Terrassi ehitamise õpetus
EKSPERDI NÕUANNEPuumarketi spetsialist annab nõu terrassi ehitamiseks ja materjalide valimiseks.
Mida terrassi ehitamiseks vaja läheb?
Tööriistadest on vaja haamrit, saagi, loodi, nurgikuid, mõõdulinti ja sõltuvalt vundamendi tüübist valik müüritööriistu. Samuti kinnitusvahendeid.
Materjalidest vundamendi materjali, alusroovitust, milleks sobivad hästi immutatud prussid 50x100 mm või 50x150mm.
Terrassilaudadeks sobivad erinevate profiilide ja pikkustega immutatud okaspuit, naturaane lehis, termotöödeldud puit ning komposiitmaterjalist terrassilauad.
Vundament ja alusroovitus
Meie kliimavöötmes on soovitav igasugune vundament ehitada siiski maapinna külmumispiirist allapoole – s.t vähemalt ühe meetri sügavusele. Vundamendi ehituseks on mugav kasutada Fibo plokke, mis on kerged ja korralikult mõõdus. Vaata ehitamise õpetust: vundamendi ehitus Fibo plokkidest
Valikuvõimalusi on tegelikult veel üsna mitu, alates armeeritud betooni valust kuni mingist ajast aianurgas seisvate ja oma otstarvet ootavate vanade vundamendiplokkideni. Samuti saab terrassi edukalt rajada ka vaivundamendile.
Soovitame vundamendi ümbruse pinnasest täielikult tühjaks kaevata ning täita see liivaga, et vältida hilisemat taimede paljunemist terrassi all. Oleme proovinud kasutada ka ehituskilet, millesse on lõigatud pilud vee pinnasesse imendumiseks, kuid ka nendest piludest kippusid hiljem taimed läbi kasvama.
Alusroovituseks on levinumaks materjaliks süvaimmutatud prussid või siis vastavas mõõdus hööveldatud prussid. Mida eelistada on juba maitse asi.
Milline peaks olema vundamendiridade samm alusroovituse all?
Vundamendiridade samm alusroovituse all, tagamaks terrassi konstruktsiooni jäikuse peaks olema 50x100mm prusside kasutamisel kuni 1000mm ja 50x150mm prusside puhul 1200-1500mm jne.
Millise sammuga tuleks vundamendi peale paigutada alusroovitus?
Kasutades 28mm paksusega terrassilauda on soovituslik samm kuni 400 mm. Alusroovitus on soovitatav isoleerida vundamendist hüdroisolatsiooni tõkkega, milleks sobib edukalt näiteks ruberoid ning terrassi pikaealisuse tagamiseks tuleks alusroovitus ehitada maapinnast vähemalt 20 cm kõrgusele.
Samuti soovitame alusroovituse kinnitada vähemalt nurkadest vundamendi külge. Selleks sobivad mitmesugused erinevas mõõdus metallnurgad. Alusroovitus tuleb enne laudise panekut kindlasti ka sirgeks loodida.
Millist terrassilauda eelistada?
Puumarket pakub erinevat mõõtu hööveldatud männimaterjali, levinumad ristlõiked on 28x95 mm, 28x120 mm ja 33x95 mm. Immutatud puit on vase sisalduse tõttu roheka värvusega, mis aja jooksul päikese käes pruunikas-hallikaks muutub. Värvi muutus ei kahanda puidu omadusi.
Tüübilt on enamlevinud terrassilauad kas siledad või rihveldatud. Kui küsida, mida eelistada, on see maitse küsimus, kuid niiske sile laudis on jala all pisut libedam kui rihveldatud. Teisest küljest kogub rihveldatud laudis oma soontesse pisut rohkem prahti ja paljajalu on mugavam käia jällegi mööda siledat laudist. Nii et jäägu see siiski igaühe enda otsustada.
Skandinaavias ning ka Eestis kasutatakse terrassilaudadena üha sagedamini ka lehist, mis on suure vaigusisaldusega ning seetõttu väga ilmastikukindel ega vaja lisaks surveimmutust. Lehis omandab aja jooksul pisut punaka ja hiljem hallika tooni.
Aasta aastalt kasutatakse järjest enam ka termotöödeldud puitu. Termiliselt töödeldud puit ei kahane, paisu ega mädane, on šokolaadi pruuni tooniga. Värvuse säilitamiseks tuleb seda kindlasti töödelda UV kindla õliga.
Millise vahega terrassilauad kinnitada?
Ehitajad kasutavad terrassilauade kinnitamisel mõõtühikuna tavalist pliiatsit, mille läbimõõt on 6-7 mm ja sellest täiesti piisab. Laudu ei soovitada külg-külje kõrvale ilma vaheta kinnitada, sest puidule peab välitingimustes jääma paisumis- ja kahanemisruum.
Millega lauad kinnitada?
Kõige levinum ja ilmastikukindlam viis on kinnitada lauad spetsiaalsete terrassikruvidega, mis ei anna järele isegi puidu kuivades. Lehise ja termotöödeldud materjali kinnitamiseks tuleb kindlasti kasutada roostevaba kruvi, et ei tekiks reaktsiooni ja hilisemaid toonimuutuseid kinnituskohtades.
Kindlasti ei tohiks siin kasutada kipsi-, külmtsink- või kollased tsingitud puidukruvisid, sest need on mõeldud kasutamiseks sisetingimustes ega pea välitingimustes tavaliselt üle ühe-kahe hooaja vastu. Samuti kipuvad nad korrosiooni tõttu laudise välimust rikkuma.
Laudu saab kinnitada mitmel erineval viisi, üks uudsem võimalus on terrassikruvide varjatud paigaldus.
Viimased soovitused
Jätkates alusroovituse prusse või terrassi laudist, soovitame saetud materjali otsad üle pintseldada immutusvahendiga. Kui kasutate siledat terrassilauda, keerake laud südamikupool ülespoole. Selline laud püüab vabas olekus veidi kumerduda – aastaringid tahavad sirgeneda.
Olles lõpetanud terrassi laudise paigaldamise, tooge sama laudis alla ka külgedelt – katke ära vundamendi otsad ning tervikpilt jääb oluliselt nägusam.
Liikudes terrassiga ümber maja nurga, ärge hakake vundamenti, alusroovitust ja laudist keerama vaid liikuge samas sihis oleva laudisega edasi.
Planeerides terrassile ka välikaminat, ehitage alusroovitus kamina all topelt tugevam kui muidu.
Enne töödega alustamist mõelge läbi ka terrassi valgustus, kasulik on juhtmed vundamendi tegemise käigus juba oma õigetele kohtadele vedada, jääb hilisem tülikas töö ära.
Kokkuvõttes ei pretendeeri eelnev kirjutis kindlasti absoluutsele tõele – seda polegi olemas. Siin on toodud ära lihtsalt mõned kogemused ja näpunäited terrassi ehitamiseks.
Nii lihtne see siis ongi, jõudu tööle ja pidage meeles, et ise tehtud on ikka hästi tehtud ning kogu protsess tegelikult ju nauditav!
Loe lisaks: Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks!
A: Puumarket, 2020