Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda
Iga aiaomanik unistab ühtlasest rohelisest murulapist oma koduaias, aga reaalsuses võitleme kõik tüütute võilillede ja muude „valede“ taimedega, mis häirivad ühtset rohelist üldpilti. Kuidas on võimalik, et võililled ikka võimust võtavad, kuigi muru hooldatakse ju pidevalt? Kas võililli tõrjuva nn ilusa golfimurule sarnase tulemuse rajamine koduaeda on üldse võimalik?
Aiakujundaja Roman Ait selgitab, et kõik probleemid saavad alguse muru alusest pinnast. Eriliselt tihe ja tugev muru saab kasvada ainult korralikult ettevalmistatud pinnasel, siis saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.
Pinnase ettevalmistamine
Muru pinda rajama hakates alustatakse dreenikihi loomisest aluspinna alla. Selleks sobivad hästi liiv või looduslik kruus, mõlemad lasevad hästi niiskust läbi ning on kergesti vormitavad. Kindlasti peaks jälgima, et kruusa sees ei oleks vee liikumist takistavat savi. Dreenikiht võiks olla umbes 20 cm, mis kaetakse 10-15 cm paksuse puhta murumulla kihiga. Nii saavutatakse õhuline ja niiskust läbilaskev pinnas. Täpselt sama meetodit kasutatakse ka golfiväljakutele kauni rohelise tulemuse saamiseks.
Muru kidur kasv meie uuselamute juurde kuuluvates aedades on tavaliselt teadmatusest põhjustatud vale käitumise tulemus. Mis juhtub siis, kui maja on valmis saanud? Ehitusjärgselt lükatakse pinnas laiali, loomulikult sõidab seal peal ka traktor, kes kõik korralikult kinni sõtkub ning seejärel kaetakse see õhukese mullakihiga, millele külvatakse muruseeme. Ilmselgelt ei saagi nii oodata probleemideta tulemust. Võililleväli ja augud murus on kehva pinnasega toitainetevaese muru tunnuseks.
Muru vajab õhutamist ja hooldust
Kui noor muru on kasvama hakanud, vajab see vähemalt korra aastas õhutamist. Kõige ideaalsem aeg õhutamiseks on varakevadel enne muru tärkamist. Õhutamine soodustab tihenemist ja parandab kasvukiirust, et tugev murukate saaks välja kujuneda. Selleks on olemas spetsiaalne masin, aeraator, mida saab rentida. Kodustes tingimustes väikese ala peal sobivad õhutamiseks ka naeltallad, millega muruplatsil ringi jalutada.
Olemas on ka spetsiaalsed samblaeemalduse aeraatorid, millest on palju abi. Kuigi karm reaalsus on see, et kui juba sammal ennast murukamarasse sööb, siis õige muru seal enam kasvada ei saa.
Ka muru väetamine on vajalik, soovitavalt nii kevadel kui sügisel. Sõltub muidugi olukorrast, üleväetamine pole ka hea.
Ilus muru nõuab palju hooldust, kui selleks aega pole, vaata teist lahendust, kuidas koduaaeda planeerida.
A: Inkodu.ee (K. Viksne; J. R)