Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks
Kaasatud ekspert: Ain PõderMe ei mõtle igapäevaselt, kui hästi meil tegelikult on, et elame kohas, kus on puhas vesi ja kaunid metsaalused. See ei ole üldsegi mitte väike asi ega ka iseenesest mõistetav. Kes iganes on sattunud maailma eri paikadesse ning näinud solgivee niresid tänaval ja olmeprahi koormaid looduses, rääkimata siis nii saastunud veest, mida ei tohi isegi juua, oskab kontrasti hinnata.
Keskkonna puhtus on väga oluline ja et see nii ka jääks, tuleb meil kõigil kaasa aidata. Õnneks on viimasel ajal teemale ka palju tähelepanu pööratud, kuidas vastutustundlikumalt käituda, et me ise ei rikuks seda, mida loodus meile annab. Nii tuleb ikka ja jälle juurde aina uusi innovaatilisi lahendusi, kuidas loodust kaitsta.
Üks oluline teema on kindlasti reovesi, mis tarbimisest tagasi loodusesse läheb. Peame arvestama, et mida mustema vee me tagasi maapõue saadame, seda mustemaks läheb ka maapind, milles me lõpuks omale söögipoolist kasvatame ja kust tuleb joogivesi.
Reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks on tänapäeval mitu erinevat moodust, näiteks septikud ja kogumismahutid, aga aina enam ka biopuhastid. Viimane neist on kõige loodussõbralikum.
Biopuhasti on selline seade, kus kasutatakse teatud baktereid ja mikroorganisme, mis reovees leiduvad orgaanilised ained toiduks ära kasutavad ja seeläbi vett puhastavad. Lõppkokkuvõttes tähendab see, et biopuhastist läbi käinud reovesi on puhas ja me laseme loodusesse tagasi puhta vee.
Kaitsmata või nõrgalt kaitstud põhjaveega paikades on reovee käitlemiseks lubatud kasutada näiteks ainult biopuhasteid. Samuti soovitatakse seda kohtades, kus heitvee immutamine pole võimalik ning see tuleb juhtida kraavi.
Veesüsteemi biopuhastuslahendused valmivad siinsamas Eestis
Zep Eesti juht Ain Põder on aastakümneid tegelenud erinevate puhastus ja - tööstuskeemiatoodete müügiga. Siia juurde on alati kuulunud ka protsessi loomuliku osana suur huvi biopuhastuslahenduste väljatöötamise vastu. Tänaseks on Zepil üle 300 objekti, kus on väiksemal (bakterilahuse kasutamine) või suuremal määral (biopuhastussüsteem) nende lahendused kasutusel. Palju kasutatakse selliseid lahendusi söögikohtades, aga aina rohkem on liitunud ka erakodusid ja seda just mõistliku hinna tõttu.
Zepi valikust leiab Eestis kohapeal valmis tehtud ja patenteeritud kaks süsteemi: puhtik ja biopuhtik. Puhtik on loomuliku bakteri baasil ja biopuhik lisatud bakteriga töötav veepuhastusseade.
Lisainfo: kaugjuhitav Biopump PT 50 Wifi ja Biopump PT 20
Mõlemad süsteemid aitavad heitvett maksimaalselt puhastada enne maapinda, septikusse või trassi juhtimist.
Üldiselt on Aini sõnul iga veepuhastuslahendus vastavalt objektile erinev. Kohast ja selle võimalustest sõltub, kas lahendus tuleb köögikraanikausi alla, vaheseina sisse või hoopis välise agregaadina õue. Viimane on loomulikult kõige parem variant, aga alati ei ole see ruumi puudusel võimalik. Kui puhastatud reovesi on suunatud otse näiteks imbväljakusse, ei lähe see ka kunagi umbe, samuti ei pea sellisel juhul keegi ka reovee kogumise mahuteid tühjendamas käima.
Eestis on palju piirkondi, kus selline lahendus on hädavajalik ja õnneks ei ole see ka väga kulukas. Sõltuvalt sellest, kui suur biopuhasti on võimalik paigaldada, saab puhastatud vee ka otse kraavi juhtida. Aini kinnitusel on vesi tõesti nii puhas, et puhta südamega loodusesse tagasi lasta.
Zep Eesti tootevalikus on olemas ka vajalikud tooted, mida biopuhastisse lisada. Põhiliselt kasutatakse selleks ensüümidest ja bakteritest koosnevat bioaktivaatorit Liquasyme.
Tihti juhtub, et inimestel on juba olemas septikud, aga miskipärast ei ole tulemused ootuspärased. Sellisel juhul on Zep valmis süsteemi täiustama, et tulemused kordades paraneksid.
Reovee puhastustulemuste online testimine – tõeline innovatsioon!
Ainil on tööprotsessis ka peagi valmiv portatiivne testlabor. Labor teeb võimalikuks heitvee kiiranalüüsi, et tellitavale objektile õige suuruse ja võimekusega puhtik planeerida.
Testlaborit ehitatakse merekonteinerisse, kuhu pumbatakse 4 tonni heitvett sisse, et koheselt õiged ja aktsepteeritud vastused saada. See on tõeline innovatsioon testimises!
Praegu on kõik biopuhastuslahendused käsitsi juhitavad, aga uus lahendus tuleb täisautomaatne. See tähendab, et analüüside vastused tulevad automaatselt ja uuenevad iga 15 minuti järel. Tallinna vee analüüsid võtavad näiteks aega nädal. Uue laboriga vähenevad riskid kordades, eriti suurtööstustes.
Siinkohal ka üks näide biopuhastuslahendusest koduses majapidamises ja hind:
Zepi tehtud töö. Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused.
Köögikraani alla paigaldati 62-liitrine vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. Seade töötab kompressorpumbaga, mille töö on peaaegu hääletu. Poole aasta jooksul tekkis protsessi tulemusena setet ainult üks peotäis.
Selle peale kulus 7,5 liitrit bakterit Liquasyme, 30-40 ml päevas. Köögikapis on kanister, kust täisautomaatne pump ise bakterit õiges koguses sisse võtab. Maja enda veekulu oli ca 6-7 m³ kuus. Puhastussüsteem kokku maksis ca 850 eurot + km.
Tulemusena läheb hall vesi biopuhtikust edasi otse kanalisatsiooni, sealjuures on kogu orgaanika lagundatud. Sama hästi võiks vesi minna biotiiki, imbväljakusse või üldkanalisatsiooni. Asja mõte on see, et me ei koormaks loodust ja hoiaksime seda nii palju kui vähegi võimalik.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)