Sisearhitekt Anna Aleksejeva – teadlikkuse, värvide ja tunnetusega loodud ruumid
SISEARHITEKTUUR | TOOTEDISAIN
Elus on ikka nii, et kuhu oma aega ja energiat suunad, see hakkab kasvama. Kui midagi luuakse armastuse ja kirega, kannab see ka edasi sama tunnet. Sageli üllatab loojat ennastki, millised mõõtmed ja tähendused võib selline töö võtta – just nii muudetakse elusid ja ruume.
Kui kanda see mõte keskkonda, kus iga päev viibime, taipame, kui vähe me sageli selle mõjule mõtleme. Ruumi mõju on vaevumärgatav, aga järjepidev – kui see ei toeta ega inspireeri, hakkab meeleolu tasapisi langema, kuni see mõjutab ka tervist. Mis juhtub siis, kui see kestab kuude või aastate kaupa? Varem või hiljem saab mõju tuntavaks.
Aga kujutagem ette keskkonda, mis toetab meid iga päev – ruumi, kus energia kasvab, loovus avardub ja olek muutub kergemaks. Pole siis ime, et mõned inimesed pakatavad elurõõmust – nende ümbrus võimendab seda.
Keegi ei vali teadlikult kehva keskkonda. Ometi on alles hiljuti hakatud laiemalt märkama, kui suur mõju ruumil tegelikult on. Seda ei oska tahta, mida pole ise kogenud – ja vähesed oskavad selliseid keskkondi ka luua. See eeldab teadlikkust, empaatiat ja oskust näha kaugemale, et kujundada ruumi, mis puudutab sügavamalt, kui esmapilgul paistab.
Looming peegeldab alati loojat
Kuidas valida inimest, kellele usaldada oma kodu kujundamine? See pole lihtsalt teenuse sisseostmine, vaid koostöö, mis mõjutab sinu igapäevast elu. Tavapärased valikukriteeriumid siin ei kehti — määravaks saab disaineri käekiri, tema väärtused ja see tunnetus, mida tema loodud ruumid endas kannavad.
Looming on alati oma looja peegel. Seda ei saa varjata ega maskeerida. Me tunneme instinktiivselt ära, kas kellegi töö meid kõnetab. Parimal juhul sünnib selle koostöö tulemusel keskkond, mis mitte ainult ei meeldi, vaid peegeldab midagi ka meist endist — isegi seda, mida me varem ei osanud sõnastada.
Sisearhitekt Anna Aleksejeva on loov natuur, kes mõtleb väljaspool raame, otsib uusi vaatenurki ja usub, et hästi kujundatud ruum võib elu märgatavalt paremaks muuta. Tema töö ühendab aastatepikkust kogemust nii sisearhitektuuri kui ka tootedisaini vallas. Anna looming on alati funktsionaalne ja ajas kestev, kuid mitte kunagi ainult praktiline – see on emotsionaalne, läbimõeldud ja inimesest lähtuv. Ta usub, et tõeliselt hea disain sünnib seal, kus tasakaal on leitud esteetika, ruumitaju ja inimese vajaduste vahel.
Ruum, mis kõnetab – läbi värvide ja vormide
Anna kirg värvide vastu on märgatav igas tema töös. Teda võib julgelt nimetada värvikeele eksperdiks – tema jaoks ei ole värvid pelgalt visuaalne valik, vaid tööriist, millega mõjutada ruumi tunnetust ja inimese enesetunnet. Juba õpingute ajal paistis ta silma julgete, ent harmooniliste värvikombinatsioonidega.
Tänapäeval ei piisa ainult esteetilisest sobivusest – oluline on, kuidas värv, valgus ja materjalid koos töötavad. Õigesti valitud toon võib ruumis muuta valgust, luua sügavust või anda energiat. Sügavad värvid ei tähenda raskust ja isegi kontrastsed toonid võivad koosmõjus olla pehmed ja tasakaalus. See on teadlik kompositsioon, mitte juhuslik efekt.
Vormiloome on Anna teine suur kirg. Tootedisain on saatnud teda lapsepõlvest saati ja EKA magistrikraad tootedisainis andis sellele sügavama suuna. Tema looming on olnud esindatud näitustel nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt – Soomes, New Yorgis, mujalgi. Tema disaintooted kannavad alati isikupärast lähenemist ja tihti ühendavad traditsioonilist vormikeelt kaasaegse mõtlemisega.
Näiteks Aalto ülikoolis loodud saunatool Rulpa – hügieeniline, kerge, teisaldatav ja oma kategoorias täiesti ainulaadne – pälvis 2022. aastal ka Wanted Design Awardi New Yorgis. Samuti väärvib märkimist Liblikas, kaselippidest ja ergonoomikast inspireeritud tool, ning hiljuti tool Rahu – Disainiööl esitletud ja Bruno auhinnale nomineeritud painutatud vineerist mööbliese, mis viitab Lutheri vabriku pärandile.
Ajujahis saavutas Anna koos tiimiga III koha, mille raames sündis innovaatiline ja kasutajasõbralik laste dušiiste PESA, mis pälvis tähelepanu ka rahvusvahelisel tasandil.
Lisaks disainib Anna erilahendusega mööblit ja valgusteid sisearhitektuuriprojektide tarbeks, olles eriti huvitatud teisaldatavatest ja mitmeotstarbelistest lahendustest, mis vastavad päriselu vajadustele.
Ruum kui heaolu allikas
Ruum ei ole ainult füüsiline vorm. See kujundab alateadlikult meie taju, emotsioone ja rütme. Just sellel põhineb ka Anna sügavam huvi biofiilse disaini vastu – ideoloogia, mille kohaselt inimesel on loomulik vajadus looduse lähedust kogeda.
Elustaimed, loodusmotiivid, taktiilsed materjalid, orgaaniline valgus – kõik see loob ruumi, mis mitte ainult ei näe hea välja, vaid teeb ka enesetunde paremaks. Anna on süvitsi uurinud ka nn haige hoone sündroomi, mille põhjuseks võib olla halb sisekliima, keemilised ühendid, vale valgustus või ruumiplaneering. Ta töötab selle nimel, et selliseid ruume oleks vähem – ja neid, mis toetavad tervist ja elujõudu, rohkem.
Tarkus ajaloost ja iidsetest teadmistest
Lisaks tänapäevasele teaduspõhisele lähenemisele on Anna süvenenud ka iidsetesse arhitektuuritarkustesse – sh veedade arhitektuur, Vastu Shastra, mis toetub ilmakaartel, valguse liikumisel ja geomeetrial. Need ajatud põhimõtted aitavad luua ruume, kus inimene tunneb end loomulikult tasakaalus.
Sarnast ruumitundlikkust kasutasid näiteks ka meie esivanemad. Vanade talude asukohad ja ruumiplaneeringud ei olnud kunagi juhuslikud, vaid lähtusid maastikust ja ilmakaartest.
Samuti huvitavad teda restaureerimine ja konserveerimine ning ajalooliste hoonete ruumitunnetus. Olgu see Kadrioru lossi kumerad laed (veedalik ruumikäsitlus) või Sixtuse kabeli erakordselt terviklik ruumikogemus – seal on midagi, mida tänapäeva arhitektuur sageli ei suuda saavutada. See on inspiratsioon, mida Anna otsib ja oskab ka oma töödesse edasi kanda.
Hea ruum sünnib koostöös
Ideaalne tulemus sünnib siis, kui sisearhitekt saab osaleda projektis juba varajases etapis koos arhitektiga. Siis on võimalik ennetada vigu, vältida ümbertegemisi ja luua keskkond, mis pole ainult ilus, vaid ka terviklik ja elatav. Usaldus mängib siin keskset rolli – sisearhitekti ülesanne on tõlkida kliendi soovid ja eluviis ruumikeelde, mis on tähenduslik ja kestlik.
Üheks Anna märkimisväärseks hiljutiseks sisearhitektuurseks projektiks oli Narva Vanalinna Põhikooli sisekujundus, kus ta osales koostöös Vaikla Stuudioga võistlustöö „Ansambel“ loomisel. Projekt saavutas riiklikul arhitektuurikonkursil 3. koha ning keskendus kvaliteetsete materjalide ja läbimõeldud ruumitunnetuse loomisele – just sellistele väärtustele, mis Anna loomingus alati kesksel kohal on.
Hetkel on töös mitmeid projekte nii äri- kui ka eraruumis. Näiteks Läänemere ääres asuva restorani sisekujundusprojekt, mille sisekujundus ammutab inspiratsiooni Eesti loodusest – kasutusel on looduslikud materjalid ja mahedad toonid. Projekti autorid on ARS Interjöör ja Anna Aleksejeva.
Anna Aleksejeva on sisearhitekt, keda ei köida lihtsad lahendused. Teda huvitavad keerulised, mitmetasandilised projektid, kus saab luua midagi enamat kui pelgalt interjööri. Iga töö on uus võimalus tõlgendada ruumi potentsiaali ja kujundada keskkond, mis jääb kandma oma lugu veel pikaks ajaks.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)