Kuidas valida kott-tooli, mis sobib nii tuppa kui õue?
EKSPERDI NÕUANNEKaasaegseid kodusid on raske ette kujutada ilma moodsa kott-toolita. Lühikese aja jooksul on need vallutanud mitte ainult elamispinnad, vaid ka avalikud ruumid nagu restoranid, ootesaalid, trendikad lounge'id ja palju muud. Kuidas aga vältida kott-tooli valimisel tehtavaid vigu, mille tulemuseks on enamasti lühem eluiga ja madalam esteetiline väärtus.
Slowdowni (endise nimega Pusku Pusku) eksperdid soovitavad erilist tähelepanu pöörata 6 asjale: kott-mööbli (kott-tool, kott-diivan, tumba) sisemise ja välise koti olemasolule, koti suurusele ja kujule, kangale, funktsionaalsusele ja graanulite ning õmbluste ja tõmblukkude kvaliteedile.
1. Sisekott + väliskott = perfektne kombo
Oleme tähele pannud, et inimesed valivad koju või terrassile pehmet mööblit tuginedes pigem emotsioonidele kui teadmistele. Ehkki see valik tundub esmapilgul lihtne ja ilus, võiks siiski teada olulisi tegureid, mis võivad muutuda hiljem saatuslikuks.
Kõigepealt on soovitatav kontrollida, kas kott-toolil on olemas ka sisemine kott. Selle puudumisel võib tekkida palju muret kui välimine vooder peaks purunema (näiteks tekkinud torkeaugust). Välimine vooder on üsna haavatav ja seejärel lendab kotitäidis täitegraanuleid üle terve maja laiali. Nende koristamine nõuab rohkelt energiat.
Sellepärast on soovitatav valida kahe kotiga kott-tool: sisemine, mille sees on kotitäide polüstüreenist graanulitega ja välimine, mida saab eemaldada, pesta või puhastada lähtuvalt kanga tüübist.
2. Istme vorm ja kuju
Suuruse ja kuju valik on sageli kõige vaieldavam. Tegelikult on aga kõik väga lihtne. Kuju on soovitatav valida vastavalt enda vajadustele. Kui istmeid pead sageli vahetama, on mõistlikum valida "lastetoamööbli" variant ehk lastele mõeldud mööbel. Need on disainitud nii, et kott-tooli oleks mugav pesta ja käsitleda. Kotte on saadaval väga erineva kõrgusega.
Pirnikujulised kott-toolid (mudelid Razzy, Razz, Game, Play, Roll 85, Roll 100) on käepideme osast eriti mugavad ja võimaldavad seda lihtsasti tõsta. Kõige populaarsemad ja armastatumad istmekotid on tugitoolid, näiteks L-kujuline või lamamistooli kujuga (mudelid Seat, Lounge, Sunbed).
Kolmnurksed ja tooli meenutavad istmed sobivad hästi elutuppa ja kontorisse (mudelid Razzmatazz, MooG). Lisaks on veel kahekohalised diivanid (mudelid Sofa Seat, Sofa Lounge, Sofa MooG) kuhu mitmekesi koos on mugav istuda. Praktilisi madalaid mudeleid Up!, Mini ja Softbox on võimalik kasutada ka lauana ja on need on ka parimad alternatiivid tavapärasele tumbale.
3. Kott-tooli kangas
Sageli jälgitakse vaid kott-tooli kaunist välimust ja sobivust, kuid unustatakse jälgida materjali. Disainerid on suunanud kott-toolide turustamise nõudlikumale turule ja teinud sellest täna luksusliku mööblieseme. Istumistoole valmistatakse tavaliselt kahte tüüpi kangast: peamiselt siseruumides kasutamiseks mõeldud pehmest polüestrist või kunstnahast - need sobivad kasutamiseks nii välistingimustes kui ka siseruumides.
Lemmiklooma omanikel on soovitav eelistada nahast kott-tooli. Nahka on lihtne puhastada ja see ei lase loomakarvadel külge kleepuda. Kotike peaks koosnema kahest tugevast kangast: elastsest sisemisest kotikangast, mis on täidetud graanulitega ja on kergesti kohanev kehakujuga ning vastupidavast välimisest kotikangast, mida saab vajadusel lihtsasti eemaldada ja pesta.
4. Funktsionaalsus
Neljas aspekt on funktsionaalsus. Aeda, õue, terrassile või järvekaldal tuleks valida välitingimustesse sobiv mööbliese, millel oleks mugav istuda ning suupisteid ja jooke pakkuda. Pehme mööbel kodumaja terrassil on uuenduslik viis liigse mööbli vältimiseks ja ruumi kokkuhoiuks. Polüesterkangast kott-toolid hülgavad vett ning sobivad ideaalselt välistingimustes kasutamiseks.
Kodu jaoks istmekotti valides on oluline hinnata korteri või maja suurust. Küll aga pole mõtet kavandada konkreetset kohta, kuhu kott-tooli paigutatakse, sest enamasti viiakse istmekott ruumi erinevatesse piirkondadesse. Funktsionaalsust valides tasuks mõelda, mille tarbeks kott-tooli kõige enam kasutatakse: kas lugemiseks, külalistele istumise pakkumiseks, puhkamiseks. Kui soov on leida mugav, aga minimaalse ruumi kasutusega kott-tool, siis ka sellised on olemas
5. Graanulid (ehk polüstüreengraanulid)
On väga oluline uurida välja, milliste graanulitega ehk mullikestega on kott-tool täidetud. Võimalikud variandid on purustatud poroloon, tatrakruup või vahtpolüstüreeni graanulid. Kõige raskemad ja kallimad on tatrakruubiga täidetud kott-toolid ning purustatud graanulid (erineva ebakorrapärase kujuga), mis kuluvad peagi ja kott vajub kokku. Seepärast soovitame valida vahtpolüstüreeni graanulid. Kott-tooli graanulite valikul tasuks otsustada ka tulekindlate graanulite kasuks ning veenduda, et seda kinnitav sertifikaat on olemas.
6. Õmblused ja tõmblukud
Kuues ja ühtlasi ka viimane oluline asi kottide valimisel on õmblused ja tõmblukud. Kui õmblused pole kindlad, võib see muutuda tõsiseks probleemiks – kott-tooli sisu kaob kiiresti ja tuleb uuesti õmmelda. On väga oluline, et õmblused oleksid siledad, kahekordsed ja kangaservad kokku õmmeldud, et kaitsta sellega kangast lagunemise eest ja tagada toote kvaliteedi püsimine ka pesemise ajal. Kotikeste väliskotid tuleks koti pehmuse reguleerimiseks kinnitada vastupidavate suurte "hammaste" ehk tõmblukkudega. Kui kott on liiga jäik, saab tõmbluku avada ja graanulite hulka vähendada. Tõmblukud peaksid olema kanga alla peidetud, et kaitsta kodu põrandat kriimustuste eest.
Kui neid tegureid kott-tooli valides järgida, leiate endale kindlasti pikaaegse, vastupidava ja mugava kaaslase.