Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt
EKSPERDI NÕUANNEKliimakriisid ja üha sagenevad kuumalained sunnivad meid nende leevendamiseks leidma uusi lahendusi. Eriti keeruline on olukord suurlinnades, kus kivipinnad ja asfalt koondavad soojuse endasse ja peegeldavad seda tagasi, mis tõstab kuumatunnet veelgi.
Lihtsaim viis meid ümbritseva keskkonna parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid. Üks unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatuseid. Sellised katused koguvad soojust, hoiavad niiskust, vähendavad müra ja on silmale ilusad vaadata.
Üha enam tehakse ka kõrghaljastusega murukatuseid. Lamekatuste ehitusega tegeleva ettevõtte Evari Ehitus OÜ juht Rein Kala soovitab linnaruumi arendajatel kõrghaljastust planeerida näiteks ärihoonete ja kortermajade vahele jäävate maa-aluste parklate lamekatusele. See tähendab murukatust koos puude-põõsaste, kõnniteede, puhkeala või mänguväljakuga.
„Aknast paistev värviliste taimedega katus on väga ilus vaatepilt, palju ilusam kui paljas rullmaterjal või muu ehitusmaterjal, ning see on kasulik ökokliimale,“ kinnitab Rein Kala. „Nii saab juurde ka kasulikku elukeskkonda, mida linnatingimustes niikuinii alati napib.“ Mujal Euroopas kasutatakse seda juba päris palju, aga selle loomine on üsnagi kulukas, mistõttu ei ole see meil veel nii levinud.
Mis on murukatuse rajamise kasud ning kuidas seda teha? Rein Kala selgitab lähemalt.
Millised on murukatuse erilised omadused?
Vähendab liigse sadevee hulka. Linnades aitab murukatus suurte sadude ajal vähendada sademevee juhtimise vajadust ning kanalisatsioonisüsteemide koormust. Murukatuse idee on selles, et kui on vihmavaling, siis võtab see nagu käsn suure osa veest endasse, üleliigne vesi voolab aga kanalisatsiooni märkimisväärse viivitusega ja tasapisi, mis hoiab kanalisatsiooni voolu ühtlasema. Liigse vihmavee ärajuhtimiseks paigaldatakse katusesse selle ehitamise käigus mitmetasapinnalised katuselehtrid. Osa vihmaveest juhitakse katuse pinnalt kohe vihmavee äravoolu lehtritesse, osa vihmavett aga filtreerub murukatusesse, kus vesi salvestub. Üleliigsel vihmaveel on aga võimalik omakorda ära voolata katuselehtrite alumistes astmetes olevate avade kaudu.
Kaitseb kuuma ja külma eest - murukatus mõjutab nii siseruumide kui väliskeskkonna kliimat. Murukatuse ehitamisega tekib katusele lisasoojustuskiht, mis suvel aitab katuse all olevaid ruume säästa liigse kuumuse eest ja talvel annab lisakiht täiendava soojustuskihi. Nii väheneb energiakogus, mida on vaja kas hoone kütmiseks või jahutamiseks. Aitab säästa küttekuludelt!
Rullmaterjalist lamekatus võib kuumeneda lausa 70–90 kraadini, lame-murukatusel seda ei toimu. Linnakliimat aitab selline lahendus väga hästi hoida.
Kaitseb müra eest. Murukatus on looduslik müratõke, mis muudab vähem tajutavaks nii vihmasaju kui liiklusmüra ning mingil määral aitab heli summutada ka siseruumides.
Lisaks müratõkkele takistavad taimed ka udu ja tolmu levikut, haarates samal ajal paljusid õhus leiduvaid saasteaineid.
Loob silmailu. On suur vahe kas vaadata rullmaterjali või kaunist muruala ja taimekooslust. Ilus vaade vähendab negatiivset infomüra meie ümber ja soodustab meeldivama õhkkonna tekkimist. Ja veel - haljaskatus annab eluvõimaluse väikestele putukatele, lindudele, liblikatele, moodustades linna täiendava ökosüsteemi.
Kuidas muru- või taimekatust ehitada?
Muru- või taimekatused kuuluvad lamekatuse alla, mis tähendab, et enamasti ehitakse need lamekatusena või väikese kaldega katusena, kuhu pole muru püsimiseks vaja ehitada täiendavaid servasid.
Nende aluskonstruktsioon on aga veidi teistsugune kui tüüpilisel rullmaterjalist lamekatusel – murukatustele tehakse nn pööratud lamekatus. Kui tavalisel lamekatusel on soojustuse kiht all ja hüdroisolatsioon ehk vettpidav kiht peal, siis pööratud lamekatusel on just vastupidi. Seda kasutataksegi enamasti murukatuste puhul, kuna nii on tehniliselt kindlam.
Hea on teada, et kui midagi peaks juhtuma, siis pööratud lamekatust on ka lihtsam parandada kui tavalist lamekatust.
Milline murukatuse tüüp valida?
Murukatuse tüüpe on mitmeid: murukatus, mätaskatus ja intensiiv-murukatus. Valik sõltub sellest, millist taimestikku katusel kasutada.
Tavalist murukatust ja intensiivset murukatust eristab kasutatud taimestiku hulk. Kui murukatused võivad toetada kuni ühte kilogrammi taimestikku ruutmeetri kohta, siis intensiiv-murukatused mahutavad kuni 7 kg/m2 kohta.
Taimestiku valimisel on kõige olulisem, et kasutataks taimi, mis sobivad kasvukoha tingimustega. Taimed peavad vastu pidama nii külmale, tugevale tuulele, aga ka põuale ning liigsete sademetega perioodidele.
Oluline on ka taimede visuaalne väljanägemine ja siin kipub olema nii, et tagasihoidlikumad taimed nõuavad vähem hoolt, pilkupüüdvamad veidi enam.
Madala haljastuse puhul on kõige enam levinud erinevate kukeharjade kasutamine. Need on kõige vastupidavamad, neil on erinevates värvides lehestik ja õied, nad õitsevad pikalt ja eri aegadel, mis kokku teeb katuse efektselt mitmevärviliseks. Murukatustel kasutatakse sageli ka liivateid ja mitmesuguseid nelgilisi, kõrrelistest aga nurmikaid.
Tavalist murukatust ei niideta ja ka taimed on seal vastavad, küll aga niidetakse mätaskatust.
Alljärgnevatel fotodel on näha Otepää Tehvandi hotelli kaunis vertikaalkaldega mätaskatus.
Kuidas murukatuse eest hoolitseda?
Kui taimestik mängu tuleb, ei saa mööda minna ka kastmise teemast. See oleneb katusest, aga üldjuhul on tavalise, mitteniidetava murukatuse taimestik valitud nii, et see ei kasva suureks, hoolitseb enda eest ise, olles väga vastupidav ka kuivusele.
Kui murukatus asub näiteks kuskil kõrge ärihoone vahekatusel büroopindadest allpool, siis ei peagi see olema kalde all ja suudab ka ise niiskust hoida.
Küll aga on kastmine äärmiselt oluline pärast rajamist – paari kuu jooksul on vaja katust regulaarselt kasta kuni taimede juurestik on välja arenenud. Eemaldada tuleb ka kasvama hakanud umbrohtusid.
Rohkem tööd eeldab intensiiv-murukatus. Kuna sellisel katusel on tänu paksemale mullakihile eri tüüpi taimestikku rohkem, sh puid-põõsaid, eeldab see ka nende hooldamist.
Spetsiaalselt niiskuse hoidmiseks ja murukatuse vastupidavuse suurendamiseks on turule tulnud ka alusmaterjalid, mis pannakse murukatuse alumiseks kihiks, mis hoiavad niiskust enda sees ja lasevad niiskusel ära minna. See aitab murukatusel kogu aeg kaunis püsida ja omakorda veel paremini hoone sisekliimat hoida.
Meil Eestis ei ole murukatused veel väga laialdaselt kasutust leidnud, küll aga mujal maailmas. Linnamelus annavad rohelised laigud katustel juurde silmailu ning aitavad ümbritsevat keskkonda ja kliimat reguleerida.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; M. Jakobson)