Palkmaja maakivist vundamenti ei tohi uue betoonpõrandaga kokku valada
TÜÜPVIGAKaasatud ekspert: Aigar Zahkna
Kogenud palkmajade renoveerija Aigar Zahkna sõnul on vana palkmaja vundamendi renoveerimisel üks levinumaid probleeme maakivist vundamendi kokku valamine uue betoonpõrandaga. Seda ei tohi mingil juhul teha, sest maakivist vundament erineb tavalisest vundamendist ja on enamasti väljastpoolt soojustamata. Kui palkhoone betoonpõrand valatakse maakivi vundamendiga kokku, jääb põrand külmaks ja tekib suur külmasild.
Õige lähenemine oleks Zahkna sõnul kasutada põranda ja maakivist vundamendi vahel soojustusmaterjali, näiteks vähemalt 5 cm paksust penoplastikihti. Maakivist vundamenti ei soojustata pealt, kuid külmasilla vältimiseks paigaldatakse vundamendi ümber penoplastist perimeeter. Penoplastiringi alt võiks alata ka drenaaž, mis on eriti oluline niiskete pinnaste puhul.
Kuna vundament ei ole tasane ja selle silumine on aeganõudev tegevus, mis eeldab saalungite tegemist, jäetakse see töö sageli tegemata. Paraku silumisest mööda minna ei saa.
Samuti unustatakse tihti pealispõrand altpoolt õigesti soojustada. Selle tulemusena ei lähe toad piisavalt soojaks betoonist õhkava külma tõttu. Põhimõte on, et kui betoonis on põrandaküte, siis lõppviimistlusmaterjal (puitpõrand, kork, epoksiid või plaat) läheb otse betoonile. Kui põrandakütet pole, tuleb paigaldada puitlaag betooni ja viimistlusmaterjali vahele ning puitlaagi vahele panna vill. Nii jääb põrand soojem.
Parandamine on aeganõudev ja töömahukas. Kogu vundament tuleb seestpoolt lahti piikida ja vastavalt eelnevalt kijeldatule soojustada.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu)