Elektri hind sunnib ka sauna ehituseks ökonoomsemaid lahendusi leidma
Kaasatud ekspert: Lauri LaprikIlmselt ei ole eestlaste saunalembust kunagi võimalik välja juurida, see oli ja jääb alatiseks, aga keeruline olukord energiaturul sunnib ka siin ökonoomsemaid lahendusi leidma. Kaasaegsemaid lahendusi otsivad nii saunatajad kui ka saunaehitajad.
Saunamaailma müügijuht Lauri Laprik soovitab teemale läheneda teadlikult ja kaaluda oma valikuid just pikemast perspektiivist lähtudes.
Energia kokkuhoid kerise efektiivsuse arvelt
Kõige rohkem energiat kasutab hea saunakogemuse võimaldamiseks keris, seepärast tuleks alustada just kerisest ja selle õigest valikust.
Kaasaegsed sauna äpilahendused (nt HUUMi või Saunumi äpp) võimaldavad reguleerida nii kütmist, ventilatsiooni kui valgust ja seda kõike kaugjuhtimise teel. Seda on võimalik panna jälgima ka muutuvaid energiaturu hindasid. Automaatika abil leitakse optimaalne kütmise viis ja välditakse liigset energia tarbimist. Keskkonnasäästlik mõtlemine on nagunii au sees ja mitte ainult hindade tõusu pärast.
Ka õige planeering ja sisustuse valik on kokkuhoid
Enamus inimesi puutub saunaehitusega kokku ainult kord või paar elu jooksul, seega on täiesti arusaadav, et ei olda kursis selle spetsiifilise ruumi ehitustingimustega.
Sauna leiliruum on tavaliselt väike ruum, mis peab aga võimaldama mõnusalt lõõgastavat saunaelamust ja oluline on sealjuures iga detail alates planeeringust kuni õige sisustuseni välja.
Saunalava ehitus algab enamasti põhjalikust projektist ja kubatuuri arvutustest, milles peab arvestama nii ventilatsiooni tüübi kui elektrivõrguga. Seda ei ole iseenesest väga keeruline teha, aga nõuab siiski eelteadmisi. Seepärast julgustab Lauri alati spetsialistidelt nõu küsima, et hilisemat kulukat vigade parandust ennetada. Saunamaailmas on näiteks kohapealne konsultatsioon täiesti tasuta.
Saunaehituse tüüpvead, mida vältida:
Valgustus. Saun ei ole tavaline ruum ja valgustuse puhul peab sellega arvestama. Üsna tavaline on, et valgustid paigutatakse lakke või siis kasutatakse vale IP klassi valgusteid või saunaruumile mittevastava valgussoojusega (kelvin) valgusteid. Lisaks peab arvestama, et kõik materjalid selles ruumis peavad vastu pidama kuumusele.
Sauna leiliruumi jaoks on olemas küll spetsiaalsed valgustid, aga peab siiski teadma, et paigaldada tasuks need kas seina või lava alla, sest lakke koguneb lihtsalt liiga palju kuumust. Lakke sobivad ainult spetsiaalsed klaasfiiber optika valguslahendused. Spetsialistiga tasub nõu pidada.
Ka valguse soojusspektriga eksitakse. Näiteks kui kasutada saunas ainult külma valgusega (alates 4000 kelvinit) LED-ribasid, muudab see ruumi külmemaks ja kõledaks. Sellises valguses ei suuda inimene lõõgastuda. Seega on oluline, et kasutataks sooja spektriga valgust (3000 kelvinit), mis õrnalt puidu vahelt kumades loob hetkega mõnusalt hubase tunde.
Muusika. Muusika kasutamine leiliruumis aitab meeleolu loomisele kaasa. Teadma peab kindlasti aga seda, et kõlareid ei tohiks lakke paigutada, vaid pigem lava alla, et kuumus neile liiga ei teeks.
Kerise ohutuskaugus. Iga kerisega tuleb kaasa kasutusjuhend, kus on väga täpselt kirjas konkreetse kerise ohutuskaugus seinast ja istumisalast. Paraku tuleb ette olukordi, kus juhendit pole korrektselt täidetud. Spetsialistid sellistes asjadega tavaliselt ei eksi.
Kerise kubatuur. Tihti ei osata valida ruumi mõõtmetele vastavat kerist, valitakse see kas liiga suure või siis hoopis liiga madala võimusega. Kumbki ei õigusta ennast.
Liiga käre kuumus. Kui tegemist pole just elu ja surma peale kuumuse kannatamises võistlevate meestega, ei ole hingamisteid ja nahka põletav kuumus kellegi jaoks meeldiv. Liiga käreda kuumuse põhjustab enamasti kas ebapiisav ventilatsioon või vale kerise valik. Ka kerisekivide kogus mängib olulist rolli leili pehmuse loomises.
Ebapiisav soojustus. Leiliruum eeldab väga head soojustust. Vastasel korral ei suuda ruumi mõõtudele vastav keris seda piisavalt kütta.
Viimistlus. Kunagi ei tasu unustada, et kõigi tegevuste juures, mis on mõeldud lõõgastuseks, on väga oluline atmosfäär.
Kui näiteks väike leiliruum liiga tumedaks viimistleda, mõjub see hoopis rusuvalt, sest tume teeb ruumi kitsamaks ja mured tunduvad peale sauna veelgi suuremad. Kindla peale minek on leiliruumis heledad seinad. Kes soovib väga eristuda, siis teist tooni lavalauad on juba ka piisav.
Puitu ei viimistleta kaitseainetega üle. Leiliruumi puit vajab kindlasti viimistlust, et higi ja mustus voodrilaudade sisse ei imenduks, mida sealt enam paraku eemaldada ei saa.
Soola kasutamine leiliruumis. Himaalaja soola kasutamine saunas on levinud, aga seda tuleks teha õigesti. Soola ei visata mitte kerisele, vaid pannakse kerise lähedale veenõusse vaikselt aurustuma. Teine võimalus on soola nahale määrida. Kerisele viskamine rikub lihtsalt kerist, mitte ei toimi tervistavalt.
Alkohol ja saun ei sobi kokku. See ei ole nüüd küll otseselt ehituskuludega seotud, aga tervise säästmise kohalt ülioluline. Saunasõbral tasub teada, et pikaaegne alkohoolsete jookide saunas tarbimine mõjub lõpuks tervisele laastavalt. Teadlikkus sellest kasvab aasta aastalt.
Saun on mõnus koht pere ja sõpradega koos olemiseks ja vestlemiseks, kus tarbitakse pigem vett või lahjat mahla. Saunas higistame välja suure koguse vett ning keha vajab seda ka puhtal kujul tagasi. Alkohol aga hoopis kurnab keha ja hägustab mõistust ning inimene ei saa enam aru, mis on kehale hea ja kus kuumus läheb üle piiri.
Sauna ehitamine usalda spetsialistide kätte
Miks eelistada saunamaailma spetsialiste?
Saunamaailm on Eesti saunakultuuri suurtoetaja ja eestvedaja aastast 1998, hoolitsedes selle eest, et saunaehituse tase tõuseks ning saunafännide arv jätkuvalt kasvaks.
Kus on fanaatikud ja kogemus, seal tuntakse asja ning oma kogemust jagatakse kõigile soovijatele hea meelega kauplustes kohapeal (tasuta). Põhjalikuma projekti soovi korral pakutakse võimalust ka 3D visualiseerimiseks (tasuline teenus).
Saunamaailma spetsialistid ehitavad saunu ja spaasid üle maailma: Eestis, Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus, Horvaatias, Prantsusmaal jm. Täisteenus hõlmab kõike, alates saunaprojektide konsultatsioonist ja disainlahendustest kuni seadmete paigalduseni välja. Selleks on neil ette näidata ka vastavad litsentsid: EEP00760 – projekteerimine, EEH001731 – ehitamine ja 002076 – küttesüsteemi paigaldus. Selle kõigega käib kaasas ka garantii.
Tehtud tööd:
A: Inkodu.ee (K. Viksne; J. Rohtsalu), 09/2022
Elektri hind sunnib ka sauna ehituseks ökonoomsemaid lahendusi leidma