Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus
Kaasatud ekspert: Siret SeederIlmselt pole olemas kedagi, kellele positiivsus ja heaolu ei meeldiks. Kõik me naudime head seltskonda rahulikus ja mõnusas ümbruses. Kodu on kindlasti koht, mis võiks seda kõike meile esmajoones pakkuda.
Iidne hiina õpetus feng shui koosneb paljudest kasulikest loodusest endast inspireeritud nõuannetest, kuidas oma kodu ja selle ümbrus rahu ja naudingu allikaks muuta.
Enamasti arvatakse ekslikult, et feng shui on mõeldud ainult siseruumide kujundamiseks. Tegelikult panid feng shui ajaloo kirja taoistlikud preestrid, kes aastatuhandete jooksul looduse energiate liikumist, selles toimuvaid muudatusi, soodsaid ja ebasoodsaid ilminguid ning nende mõju inimeste igapäevaelule jälgisid.
Kui feng shui ajalugu loetakse erinevate allikate järgi 5000-10000 aasta vanuseks, siis siseruumidesse kolis õpetus alles hiljuti, umbes 2500 aastat tagasi.
Tunnustatud feng shui spetsialist Siret Seeder õpetab meile loodust teadlikult kuulama, sest loodus teab, kuidas energiaid kasutada ja selgitab, miks on hea feng shui bagua tsoonide plaani aiakujunduses rakendada.
Iidse õpetuse kohaselt juhivad kogu meie elu 5 erinevat energiat – maa, tule, vee, puu ja metalli energiad – millega saame kas koostööd teha nendega koos muretult kaasa liueldes või siis nende vastu võidelda ja takistada sellega energiate vaba liikumist meie ümber.
Täpselt samamoodi, nagu inimese enda sees on oluline tasakaal, kehtib see ka meid ümbritsevale keskkonnale. Ehk siis täpsemalt räägime siin yin-yang poolte omavahelisest tasakaalust ehk naiseliku ja meheliku energia omavahelisest harmooniast.
Nõuanded videos:
Bagua 8 tsooni teooria
Kodu- ja aiakujunduses energiate liikumise tasakaalustamiseks tasub alustada 8 tsooni teooriast ehk bagua tsoonidest, mille kohaselt on sinu koduses interjööris ja aias 8 erinevat tsooni, mis nö peegeldavad suhteliselt täpselt 8 olulist eluvaldkonda. Näiteks, kui suhtetsoonis asub üleüldine segadus, vana kola või muu selline, on sageli sarnane olukord ka suhetes inimese ümber.
Bagua tsoonide kaart näitab, millistes tsoonides, milline energia liigub ning kuidas neid tsoone enda ja pere toetuseks tööle panna ning jõudu juurde anda. Lihtsalt võtad kaardi ette, jaotad oma koduaia 8 sektoriks ning ülejäänud märksõnad on juba kaardil kirjas.
Foto: Bagua tsoonide plaan aitab teha energiamängu korda.
Kaart asetatakse krundile nii, et sissepääs asub alati all ääres. Millises tsoonis täpselt, sõltub juba konkreetselt värava või sissepääsu asukohast. Sama kehtib ka maja või korteri puhul, aga keskendume praegu just aiale. Ehk kuidas luua harmooniline ja igati peret toetava energiaga aed?
Yin-yang tasakaal aias
Nagu öeldud, on kõige olulisem yin-yang tasakaal, mis tähendab seda, et kui ühte või teist energiat on liiga palju, läheb üldpilt paigast ära ning sellega koos ka elu üldine tasakaal. Üldiselt tähendab kõik lopsakas ja nurgeline yin (naiselikku) ning ümar, avar ja lage yang (mehelik) energiat, üks keerleb päri- ja teine vastupäeva.
Värava asukoht määrab ära energia liikumise aias, sest sealtkaudu liigub energia sisse.
Vasakul asuv värav tingib yang energia ülekaalu ja vastupidi. Siin tulebki appi harmooniaõpetus, et ühele poole kaldu olev olukord tasakaalustada. Yang energia tasakaalustamiseks lisatakse pehmemaid ja sisukamaid vorme, et yin energiat elanike toetuseks ja rahustamiseks juurde tuua, sest kui sellisest väravast sisse minna ning vastu vaatab ainult suur avarus ja lage plats, liigub energia sealt tuulekiirusel läbi, jättes maha üldise rahutuse.
Keskel asuv värav on alati parim lahendus, see loob juba ise tasakaalu, mida saab veelgi võimendada. Isegi puhtalt loogikat kasutades teame, mis on hubane ja mis mitte.
Lage muruplats ja traataed ei ole seda enamasti, aga mõnusad taimekooslused ja vaiksed istumisnurgad on alati mõnusad. Maja esine kõnnitee tee ei tohiks otse tulla, sest nii tormab energia otse majja. Samuti ei sobi fassaadi ette akendest kõrgemad taimed, sest siis ei näe õnn sisse tulla. Nii ütles kunagi juba vanarahvas.
Ümbrus korda
Kui Bagua plaan ette võtta, selgub tihti, et asjad ei asu aias üldse sellises kohas, kus oleks vaja. Kellel asub suhtenurgas prügimajandus ja kellel abistajate nurgas segamini garaaž. See ei ole tegelikult midagi hullu, pigem on see hoopis tavaline olukord. Kõige tähtsam on alati kord. Segadus ja katkised asjad häirivad mistahes energiat nagunii, tekitavad masendust ja soodustavad allakäiku. Korras ümbrus aga laeb ja toetab inimest. Seega esimene reegel on, et kõik tuleb korda teha.
Kui on kindel plaan oma elu ja ümbrust korrastama hakata, tasub kõigepealt endalt ausalt küsida, millist eluvaldkonda on hetkel vaja kõige kiiremas korras turgutada ning sellest tsoonist alustadagi. Kõik korraga ette võtta oleks väga suur töö.
Muutuste algus on alati raske ja kõige lihtsam on alati pealiskaudne vastus, et mul on kõik hästi, sest oleme lihtsalt harjunud olukordadega meie elus. Paljud ei oska isegi vastata küsimusele, mida ma elult tahan ja mida on muuta vaja.
Pigem võiks endalt küsida, mis on puudu? Kui liiga kauaks ühte kohta seisma jääda, loob universum täpselt selles valdkonnas kriisi, mis muutust vajab. Tähtis on sellest vaid aru saada, mitte suhtuda sellesse kui saatuse kiusu. Tavaline ei ole hästi ja kõik ei pea alati olema nii nagu ta parasjagu on.
Suhete tsoon
Tegelikult ei olegi bagua plaani järgi õigeid ja valesid tsoone, tähtis on seal asuv üle vaadata ning tavaliselt saab üsna väikeste muudatustega segava energia positiivseks muuta. Näiteks kui suhte, pere ja armastuse piirkonnas aias asub kompostihunnik ja mujale seda tõesti panna ei saa, pole katki midagi. Esiteks tuleks üle vaadata, kuidas see välja näeb. Hunniku asemel võiks olla korralik kast, et oleks silmal ilus vaadata. Kuna suhteid sümboliseerivad paarid ja paarisarvud, võiks kaaluda sinna hoopis 2 kompostikasti või 4. Paari kaupa sobivad sinna ka ümarate või kandiliste vormidega puud ja kivid. Ideaalis sobiks sellesse tsooni kõige paremini mõnus pehmetes maalähedastes toonides puhkeala või istumiskoht 2, 4 või 6 tooliga, kus kõrval näiteks kuju armastajatest, kaks südant või linnukest, pojengid ja alla voogav ripptaim, millest kõige efektsem on roos.
Tsoonide numbrid plaanil näitavad, mitme kaupa sümbolid sinna sobivad, kas paaris või paaritul arvul, et aidata tsooni laadida.
Maine tsoon
Maine tsoon peegeldab üldist head nime ehk missugust sõnumit enda kohta maailma soovitakse saata. Tule energiat aitavad aktiveerida kõik punast ja muud tulevärvi asjad, kaminad, grillid, küünlad ja valgustid. Kindlasti ka punase, roosa ja lillaõielised lilled. Tsooni sobivad hästi lipuvarras või lõkkekoht, püramiidse vormiga taimed ja kõrged puud. See on koht, kus töötavad hästi kolmnurksed ja koonilised detailid, näiteks viilkatusega ehitised.
Miks mitte eksponeerida seal midagi, mille üle uhked oleme, näiteks oma kätega valmistatud esemed. Sobivad hästi ka inimese ja looma kujud või maitsetaimede peenar. Ainus, mis siia üldse ei sobi, on vesi. Mujal on vesi teretulnud oma liikuva energia ja valgete, hallide ning sinakate toonidega.
Teadmiste tsoon
Teadmiste tsoon tähendab tööd iseendaga ja enesearengut. Siia sobivad kõige paremini madalad voolavad vormid, näiteks kiviktaimla, kivid või kivi-kompositsioon, mõni madal hoone, kauakestvad puud või taimed ja viljapuud. Värvidest on eelistatumad sinised või maalähedased toonid. See oleks hea paik vaikseks istumisnurgaks koos pruunikaspunase aiamööbliga.
Abistajate tsoon
Abistajate tsoon tähendab kõike seda, mis tuleb meist väljastpoolt, igas mõttes õpetajad, sõbrad ja isegi silmaringi avardavad reisid.
Siia tsooni sobib hästi metalli energia. Metalli energiat kannab edasi loomulikult metall ise, seega kõik metallist esemed ja metallik-värvid: hõbedane, tinakarva, vask, hall, aga ka must ja valge.
Ümarad, ovaalsed ja kaarjad vormid on ka õige valik, samuti eksootilised taimed ja aiakaunistused. Puudest näiteks rippvormiline vaher ja pihklakas. Eriti hea metalli aktiveerija on valge õiega hortensia.
Inglikujud või vaimsete juhtide sümbolid aitavad ka kindlasti tsooni jõudu tugevdada. Miks mitte lindude söögimaja, et vajalikke abistajaid kohale kutsuda.
See on koht, kuhu sobib hästi prügimajake, varjualune või abihoone tehnilistele abivahenditele, kuhu paigutada auto, muruniiduk ja kõik muu aiatehnika. Auto kannab seistes jõulist metalli energiat ja liikudes vee energiat, seega päris igasse tsooni see ei sobi. Sobib hästi ka loovuse ja laste ning teadmiste tsooni, aga pigem mitte näiteks karjääritsooni, sest siis võivad soodsad võimalused elus käest libiseda või märkamata jääda. Sama lugu on rahatsooniga, auto seal tsoonis viib raha käest.
Loovuse ja laste tsoon
Loovuse ja laste tsoon tähendab tulevikuplaane ja inspiratsiooni. Seda juhib samuti metalli energia, mida võimendavad ümarad vormid ja metall ise nii materjalis kui värvis, kõik peegeldav ja läikiv, aga ka valge ja pastelsed toonid. Paaritud arvud iseloomustavad seda tsooni. Loovus on palju seotud lapsepõlvega, seepärast sobivad siia meenutused lapsepõlvest, oma laste mänguasjad, kunsti- ja tarbeesemed, keraamika, miks mitte vihje tähtsale projektile, millega just praegu vaeva nähakse. See on hea koht ka ateljee või töötoa jaoks.
Raha ja rikkuse tsoon
Raha tsoon tähendab laiemalt rahulolu, nii vaimset kui materiaalset rikkust. Sinna sobib kõik, mis soodustab küllusetunde ja heaolu loomist. Hea koht, kuhu paigutada tuulekellad, kiik, lilled, viljapuud või okaspuud, eriti mänd. Värvidest on parimad punane, purpur, kuldne, hõbedane ja roheline. Hoogu annaksid ka purskkaev, ülespoole pürgivad taimed ja hobuseraud kui õnne sümbol. Siia sobiksid hästi ka kompostihunnik, puuriit või kasvuhoone, ainult mitte garaaž. Ka paarisarvud käivad selle tsooniga koos.
Karjääri tsoon
Karjääritsoon mõjutab laiemalt nii õigeid valikuid kui eluteed üldse. Tsoon kannab vee energiat. See on õige koht siltidele, aadressile, majanumbrile. Siia sobivad lainelised ja amfora-kujulised vormid ja peegeldavad detailid, purskkaev või veesilm. Pigem tumedamad toonid. Hea koht majaesiseks platsiks, kus madal piirdeaed ning igihaljad põõsad ja taimed. Tsooni ei soovitata panna asju paaris arvul. Ka lilled ja muu ikka kas 1 või 3 jne kaupa. Kusjuures alateadlikult märkab inimene just paaritutes arvudes kombinatsioone palju paremini kui näiteks paari.
Mineviku ja sugupuu tsoon
Mineviku tsoon tähendab päritolu: perekond, sugupuu ja lugupidamine kõige vastu, mis oli varem. See on koht, kus rõhutada sõnumeid minevikust, mida aitavad hästi toita esivanematega seotud detailid ning vanad puidust ja torukujulised esemed, vanad kaevud, vankrirattad, mõni vana õunapuusort. Kui keegi jääb haigeks, pannakse sinna taim kasvama. Värvidest sobivad roheline ja pruun. See on koht väiksele pargile, peenrale, kasvuhoonele või istumisnurgale, ka veesilm on jällegi hea täiendus. Tegelikult tunneme ise ka aias töötades, millest teatud tsoonis puudust on, tuleb seda vaid teadvustada.
Keskus
Keskus ehk tai chi on harmoonia tsoon, yin-yangi ühendus kõigi 8 sektoriga auas. See on kõige keskpunkt, kus rõhk on asjadel, mis toovad tervist ja tasakaalu. Siia sobiks hästi ovaalne või ringikujuline plats, potis erksavärvilised lilled, tervislikud taimed, värsked või kunstpuuviljad. Värvidest maatoonid. Mõni kaunis kuju või lindude söögimaja oleksid head täiendused.
Sümbolitest on linnud alati positiivne, liikuv ja vaba energia, neid ei tohiks kindlasti eemale tõrjuda. Linnukujud, linnupesad, lindude söögimaja ja jooginõu sobivad hästi nii keskusesse, suhete kui maine tsooni. Ka lilled on postiivse mõjuga olgu siis aias või toas.
Kõnniteed aias on nagu veresooned, mis annavad energiat ja liigutavad seda edasi, kõige ideaalsemad maine tsoonis, aga sobivad üldiselt hästi igale poole.
Kas seda kõike uskuda või mitte, on igaühe vaba valik, aga positiivseid töötavaid näiteid on hulgaliselt.
Aastaid tagasi soovis poliitmaastikul tegutsev naisterahvas oma karjääri elavdada ning otsustas just nimelt feng shui appi võtta. Oma aia maine tsooni istutas ta püramiidja vormiga kadakad ja punase õiega taimed, maja esise tegi autodest tühjaks, mineviku ja raha tsooni paigutas aiamaa ja kasvuhoone ning suhete tsooni istumiskoha hubase kohvinurga. Selle kõrvale tuli lastelaste mänguala, mis ulatus otsapidi laste ja tuleviku tsooni. See naisterahvas kujundas oma aia ümber nii, et selle energia toetaks tema arengut kõiges ja paari aasta pärast asus ta tööle kõrgele ametikohale kohalikus omavalitsuses.
Võta nüüd kinni, oli see siis loomulik asjade kulg või aitas kaasa usk energiate toimimisse, aga nii see oli. Ja vastupidist tõestada on ka võimatu, rääkis Siret Seeder.
A: Inkodu.ee ( K. Viksne; J. R)