Tiigi puhastusseadmetele mõtle selle planeerimise algfaasis
EKSPERDI NÕUANNETänapäeva kiire elutempo juures on kõige olulisem märksõna hooldusvaba. Koduse tiigi rajamise puhul on see lausa hädavajalik. Tiik on üks lahedamaid asju aias ja teisalt pretensioonikaim, nõudes väga täpset planeerimist. Kui lihtsalt mõtlematult tegutsedes maasse auk kaevata, võib kindel olla, et 2-3 aasta pärast on selline tiik suplemiseks kasutuskõlbmatu. Kes lihtsalt looduslikku veesilma vajab, võib loomulikult seda teed minna, aga see on justkui poolik lahendus.
Milleks tiik, kui sinna sisse minna ei saa?
Tiigitehnika spetsialist Timo Tasane peab kodutiikide olukorda, kus terve Eesti on täis ujumiskõlbmatuid hernesupi välimusega tiike, üsna trööstituks. Need on üsna tihti mõtlematult rajatud tiigid. Tiik on siiski rätsepatöö, mis eeldab põhjalikke teadmisi. Juba koha valikul tuleb arvestada nii päikese liikumise, piirkonna eripärade, puude asukoha kui pinnasega ja isegi kui kõik need asjad on läbi mõeldud, ei saa ikka veel koppa maasse lüüa. Kindlasti peab enne tiigi rajamist otsustama, millised veepuhastuse vahendid ja lahendused sobivad tulevase tiigi vee korrashoidmiseks.
Tiigi puhastamise võimalused
Minitiikide puhul on kõige lihtsam alati võrguga puhastamine, mis on küll odav, aga samas aegnõudev ja tülikas, ilmselt paari aasta pärast ei jõua seda enam keegi teha. Vähesel määral aitavad ka spetsiaalsed tiigitaimed (hundinuiad jms) ja tiigikalad. Aastaringselt hoiavad tiigi puhtana korralikud puhastusseadmed, muud valikut pole. Ainult nii on võimalik, et kodune tiigivesi on kogu aeg kristallpuhas ja tiik suplemiseks sobilik palju aastaid.
Enamus tiigiomanikke hakkab puhastusseadmetele mõtlema alles mitu aastat peale selle loomist, kui asi nii hulluks läheb, et ise enam hakkama ei saa. Siis on tegelikult juba hilja midagi päästa, sest sellise tiigi puhastamine on väga kulukas ja töömahukas ettevõtmine. Seepärast tuleb tiigi puhastusseadmetele mõtlemist alustada just selle planeerimise algfaasis! Valdavalt ei ole enam tiigis piisavalt hapnikku ning vees lagunevad puulehed, õietolm ja muu muudavad tiigi kasutuskõlbmatuks. Kes kunagi on üritanud kalu ilma hapnikupumbata akvaariumis pidada, võib natuke ette kujutada, milline elu sellises tiigis käib.
Korrektse teostuse puhul on tiik iga hoovi kaunistuseks ja rõõmuks. Sealjuures suurusele piiranguid ei olegi, mida suurem aed, seda suurema tiigi saab rajada. Hooldus on siis muidugi lihtsam, sest ökosüsteem on rohkem tasakaalus, aga seda ka mingi piirini. Tähtsam on läbi mõelda tiigi otstarve. Näiteks tiik, kuhu saunast tulles hüpata, võiks olla vähemalt 20 m2 ja sellise tiigi rajamine koos õigete seadmetega maksab kuskil 2000 eurot. Kui kohe alguses korralik asi valmis teha, ei pea paari aasta pärast tohutult investeerima ja tiiki ümber ehitama hakkama.
Iga asja jaoks on alati olemas spetsialistid ja kõige targem, mida inimene ise teha saab, on lihtsalt nõu küsida. Ainult nii on võimalik hilisemaid suuri ja otstarbetuid kulutusi vältida. Loomulikult on alati võimalik ka ehituspoodi minna ja osta tiigifilter, mida keegi kuskil soovitas, aga kas see töötab, kuidas töötab või konkreetse olukorra jaoks ka piisav lahendus on, seda oskab öelda ainult oma ala spetsialist. Ei maksa karta esitada rumalaid küsimusi, palju rumalam on mitte küsida ja rumalusega hakkama saada.
A: Inkodu.ee 2019