Köögi puhastusained: Kuidas teha nii, et köök ei läheks mustaks?
Kahtlemata vajab igapäevases kasutuses olev köök puhastamist. Millised on aga köögi puhastusained, mis aitavad tekkivaid plekke efektiivselt eemaldada ja kuidas teha nii, et köök ei lähekski mustaks? Siin tuleb appi puhastamise ja puhastusvahendite teemaga hästi kursis olev Nanomaxi Eesti, kes jagab soovitusi ja nippe, kuidas köögi korrashoid oleks võimalikult lihtne ja puhastamine tõhus.
Erinevate köögipindade kaitse
Suurimateks väljakutseteks köögis on katlakivi ja rasvaplekid. Juba enne uue köögi kasutusele võtmist tasub pinnad katta spetsiaalse Nano pinnakaitsevahendi ehk plekikaitsega. Pinnakaitsevahend on välja töötatud kõikidele määrduvatele pindadele ja nende eesmärk on, nagu nimigi ütleb, aidata pindu kaitsta plekkide eest ning muuta need kergemini puhastatavaks. Samuti vähendab plekikaitse pinnale kinni jääva mustuse hulka.
See on võimalik tänu iseenesest lihtsale nanotehnoloogiale, kus pinnad kaetakse nähtamatu kaitsekihiga, mis tekitab töödeldud pinnal vett ja mustust hülgava efekti ega lase mustusel, veepiiskadel ega õlisegustel vedelikel tugevalt pinnale kinnituda.
Klaasi ja keraamilise plaadi kaitse
Mustuseosakesed ja veeplekid jäävad kergesti peale ja välja paistma erinevatel klaaspindadel ja keraamilistel plaatidel. Nende eemaldamine on tihti aga keeruline või tülikas. Kui sellised pinnad kohe kasutamise alguses neile mõeldud plekikaitsega üle katta, näiteks Nano pinnakaitsevahendiga, ei jää pindadele veeplekke ja mustuse osakesed ei pääse vuugivahedesse.
Nano pinnakaitsevahend klaasile ja keraamikale sobib kasutada ka keraamilistel valamutel ja induktsioon- või keraamilisel pliidil. Plekid ei jää nii lihtsasti külge.
Eraldi plekikaitsed on samuti näiteks kunstkivist ja looduskivist tööpindadele ning roostevabast terasest, kroomist, messingist, graniidist, pronksist ja muudele pindadele.
Plekikaitse ei taga siiski seda, et pind üldse ei määrduks - köök vajab puhastamist pidevalt. Kuid plekikaitse muudab selle lihtsamaks. Sellega töödeldud pindade puhastamiseks piisab enamasti vaid veest ja mikrokiudlapist.
Katlakivi
Levinud silmaga nähtavad murekohad köögis on põhjustatud sageli katlakivist, mis ladestub veega kokkupuutuvatesse kohtadesse, nagu kraanikauss, segisti, keraamiline kivi.
Kraanivesi sisaldab hulgaliselt soolasid, kuid mida rohkem sooli on vees lahustunud, seda karedam on vesi. Soolad sadestuvad ja moodustavadki pindadele raskesti eemaldatava sette ehk katlakivi, mis aja jooksul rikub nende välimuse.
Kui jätta segisti ja kraanikauss ja muud veega pidevalt kokkupuutuvad pinnad nädalateks seisma, nii nagu nad meist maha jäävad, tekib neile päris kindlasti ja üsna kiiresti katlakivi.
Selleks, et vältida selle keerukat ja tihtipeale tõsisemat sekkumist nõudvat puhastust, piisab, kui kuivatad märjad pinnad kohe mikrokiudlapiga. Nii oledki puhastuse muutnud juba oluliselt kergemaks.
Kui toimid nii pärast igat kasutuskorda ja oled märjad pinnad kuivatanud, piisab kui kord nädalas need pinnad vaid kergelt neutraalse vahendiga üle puhastad.
Juhul, kui sa ei ole katlakivi ennetamisel olnud järjepidev ning katlakivi on siiski tekkinud, on selle eemaldamiseks olemas eriti tõhus katlakivieemalduse kontsentraat. Vahend toimib juba mõne minutiga ning sisaldab samuti nanoosakesi, mis jätavad pinnale lühiajalise kaitsekihi.
Veel üks hea nipp katlakivi ennetamiseks on eespool mainitud spetsiaalse Nano pinnakaitsevahendi kasutamine, mis moodustab pinnale vetthülgava kihi. Üksikud piisad on hiljem lihtsalt ärapühitavad. Et tulemus püsiks, tuleb kaitsekihti aeg-ajalt uuendada.
Rasvaeemaldus
Kui katlakivi tekkimist saab hoolas perenaine-peremees ennetada, siis võib ka osavaimatel neist juhtuda, et toiduvalmistamisel tekivad pindadele rasvapritsmed ning midagi keeb või küpseb üle poti või vormi ääre. Tekib mustus, mis on kõige keerulisem, ja olgem ausad, ka tüütum puhastada – rasv, ning seda kas põlema läinud kujul või vedelana.
Sageli jäävad puhastusvahendid nendega hätta, paljud neist rasva ja tugevamaid plekke ära ei eemalda. Näiteks on eriti keeruline lahti saada rasva kõrbemise rantidest keraamilisel pliidil.
Nanomaxil on olemas spetsiaalne rasvaeemaldi OneSystem K1 kontsentraat, mis puhastab rasva nii tasapindadelt kui ka näiteks ahjurestidelt ja -ukselt. Tõrksate rasvaplekkide eemaldamise kõrval saab see hakkama ka õli-, vaha-, söe-, tahma- ja mitmete muude plekkide eemaldamisega.
OneSystem K1 kontsentraat sobib paljudele eri materjalidele ja pindadele ning suureks plussiks on selle kõrge lahjendusaste, mis muudab toote eriti säästlikuks. Erinevalt valdavast osast puhastusvahenditest on see lõhnatu ja leelisevaba, samas kiiretoimeline, ei tekita korrosiooni ja on biolagunev.
Lisaks rasvaeemaldusele saab sellega asendada mitmeid teisigi puhastusvahendeid ning see sobib ühtviisi hästi nii põhjaliku puhastuse kui kergema hoolduse jaoks.
Tasub meeles pidada, et köök korras püsiks!
- Tee oma elu kergemaks õigel ajal! Köögis tegutsedes pane asjad kohe tagasi oma kohale ning tekkivad plekid ja mustus eemalda samuti juba töö käigus.
- Tunne oma kööki – tea millised pinnakatted su köögis on ja varu neile sobilikud koristusained. Kas su köögis on vett mittetaluvaid pindu? Kas köögis on tugevate puhastusainete (aluste või hapete) suhtes tundlikke pindu?
- Sinu parim abiline on mikrokiudlapp. Kuivana saad sellega tolmu pühkida ning eemaldada kergelt kinnitunud mustuse kas kapiustelt, tasapindadelt või kraanilt. Märgade plekkide puhul niisuta lappi veidikese veega. Raskemate plekkide, nagu rasva puhul, lisa juurde ka tilk puhastusvahendi kontsentraati.
- Pindadele, mis puutuvad kokku toiduga, ära jäta koristusaine jääke. Tugevama toimega koristusainete kasutamise järel loputa pinnad hoolikalt veega üle!
- Töö- ja ajamahuka koristamise ennetamine aitab sul kindlasti säästa aega ja puhastusvahendeid! Puhas köök on nauditav ja inspireeriv paik, kus valmistada ja nautida head sööki ning veeta ühist aega – seda, mis enam ei kulu koristamisele!
A: Inkodu.ee ja Nanomaxi Eesti