgustid annavad üldvalguse, mis hajub üle kogu ruumi. Siinkohal tasub teada, et need valgustavad küll kogu ruumi, välja arvatud lage. Lage saab eraldi välja valgustada, kui suunata valgustid lae poole.
Spot tüüpi LED siinivalgustid on kitsama kiirega (nurgaga) ning on mõeldud erinevate kohtade välja valgustamiseks. Valguse hajumine on ümara kujuga. Valgustite pead on pööratavad, võimaldades seeläbi valguse suunda ja tugevust vastavalt vajadusele muuta.
Vaata kitsama siini uusi lahendusi siin
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu: K. Viksne)
LED siinivalgustid kodus: suurepärased üld- ja fookusvalguseks