Filtreeritud puhas vesi päästab kohvimasina ja juuste värvi
EKSPERDI NÕUANNEVäga palju on räägitud puhta vee olulisusest, aga kas me sellest kõigest ka õigesti aru saame? Selge ja läbipaistev vesi ei tähenda veel, et see on puhas. Isegi kui vesi on tunnistatud joogikõlblikuks, võib selles sisalduda erinevaid ühendeid, mis pikaaegsel kasutamisel mõju hakkavad avaldama.
Näiteks liigne raud mõjutab südametegevust, kloor üldist enesetunnet ja ajutegevust, aga mõõdukas koguses on need meile hoopis vajalikud. Igal ainel ja ühendil on kindlad lubatud piirnormid, mis kehtivad üldiselt joogiveele.
Aga kuidas on lood veega kokku puutuva tehnika või muude igapäevaste asjadega? Siin on vastus selge: mida vähem erinevaid ühendeid, seda parem. Asendamatu abiline puhta vee saamiseks on veefilter, millest kodutarbijale kõige taskukohasem lahendus on soetada tavaline filterkann.
Kohvimasina eluiga sõltub veest
Koduses majapidamises kasutusel olevatest masinatest on kohvimasin üks põhilisemaid, mis tihedalt veega kokku puutub. Vee puhtusega on otseselt seotud ka masina eluiga ja töökindlus. Tihti me isegi ei oska jälgida, kui palju vesi kodumasinaid mõjutab.
Näiteks reklaamivaldkonnas töötava Annely Järvsalu sõnul on tema Kose vallas Harjumaal asuvas kodus küll puhas vesi, aga peale filterkannu kasutusele võtmist muutus kohvimasina seisukord täielikult. Kui varem käis espressomasin mitu korda aastas ummistuse tõttu teeninduses, siis peale filterkannu kasutusele võtmist seda enam vaja ei ole. Veefilter eemaldab veest liigse kareduse, peamiselt katlakivi, mis masina ummistusi põhjustab ning ka erinevad bakterite kooslused. Ka veekeetja seisab palju kauem puhtana, kui selles filtreeritud vesi kasutusel on. Keegi ei usu enne, kui ise järgi proovib.
Sama julgeb väita ka Inkodu toimetus. Nimelt on meie Tallinna kontoris kasutusel filtersüsteem, et eemaldada veest mitte-tallinlaste jaoks harjumatu kloori maitse. Ka kohvimasinas kasutame ainult filtrivett ja tõesõna, masin vajab üliharva puhastust, sest mustust praktiliselt ei tekigi ja kokkuvõttes päästab see kohvimasina remonthooldusest. Loomulikult mõjutab see ka kohvi maitset, sest filtreerimata kujul jääb kerge kloori maitse kohvivees tunda.
Vesi mõjutab riiete ja juuste värvi
Lisaks kodumasinatele mõjutavad erinevad ühendid vees ka muid argipäevaseid valdkondi. Näiteks mõjutab vees sisalduv liigne raud juuksevärvi. Tallinnas tegutseva juuksur Kristina Taimre sõnul mõjutab rauarohke vesi blonde juukseid lausa nii palju, et ekstreemsematel juhtudel võtavad need juurde imeliku rohekas-oranži või rohekas-pruuni varjundi ja on lisaks katsumisel äärmiselt kuivad ja karedad. Isegi spetsiaalne juukseid pehmendav hooldus seda ei leevenda. Sõltub loomulikult ka rauaühendite kogusest igapäevaselt kasutatavas vees, aga alati ei piisa juuste ilusa blondi tooni taastamiseks enam lihtsalt vee vahetusest. Siit selgub ka põhjus, miks osade blondide kaunitaride juuksed kiiresti peale juuksuris käimist rohekaks tõmbuvad. Kui pikaaegne rauarohke veega pesemine suudab isegi auto värvi ära muuta, siis blondi juuksevärvi on ju veel kergem rikkuda.
Seda, kas kodune vesi sisaldab liigseid metalle, on väga lihtne kindlaks teha. Kas imestad pidevalt, miks sinu valged riided või voodipesu nii kiiresti peale pesemist hallika ja tuhmi värvuse omandavad? Kui see tõesti nii on, tasuks vett kontrollida. Liigselt metalliühendeid sisaldava või lihtsalt kareda vee puhul on mõistlik investeerida veekraaniga ühendatud filtrisüsteemi või filterkannu. Ja kui filtreid iga 3 kuni 6 kuu tagant vahetada on kordades odavam ja lihtsam, kui tegeleda pidevalt erinevate veest põhjustatud kulukate ebameeldivuste likvideerimisega.
A: Inkodu.ee, Aquaphor