33 m2 tüüpkorteri planeeringu muutmine avaraks ja helgeks
SISEKUJUNDUS | GALERIIKaasatud ekspert: Ljubov Bilei
Inimene ei mõtle tavaliselt kunagi, kui palju keskkond ja ümbrus meid mõjutab. Ometi on see täiesti teaduslikult tõestatud. Ilusas, organiseeritud ja turvalises keskkonnas elades muutume ise ka mõnusalt rahulikuks ja tasakaalukaks ning soovime alateadlikult samasugust tunnet teistele edasi anda. Mitte ükski välisest keskkonnast tulev negatiivne kogemus ei saa mõjutada inimest, kes läheb igal õhtul peale stressirohket päeva koju, kus tal on igas mõttes hea olla.
Kodu ei pea alati olema suur, küll aga on oluline, et see kõlaks kokku seal elavate inimestega, oleks sisustatud vastavalt nende maitsele ja võimaldaks neile sellist elamise funktsionaalsust, mida nad kõige rohkem hindavad.
Lasnamäe veerel vana paneelmaja 9-ndal korrusel asuv 1-toaline 33 m2 tüüpkorter on hea näide sellest, kuidas ebamugavast ja kitsast nn hruštšovka tüüpi korterist on võimalik nutika ümberplaneerimise tulemusena välja võluda avar, funktsionaalne ja helgelt mõjuv lukskodu.
Dream Interiorhouse sisekujundaja Ljubov Bilei sõnul on, olenemata pinna suurusest, hoone seisukorrast või asukohast, alati võimalik luua midagi erilist ja isikupärast. Ainus piirang on tegelikult tahtekindluse puudumine, mis väljendub lõputus hädaldamises selle üle, et midagi ei saa nagunii muuta. Iga inimene, kes unistab paremast elust ja teeb selleks ka reaalseid samme, saab alati oma tahtmise. Ja parem on alustada sellega juba täna mitte homme.
Kõnealuse korteri puhul sai sisekujundaja lähteülesandeks luua pisikesest 1-toalisest köögi ja elutoaga tüüpkorterist valge, helge, nutikalt organiseeritud ja näiliselt avar kodu, mille põhielementideks valge marmor ja kuldsed detailid. Kindlasti pidi uude koju ära mahtuma ka mõnusalt suur köögisaar, elektrikamin ja magamistuba. Sellest pidi saama ühe tegusa naisterahva hubane kodu.
Valge ja kuld on sisekujunduses täna päris populaarne, nö kaasaegne klassika, mis mõjub ruumis luksulikult, valgusküllaselt ja avaralt. Sellist lahendust on sisekujundaja sõnul alati tore teha, sest raam on justkui iga kord sama, aga võimalusi lõpplahenduseks lõputult.
Tüüpkorteri planeeringu muutmine ei ole keeruline
Kummutame üldlevinud arvamuse, et korteri planeeringu muutmine on uskumatult raske. Tegelikult on ümberplaneerimiseks mitmeid erinevaid võimalusi ja viise. Alustuseks on lihtsalt oluline teada, et planeeringu muutmiseks tuleb projekt tellida, sest ilma selleta on kortermajades planeeringu muutmine keelatud. Sageli jääb ettevõtmine eelarvamuse taha, et asjaajamine on liiga aeganõudev ja kulukas. Sisekujundaja Ljubovi Bilei sõnul on kõik hoopis vastupidi. Kõnealusele projektile saadi kinnitus 1 kuu jooksul ning maksma läks see ca 350 eurot. Sellega oli kõik seaduspärane ja ka ehitusregistris kõik andmed uuendatud.
Korter sai uue planeeringu järgi küll ühe ruumi magamistoana juurde, aga kuna selle suurus jäi siiski alla 8 m2 (7,8 m2), ei loeta seda seaduse järgi toaks. Aga reaalses elus tähendab see seda, et magamiseks on nüüd ikka eraldi ruum.
Korteri plaan enne ja pärast:
Nutikalt planeerimine nõuab omajagu nuputamist
Planeeringu muutmine toob alati kaasa omajagu nuputamist, sest iga korter on olemuselt unikaalne ja elanike vajadused erinevad. Selle projekti puhul pakkus sisekujundaja 6 erinevat võimalust planeeringut muuta, millest üks siis peale omanikuga koos kaalumist sõelale jäi.
Muudeti kogu korteri kontseptsiooni. Kui varasemalt koosnes planeering väiksest köögist, wc-st, vannitoast, elutoast ja rõdust, siis uue planeeringu kohaselt asub endises köögis nüüd magamistuba ja köök on osa avatud elutoast. Kuna varasema köögi seinal jookseb tsentraalne kortermaja vee ja kanalisatsioonisüsteem, isoleeriti uue magamistoa seinad helikindlaks.
Uuele köögialale toodi vee- ja kanalisatsioonivõrk vannitoast seina ja lae kaudu ja pandi tööle pumba abil. Vaikselt töötav pump suurusega 40*30 cm mahutati ära köögimööbli sisse.
Köök on kokkuvõttes avar ja funktsionaalne. Loomulikult sai perenaine ka oma unistuse kohaselt kõige keskele köögisaarekese, mille ääres on mõnus igal ajal istuda. Eriti just hommikuti, kohvitass käes ja pilk rõdu suurtest akendest välja uudistamas. Samuti paistab köögisaarelt hästi silma elektrikamin, perenaise järgmine unistus, mis annab külmadel talvekuudel sooja ja veelgi soojemat emotsiooni.
Just selliste hubaste aktsentide loomine läbi vaadete, valguse ja liikumisteede, püüdes tunnetada tellija sügavamaid soove, oli sisekujundaja jaoks peamine eesmärk. Funktsionaalsus vastavalt vajadustele on iga eluruumi puhul alati üks pool, aga peaaegu täpselt sama tähtis on see tunne, mis ruumis olles tekib. Sellest lähtuvalt on kõnealuses kodus ka palju erinevaid valgustuse võimalusi, mis aitavad kerge vaevaga ruumis meelolu muuta, alustades LED- joontest laes, erinevatest põnevatest rippvalgustitest ja lõpetades köögitasapinna tööpinna aluste valgustitega.
Ootuspärane lõpptulemus teeb rõõmu nii tellijale kui tegijale!
Läbivalt valged ja heledad toonid, marmorpinnad põrandatel, seintel ja mööblil ning kuldsed sisustusdetailid seovad ruumid kokku ühtseks tervikuks. Aktsendiks on vannitoas must ja köögitasapinna tagaseinal veidi teist tooni kiviimitatsioon. Sama kordub tumeda plaadi näol ka elutoa diivani tagaseinal. Dekoorliistuga ümbritsetud kaunis raam muudab puhkeala veelgi luksuslikumaks ja võibolla isegi romantilisemaks.
Valmis sai üks toetav ja helge kodu. Kui ümbrus inspireerib tegutsema ja aitab lõõgastuda, on midagi õigesti tehtud! Ja mis kõige tähtsam: kui tellija on lõpuks oma uues kodus rahul ja õnnelik, on seda ka tegija.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
33 m2 tüüpkorteri planeeringu muutmine avaraks ja helgeks