Sisearhitekti nõuanne: Ajatu sisekujunduse loomine eeldab plaani
TRENDID | SISEKUJUNDUS | AJALUGUKaasatud ekspert: Airita Aim
Disainimaailmas käivad asjad moemaailmaga sarnaselt. On kiirmood, mida saab odavalt ja kohe ning klassika, mille eest tuleb väärilist hinda maksta. Trendid tulevad ja lähevad, aga tõeliselt hästi välja mõeldud tooted ja põhisuunad ei lähe kunagi moest. Geniaalseid asju pole sisearhitekt Airita Aimi sõnul ju mõtet uuesti leiutama hakata, pigem muuta olemasolev veelgi täiuslikumaks.
Sisekujunduse trendid ringlevad mööda spiraali
Sageli isegi ei teata, et mõned poeakendel ja kataloogides ilutsevad moodsad tooted ja ideed on tegelikult juba mitukümmend aastat vanad. Näiteks kui täna 30ndate ja 50ndate kodude pilte vaadata, võib täitsa segadusse sattuda, sest nendelt vaatavad vastu samasugused mööbliesemed, mustrid ja värvid, mida kaasaegseteski kodudes imetleda saab.
Just need aastakümned on jätnud disainiajalukku tohutult palju väärtuslikku, alustades kirgastest toonidest nagu oranž, punane, kollane ja roheline, kuni artdecolike julgete, geomeetriliste ja õhuliste vormide, peegeldatavate pindade, värviliste metallide, eksklusiivsete materjalide ja eriliste detailideni välja. Täpselt need on ka täna peamised märksõnad sisekujundustrendides.
Moodne kodu aastal 1930
Moodne kodu aastal 1950
Moodne kodu aastal 1970
70ndad on ainus aeg, mida tohutute liialduste tõttu väga edasi ei kanta, kuigi mõne väärt toote leiab sealtki.
Moodne kodu aastal 2018
Täna aktuaalsed värvid ja vormid.
Hästi läbi mõeldud disaintoode kestab igavesti
On terve rida nn moeikoone, mis on aastakümneid tagasi kuulsate disainerite poolt välja mõeldud ja põhimõtteliselt ajatud. Need muutuvad materjalide ja tehnoloogia arenedes aina paremaks. Näiteks Eames Lounge Chair aastast 1956 on väga paljude soov tänagi.
Kui riiete garderoobi võib iga poole aasta tagant välja vahetada, siis disainis ja kodusisustuses päris kõigi kiirtrendidega kaasas käia ei ole võimalik. Lähtudes mõnest tähtsast põhimõttest, on aga võimalik oma kodu alati trendikana hoida ja nii on kokkuvõttes majanduslikult palju soodsam.
Mõlema valdkonna kohta kehtib lihtne reegel: mis kiirelt ja odavalt saadud, see kiirelt ka läinud. Kindlalt võib ka väita, et igas mõttes üle võlli asjad ei püsi. Loomulikult on see iga inimese oma valik, kui jäävalt ja moes ta olla tahab, aga sisustuses peab kiirtrendile arvestama tunduvalt suuremate summadega kui paar odavaid suvekingi üheks hooajaks.
Ajatu kodu loomine eeldab plaani
Püsivalt trendika ehk ajatu kodu loomiseks tuleb kogu interjööri ühtse tervikuna vaadata. Kõige suurem viga, mida sisustamisel teha saab, on lihtsalt uitmõtte või soodushinna ajel mööbli- või ehituspoest millegi ostmine. See on väga levinud ja eks meie kõigi koju on sel moel nii mõnigi mööblitükk või kodutarve sattunud. Sedasi saavad omavahel kokku seosetud ja sobimatud detailid, mis mõne aja pärast tüütama hakkavad.
Sisustamine on protsess, milleks tuleb aega võtta, et kõik täpselt läbi mõelda ja õiged asjad välja valida, ainult nii saab aastakümneid kestva lahenduse.
Oluline on investeerida vormi ehk üldiselt kvaliteetse interjööri loomisse, näiteks millised on seina- ja põrandakattematerjalid, uksed-aknad, üldine kujundusidee, sisustusdetailid jne. Kas ma ikka oskan seda kõike ise paika panna ja välja mõelda? Kes natukenegi kahtleb, võiks kindlasti pöörduda kasvõi konsultatsiooni mõttes sisekujundaja poole.
Keegi meist ei arva, et peaks ise autosid remontima või juukseid lõikama, aga sisekujundajateenus tundub justkui üleliigne luksus. Sisekujundaja suudab näha tervikpilti, tuginedes seejuures tohutule kogemustepagasile ja võimalustele, mille olemasolust tavainimene sageli teadlik ei ole. Lisaks veel põnevad nipid, peened nüansid ja julgus ideed teoks teha.
Näiteks vannitoas tapeedi kasutamine, mis on tegelikult sama vastupidav kui keraamiline plaat, või värvilised jalad diivanile, kuigi muu interjööriga värvid ei sobi, või musta seina asemel lillakasmust, kes tuleks alati ise selliste mõtete peale? Aga need ongi ideed, mis panevad täiuslikule lahendusele punkti.
Kuigi alguses võib tunduda teisiti, hoiab sisekujundaja kaasamine protsessi päris kõvasti raha kokku, seda juba ise proovimise ja katsetamise arvelt. Ja olgem ausad, lõpuks saame ise üritades tohutu vaeva eest ikkagi kõigest keskpärase tulemuse, sest ei oska lõpuni arvestada planeeringu eripärade, muude võimaluste ja tingimustega. Püsivalt trendikas kodu on ühtne funktsionaalne ja läbi mõeldud tervik ilma juhuslike detailideta. Igaüks otsustab ise, kas suudab selleni ise jõuda või kaasab vastava spetsialisti.
2018 trendid sisekujunduses
Värviline metall valgustil ja efektse kujuga õhulise mööbli osana.
Klassikalise joonega moodne vannituba, kus minimalistlik mööbel, omanäoline põrand, seinad, liistud, peegel, segistid ja aknalink-liist moodustavad efektse koosluse. Hoolikalt planeeritud tervik!
Loodustemaatika moodsas vannitoas.
Uued moodsad kalasaba mustriga keraamilised plaadid. Taaselustatud disain ajaloost.
Minimalistliku värvigammaga geomeetriline muster keraamilistel plaatidel.
Bordo Apartment Brasiilias 2018 aastal. Uus pehme mööbel vanas heas disainivõtmes.
Vajad abi kodu või kontori sisekujunduses terviku loomisel? Küsi julgelt lisainfot siit
A: Inkodu.ee, 2018 (J. Rohtsalu: K. Viksne)