Kuidas toidu külmutamine aitab keskkonda säästa?
Meie toitumine ja keskkond, milles me elame, on tihedalt seotud. Kui tihti sina viskad külmkapist ära mõne riknenud toidu? Selliseid juhuseid tuleb vast kõigile ette, kui midagi ununeb külmikusse või siis ei jõua kokku ostetud söögikraami enne riknemist ära kasutada. Toidu ületarbimine on probleemiks kogu maailmas.
Kuid mida saaksime teha meie ise selleks, et meie ökoloogiline jalajälg oleks võimalikult väike ja roheline? Alustada saab lihtsatest asjadest ning oma igapäevaste harjumuste ka väike muutmine võib olla üsna suureks heateoks keskkonnale.
Toidu säilitamine
Heaks võimaluseks toitude säilitamiseks on sügavkülmikute kasutamine erinevate toiduainete säilitamisel. Tihti inimesed ei tule selle pealegi, kui head abimehed on sügavkülmikud toidulaua rikastamisel ning ka toidukorvi pealt säästmises. Uuringute kohaselt raiskavad eestlased aastas 120 euro väärtuses toitu ning suurimaks põhjuseks on riknenud toidu tekkimine. Niimoodi võib tuua näiteks, et umbes iga kümnes toidukott, mille me ostame, läheb meil ära viskamisele. Teiseks põhjuseks on, et toitu valmistatakse liiga palju. Kolmandaks, kui parim enne kuupäeva on möödas.
Neid tagajärgi aitab vältida, kui sa teed näiteks terve pere nädalamenüü ette, millega saad vältida impulssoste. See nõuab küll head kalkuleerimisoskust, kuid annab lõpuks ka täpsema ülevaate sinu leibkonna toitumisharjumustest.
Kasulik on organiseerida oma sügavkülmiku sisu ja kasutada toiduainete säilitamiseks sügavkülmakotte või karpe. Paljud meist eelistavad sügavkülmas mitte kasutada plastikut ega kilet. Sellisel juhul saab need asendada klaasanumate ja roostevabast terasest purkidega. Toidu külmutamiseks väldi papi, paberi ning puuvillase materjali kasutamist.
Uued Bosch sügavkülmikud kasutavad nüüd uut õhuringlussüsteemi, tänu millele ei ole püstiseid sügavkülmikuid vaja sulatada. See säästab sinu aega ning pikemas perspektiivis ka elektrikulu.
Suvise hooaja värsked saadused nagu marjad, õunad ja rabarberid võivad ka ilma pakendita külmikus olla. Kui tead, et sa suurt lihatükki korraga praeks ei valmista, siis lõika see väiksemateks viiludeks ja pakenda nii, et saad vajadusel ainult sobiva koguse võtta. Nii säästad toiduaineid, pikendad nende säilivusaega ja aitad sellega kaasa puhtama elukeskkonna hoidmisele.
Samuti tasub silma peal hoida külmiku sisul ja erinevate toitude säilivuskuupäevadel. Mõned toiduained, mille säilivusaeg hakkab läbi saama, võib edukalt sügavkülmas veel kaua oma korda oodata. Nii võid julgesti säilitada liha, köögivilju, marju, pähkleid ja tilli ning palju muudki. Selline korilaslik nutikas säilitamine aitab sul teha suvel korjatud marjadest tervislikke smuutisid ka keset südatalve.
Millega arvestada sügavkülmiku valimisel
Sügavkülmiku valimisel on olulisteks kriteeriumiteks selle mahutavus ning kindlasti ka säästlikkus.
Hea oleks, kui sügavkülmikul oleks ka temperatuurinäidik. Nii saad olla kindel, mis temperatuuril sügavkülmik parasjagu töötab ning vajadusel muuta seda endale sobivaks. Säilitustemperatuur on sügavkülmikutel -18 kraadi.
Tegelikult ei ole palju vaja, et olla hoolivam meie elukeskkonna vastu. Läbimõeldum käitumine aitab hoida nii loodust kui ka meie endi tervist. Tervislik toitumine tagab hea enesetunde ning kes see teine ikka maailma päästab, kui me ise sellega väikeste sammudega ei alusta.
A: Kuidas toidu külmutamine aitab keskkonda säästa?