Kuidas vältida tüüpvigu, mida sisekujunduses tehakse?
Kaasatud ekspert: Ingrid KuuliKodu sisekujundus tähendab ühele inimesele põnevat väljakutset, aga teisele hoopis täiesti ületamatut probleemi. Loomulikult on alati võimalik võtta endale abiks professionaalid ja lasta neil kogu sisekujunduse lahendus välja mõelda ja valmis teha, aga kui selline rahaline võimalus puudub, on kõige targem ennast ise võimalikult hästi asjadega kurssi viia.
Sisekujundusettevõtte Design 4 You OÜ diplomeeritud sisearhitekt-sisekujundaja Ingrid Kuuli on tänu oma suurele teadmiste ja kogemuste pagasile hästi kursis, milliseid tüüpvigu kiputakse kodu kujundamisel lihtsalt teadmatusest tegema ja mille vältimise korral oleks tulemus kordades ilusam ja ühtsem.
Põhilised vead, millega sisekujunduses eksitakse
Esiteks on suur vahe, kas sisustatakse korterit või eramaja. Ruumimahud tingivad sisekujunduses täiesti erineva lähenemise. Kuidas vältida tüüpvigu?
Korteri sisustamine
Korter on ruumimahult väiksem ja kompaktsem. Avatud planeeringuga korteris on enamasti elutuba-köök-esik kõik üks terviklik ruum. Sel juhul on kõige olulisem jälgida, et materjalide ja värvi kasutus oleks antud ruumis üks, nii saame visuaalselt kauni, avara ja väljapeetud tulemuse.
Kõige tavalisem viga, mis avatud korterite puhul sisekujunduses teadmatusest tehakse, on värvide üleküllus. Näiteks esiku seinad on ühte värvi beežid, elutoa seinad teist värvi ja köögitsooni seinad kolmandat värvi. See on just täpselt see, mida teha ei tohiks, sest nii saavutame rahutu ja eraldatud õhkkonna, mis on täpselt risti vastupidine sellele, mida avatud ruumidega saavutada tahetakse – ühtne tervik.
Ka materjalide puhul tasub jälgida tonaalsust. Paremad tulemused saavutatakse, kui korratakse materjali ja tooni nii põrandal kui mööblil. Näiteks antakse põrandal kasutatavale tammeparketile jõudu juurde selle jätkamisega seinal või tammespooni osadega eritellimusmööbli juures. On nendeks siis seal mõni läbiv detail, muster või midagi muud, loovusel ei olegi ju tegelikult piire. Tähtis on soov ruumi sisustuselemente omavahel siduda.
Loe selle kodu kujundamise protsessi kohta siit
Eramu sisustamine
Eramutes on reeglina ruumimahud suuremad, nii on ka mängumaad rohkem. Kuigi ka eramute puhul jääb ühtsem ja ilusam, kui valida põhivärvid ja materjalid kogu eramu peale samad. Alati saab kasutada värvide varjundeid. Näiteks Caparolil on eraldi valgete värvikataloog, kus on valikus lausa ca 24 erineva varjundiga valget tooni. Jutt käib siin üldisest taustaks olevast seinavärvist, sest üksikud efektseinad on alati väga teretulnud pilgupüüdjad.
Tavaliselt eksitakse sellega, et värvitakse üks tuba ühte ja teine täiesti teist tooni. Sama tehakse ka põrandamaterjalidega, ühele korrusele ühtmoodi ja teisele täiesti teistsuguse viimistlusega parkett. Vahel on trepp veel kolmandast materjalist. Kui räägime kodust kui ühtsest ja omavahel kokku sobivast tervikust, siis peaks majas läbivalt olema igas toas kas sama või vähemalt väga sarnane põrandamaterjal ja kindlasti samasuunaline.
Aknakatted, vaiba suurus ja detailide eksponeerimine
Aknakatete valimine
Kardinapuud ja -siinid on alati soovitav paigaldada lakke mitte akna kohale seina, nii jääb ruumi mulje kõrgem ja avaram. Samuti paigaldatakse aknaruloo seinale võimalikult lae alla.
Siit leiab veel ideid modernsesse interjööri kardinate valimiseks
Vaiba valimine
Vaiba valikul tuleb alati valida pigem suurem kui esmapilgul tundub. Liiga väike vaip diivani ees teeb ruumi visuaalselt väiksemaks. Kui on soov kasutada elutoas vaipa, võiks see ulatuda kolmveerandini diivani sügavusest. Sarnane viga tehakse tavaliselt ka magamistoas, kus voodi ette mõlemale poole sätitakse väikesed vaibad. Siin kehtib sama mõte, et kõige korrapärasema tulemuse saab siis, kui vaip ulatub kolmveerandini voodi alla ning mõlemale poole voodit jääb ca 800 – 900 mm ja jalutsisse 900 – 1000 mm laiune riba.
Sisustusaksessuaaride valimine
Detailide ja sisustusaksessuaaride eksponeerimisel võiks lähtuda juhtmõttest, et pigem suurem ja vähem kui palju ja väikeseid. Tihti kiputakse avatud riiulitesse kuhjama pisividinaid, mis jätavad korratu mulje. Pigem olgu seal riiulis üks mahult suurt ja skulptuurne detaili, mis lisab ruumile korrektsust ja toonitab head maitset.
Lihtsa vaevaga ja rahakotisõbralikult kodu ilme muutmine
Ruumi ilmet mõjutavad suured pinnad kõige rohkem. Kui on soov lihtsa vaevaga kodu või toa ilmet muuta, peaks ruumi just sellise pilguga vaatama. Kõige suuremad pinnad on seinad, põrandad, laed ja aknad. Kõige lihtsam on alati vahetada välja tekstiile nagu akna-, põranda-, voodi- ja padjakatted. Samuti saab väga lihtsalt muuta ruumi ilmet seinavärvidega. Pinterestist leiab väga palju põnevaid ja inspireerivaid ideid.
Funktsionaalne lastetuba kooliminejale lapsele
Kui koolimineku aeg kätte jõuab, võiks lapse toas pöörata tähelepanu eelkõige sellele, et seal oleks võimalikult mugav ja huvitav õppida. Mängulisus on kindlasti märksõna number üks.
Teiseks tasub valida lapsele piisavalt suur laud, mille peale mahuksid ilusti ära nii kuvar, õpikud kui nt gloobus ning jääks ruumi ka mängimiseks. Kui traditsiooniline koolilaud on pikkusega 1100 - 1200 mm, siis võimalusel võiks valida hoopis 1600 – 2000 mm laua.
Kolmandaks: Lapse õppimislaua all võiks asuda eraldiseisev ratastel sahtliboks, mida vajadusel oleks võimalik liigutada. Kunagi ei tea, kas on laua alla rohkem ruumi vaja või kasutada sahtliboksi hoopis lisapinnana. Funktsionaalsus on mööbli puhul ülioluline, eriti veel lastetoas.
Neljandaks: Kaubanduses on saadaval väga toredad laste arvutitoolid, mis lausa kutsuvad seda kasutama.
Viiendaks: Korralik valgustus on väga tähtis, nii laes kui laual. Lauale pakutakse näiteks väga huvitavaid LED RGB valgusteid, mille valgustugevust ja värve saab muuta, et tuppa õiget meeleolu ja mängulisust tuua.
Lapsed on väga fantaasiarikkad. Kindlasti tasub lapselt endalt küsida, mida ta tahaks ja mis meeldiks, nii võib tulemus veelgi õigem ja vahvam saada. Kõige olulisem on ju, et lapsele endale meeldiks seal õppida ja aega veeta.
Edu kujundamisel!
A: Inkodu.ee (2020)