Amello tööpinna õli ehk nn Danish Oil: hinnatud toode hobirestauraatorite seas
Kaasatud ekspert: Rauno OllemaHobirestauraatorid kõikjal maailmas hindavad kõrgelt Danish Oil-nimelist õli tüüpi, mis on ideaalne viimistlusmaterjal puidu kaitsmiseks kulumise, niiskuse ja olmekeemia eest. Eestis on sama koostisega toode saadaval Amello nimelise brändi all, lihtsalt nimi on teine.
Amello tööpinna õli, nagu ka Danish Oil, sisaldab värnitsat (keedetud linaõli), tungõli, tärpentiini ja looduslikku vaiku. Hobirestauraatorid, kes seda teavad, hindavad Amello juhi Rauno Ollema sõnul tööpinnaõli samaväärselt kui selle välismaist analoogi.
Looduslik puiduõli on parim valik puidu viimistlemiseks ja hooldamiseks, sest see imendub sügavale puidu struktuuri ja kaitseb seda. Kui lisada rohkem õlikihte, muutub puidu pind lakitud puidu sarnaseks, kuid võrreldes lakiga on looduslik puiduõli turvalisem valik, sest lakk võib hakata pragunema.
Tööpinna õli omadused ja kasutuskohad
Amello tööpinna õli sobib uuele või täielikult puhastatud puitpinnale sisetingimustes. Näiteks köögi tööpindadele, toolidele, laudadele või vannitoamööblile.
Tööpinna õli kaitseb pinda hästi kulumise eest ja annab vett hülgava pinna. Samuti toob see kaunilt esile puidu struktuuri ning säilitab uute ja vanade puitpindade naturaalse, eheda ilme.
Tööpinna õli sobib väga hästi väärispuidu ja pigem tumeda puidu viimistlemiseks, sest pärast viimistlemist jääb puidu (nt tamm, teak) pind mõnevõrra tumedam. Hele puit (nt. kuusk, mänd) läheb pärast loodusliku õliga viimistlemist mõnevõrra kollakamaks.
Kui on soov, et hele puit jääks ühtlaselt hele ka peale viimistlemist, siis tuleks esimesele õlikihile lisada sobivat heledat tooni värvimulda ehk pigmenti. Seda lisatakse umbes 5–8 protsenti. Nii saab puidule anda huvitava tooni, samuti kaitseb see päikese eest, mis muidu muudaks aja jooksul männipuidu kollakaks. Värvimulla asemel võib aluskihis kasutada ka lahusti või piirituse baasil peitsi.
Nõuandeid tööpinna õliga viimistlemiseks
Tööpinna õli kanna puhtale, kuivale ja lihvpaberiga korralikult töödeldud puidule kas pintsli või lapiga ning viimistle puidusüü suunas.
Pea meeles, et viimistleksid eriti hoolikalt puidu otsapinnad, sest puit imab eriti palju niiskust just sealt. Mitteküllaldasel õliga immutamisel võib sealt hiljem niiskus puitu siseneda.
Eemalda puitu mitte imbunud õli umbes 30 minuti pärast puhta puuvillase lapiga. Kuna puitspoon on põrandal või mööblil sageli liiga õhuke, pole õlil kuskile imenduda ja puit võib naksuma jääda. Seetõttu on üleliigse õli hoolikalt eemaldamine väga oluline!
Umbes 8 tunni möödumisel, mis on minimaalne kuivamisaeg, kanna esimesele kihile teine õhuke kiht õli. Viimistluskihtide arv on 2–4 sõltudes puitpinna kvaliteedist ja imamisvõimest.
Sellest, et pind on piisavalt õliga immutatud annab tunnistust see kui lõplik viimistlus on poolmati läikega. Kui viimistluse tulemuseks on matt pind, siis järelikult nõuab puitpind veel täiendavat kaitsekihti. Mida rohkem õlikihte puitpinnale panna, seda läikivama ja tugevama pinna saab.
Pea meeles viimistleda ka puitpinna alumine pool. Kui töödelda vaid ülemist poolt, võib pind hakata painduma.
Viimistletud tööpinda võib hakata aktiivselt kasutama alles ühe nädala möödudes – selleks ajaks on see saavutanud lõpliku niiskus- ja kulumiskindluse.
A: Inkodu.ee
(M. Jakobson: J, Rohtsalu)