Kuidas värskendada aastaid tagasi kujundatud luksuskorter?
EKSPERDI NÕUANNEÜmbrus peegeldab meie olemust koos kõigi meie mõtete, emotsioonide ja tegudega ning on üsna loogiline, et varasemate omanike jaoks nende maitse järgi sisustatud unistuste kodu ei kõla uute omanikega kokku. Isegi kui see on disainitud professionaalide kaasabil kaunilt ja kvaliteetselt. Inimesed on erinevad, samuti on igal ajahetkel oma energiad, värvid ja esemed, mis tänases hetkes enam ei inspireeri.
Alati ei peagi kõike muutma, aga kerge värskenduskuur professionaalse sisearhitekti abiga toob uue hingamise ja annab võimaluse uueks alguseks. Muutusi ei tohiks karta, sest tulemus võib tulla ootamatult helge, hubane ja funktsionaalne!
Inspireerivateks näideteks toome siinkohal Halona Disainistuudio / Lebell sisearhitektide Kadi Tallermo ja Piret Naabri käe all interjööri värskenduskuuri läbinud 2 luksuskorterit: 109,4m2 suurune korter vanalinnas ja 4-toaline Penthouse Tallinna äärelinnas, kus pinda kokku 155m2.
Mõlemad korterid olid eelmiste omanike poolt põhjalikult sisustatud ja kujundatud. Midagi polnudki justkui puudu, aga uutel omanikel lihtsalt ei tekkinud olemasolevaga emotsionaalset sidet.
Värskenduskuuri eesmärk oli mõlema puhul hästi toimiva ja koduselt hubase atmosfääri loomine.
Kaugjuhitav „võtmed kätte“ lahendus – uus normaalsus!
Mõlema korteri puhul toimus värskenduskuur nö „võtmed kätte“ lahendusena. See tähendab põhimõtteliselt seda, et korterite omanikud viibisid ise ehitustööde ja möbleerimise ajal eemal. Vanalinna korteri kliendiga näiteks näost näkku ei kohtutudki. Kogu asjaajamine toimus kas kirja teel või Zoomis.
„Võtmed kätte“ lahendus sobib eriti hästi neile, kel pole aega tegeleda toodete/teenuste tellimise, transpordi ja paigaldusega. Kogu projektijuhtimine jääb sisearhitektidele ja eeldab täielikku usaldust.
Olemasoleva ja uue ühendamine – omaette väljakutse!
Halona Disainistuudio sisearhitektide sõnul on kordades lihtsam valida alati kõik uus: uued materjalid ja sisustus ning eriti hea oleks, kui ka piiramatute vahenditega. See jätab mänguruumi ja võimalused avatuks. Olemasoleva sisustuse puhul tuleb aga rohkem mõelda, mida võtta ja mida jätta, et kõik omavahel kokku sobiks ja tekiks ühtne harmooniline tervik.
Nende korterite puhul töötasid sisearhitektid alustuseks läbi ruumide funktsionaalse skeemi, arvestades kliendi uusi soove ja vajadusi ning tegid vastavalt sellele muudatusi. Järgnes nagu täislahendusprojektide puhulgi siseviimistlusmaterjalide valik, eritellimusmööbli joonised ning valgustuse, sisustuse ja aknakatete valik.
Lukskorter Vanalinnas – lisakodu Eestis viibimise ajaks
3-toaline ja 109,4m2 suurune korter vanalinnas on ühele noorpaarile Eestis viibimise koduks. Kliendi nägemus lähteülesandeks oli minimalistlikus stiilis avar ja hubane interjöör, kust kaunist vanalinna panoraami nautida. Funktsionaalsuse mõttes kasutavad omanikud korterit kas puhkamiseks või siis töötamiseks.
Korter enne värskendusremonti:
Sisearhitektidele meeldis korteri juures kõige rohkem suur ja avar köök-elutuba, kust avaneb kaunis vaade vanalinnale. Kalasaba parkett põrandal, valged kõrged liistud ning valgeks värvitud massiivuksed korteris tekitasid kokku mõnusa vanalinna hõngu.
Elutoas oli vaja ümber mängida diivani ja TV asukoht, kuna omanik soovis diivanilt ka kaminavalgust nautida. Magamistubades puudusid korralikud mahukad garderoobikapid ning elutoas aknakatted. Sobivate aknakatete leidmiseks kaasati partnerina sisekujundusprojekti Harmtex Kardinasalong.
Kardinatega saab väga palju ruumi õhkkonda mõjutada, kui leida üles need õiged kangad ja toonid. Harmtexi disaineri Kadi Härma ülesandeks oli leida kõikidesse ruumidesse õiged (sobiva tegumoe, tooni, tekstuuri ja langevusega) aknakatted, mis ühelt poolt säilitaksid ilusa vanalinnavaate, aga samas annaks juurde hubasust ja võimaldaks magamistoa ning külalistetoa ööseks pimedamaks muuta. Kõige suuremaks väljakutseks kujunes selles korteris kardinapuu sobitamine suurte ja ebaühtlaselt paiknevate radiaatoritega.
Korter pärast värskendusremonti:
Penthouse – väikse pere kodu ja kodukontor
4-toalise Penthouse'i omanik on ühe lapsega pere, kes kasutab 155m2 korterit ka kodukontorina. Seega oli uue lahenduse puhul väga oluline arvestada ka kontorinurgaga.
Sisearhitektide sõnul oli varasemas kujunduses palju kasutatud liiga erinevas stiilis sisustust ning siseviimistlusmaterjale. Kogu ümbrus ei tekitanud kodust ja hubast tunnet, pigem oleks nagu sattunud kontorisse.
Korter enne värskendusremonti:
Üks kriitilisema tähtsusega ülesanne kogu sisustuslahenduses oli leida TV-le asukoht, mis oma suuruse tõttu justkui kuhugi ei mahtunud ning oli seetõttu paigutatud ainsa võimaliku lahendusena akna ette, kus varjas ära nii vaate ja takistas rõdule pääsemist.
Lahendus leiti üsna eriline. Nimelt lasti TV jaoks ehitada trepi ette spetsiaalne niššidega sein ja sinna sisse tellitud eritellimusena klaasustega kapp. Tulemus on üsnagi innovaatiline, ilus ja puhas: üleval seinal TV, all tehnika ja küljel kapp. TV-seina lisamisega muutus kogu ruumi funktsionaalsus, sellest sai sisearhitektide sõnul ruumi nö „center piece“, mis on vaadeldav nii diivanilt, köögis toimetades kui söögilaua tagant.
Uus lahendus:
Akende pinda oli korteris palju ning olemasolevad lamellkardinad elutoas tekitasid koos metallist ja traadist trepipiirdega kontorliku õhkkonna. Suured ja kõrged aknad tingisid päikselistel päevadel ka nende pideva kasutamine, mistõttu oli päevavalguse tuppa pääsemine takistatud.
Harmtex Kardinasalongi disainer lahendas olukorra screenkangast motoriseeritud ruloodega, mis ei muuda ruumi pimedamaks ega piira ka vaadet, ent hoiavad kinni 95% UV-kiirtest. Screenrulood paigaldati ka kodukontori tuppa.
Aknakatted vahetati välja kõigis ruumides ning lisati ka sauna eesruumi ja terrassile. Terrassile paigaldati spetsiaalsed õuekardinad, et muuta hubasemaks seal asuv jooganurgake.
Korter pärast värskendusremonti:
Korterite mööbel uuendati osaliselt - mida, miks ja kuidas?
Vanalinna korteris vahetati välja kogu sisustus peale köögimööbli, mida natuke muudeti.
Penthouse'is jäi samuti köök ning mõned olemasolevad sisustuselemendid, mis uue kontseptsiooniga integreeriti.
Mõlema korteri köögi põhipaigutus jäi väikeste täiendustega samaks. Kuna korterite elanikud on suured kokkajad, oli tähtis anda köökidele juurde kapi- ja töötasapinda.
Vanalinna korteris tekitati kapipind lahtiste riiulite arvelt ning saarekese külge, mis enne täitis ruumis pigem dekoratiivset eesmärki, mahutati töötasapinna alla korralik sahtliboks ja veinikülmik.
Penthouse'i köögis oli vaja rohkem töötasapinda ning ruumi tehnikale. Kui esialgne köök oli I-kujuline, siis juurde tekitatud köögisaare osasse mahub nüüd ka istuma. Saare alla tekitati mahukas sahtliboks ning nurgakapp.
Efektne ja siduv element selle korteri puhul on must ribipaneel, mida lisati nii köögikapiustele, kontoriruumi kui vannituppa.
Fotod: @helismahmastol
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne), 2023
Kuidas värskendada aastaid tagasi kujundatud luksuskorter?