Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?
Mõnusad kevadilmad on saabumas, mis tähendab ka tärkavat loodust ja aias palju rohelist muru. Sellegipoolest vajab kena rohuplats ka palju hoolitsust - seega kui soovid saavutada oma naabrist ilusama välimusega hoolitsetud aeda, siis tasub meeles pidada järgnevaid nippe ja nõuandeid.
Väeta 4 korda aastas
Jah, lugesid seda õigesti. Tõsi, paljude aiaomanike arvates piisab lopsaka muru jaoks ühest väetamisest kevadel. Tegelikult tuleb seda teha aasta jooksul mitu korda, kasutades selleks hooajale ja piirkonnale sobivat väetist. Küll aga pea meeles, et kevadel ei tohiks väetada enne, kui lumi on täielikult ära sulanud ning muld tahkeks muutunud. Kindlasti tuleb tähelepanu pöörata ka väetise pakendil olevale kasutusjuhendile, sest olemas on nii lühiajalisi, pikaajalisi ning ka vastavalt aastaajale mõeldud väetisi.
Niida õigel ajal
Teiseks ilusa muru saavutamise saladuseks on see, et olenevalt millal ja kuidas niita, võib muru välimus tohutult muutuda. Sea niiduki kõrgus maapinnast kasvava rohutüübi jaoks kõige kõrgemale. Lase murul kasvada piisavalt kõrgeks enne kui seda niitma hakkad - nii julgustad murul looma endale alla sügavama juurestiku, samal ajal varjutades mulda, mis aitab umbrohu seemneid tärkamisest eemal hoida. Samuti on oluline niita piisavalt sageli ning kunagi ei tohiks eemaldada korraga rohkem kui 1/3 rohutera kõrgusest ning kindlasti tasub seda teha siis, kui muru on kuiv. Pikem muru annab murutaimedele rohkem varju, mis aitab pinnases hoida niiskust, minna juurtel sügavamale ja aitab omakorda murul paremini kasvada. Lõpuks loo oma niitmise mustritesse variatsiooni, nii et ei tekiks samale murule korduvalt sama raja niitmist.
Kasta muru korralikult
Ehkki võib olla ahvatlev muru iga päev kiiresti kasta, siis tegelikkuses parem plaan on teha seda rohkem aga harvemini. See viis julgustab juuri kasvama sügavalt mulda, mis tugevdab omakorda muru ja aitab sellel põuaperioodil ellu jääda. Kui muru on hakanud veidi hallikas välja nägema, on aeg kasta. Selleks käivita vihmuti või aiaprits, kuni muld on veidi kleepuv kuid muru ei oleks üleliia kastud, et see ei tilguks. Samuti väärib märkimist, et muru vajab kevadel ja hilissügisel vähem vett kui suvel. Kevadel pead võib-olla kastma ainult üks kord nädalas, suvel aga 3 korda nädalas. Muidugi, kui ilmatingimuste järgi on olnud pikad vihmased päevad, pole sel päeval vaja kasta.
Jäta niide koristamata
Muru niitmisel tekib paratamatult palju niidet. Kuigi võib esmapilgul tunduda, et seda pole vaja ära korjata, siis tegelikkuses aitab niide väetada omakorda muru, andes sellele toitaineid ja vähendades niiskusvajadust. Kui sulle siiski niide ei meeldi, on üks nutikas nipp korjata see kokku, panna hõredakoelisesse kotti ning asetada see vette. Nädala pärast saad kasta selle toitainerikka veega muru.
Kasuta kvaliteetseid muruseemneid
Öeldakse, et sa saad selle, mille eest maksad. See kehtib kindlasti ka muruseemnete puhul. Kui kasutad tippklassi muruseemet, siis saad alati kindel olla, et see tärkab kiiresti ja tagab ühtlase katvuse. Kvaliteetsed seemned aitavad neelata 2x rohkem vett kui tavaline seeme, aitab alustada ühtlast muru kasvu ja kaitseb muru haiguste eest. Muruprofessionaalid teavad, et muru istutamine kõrgema taseme muruseemnetega võimaldab sul saavutada paksema muru, nii et seda on ka lihtsam hoida lopsaka ja täidlasena.
Vabane umbrohust
Õigesti hooldatud muru on parim moodus umbrohuga võitlemiseks, mis röövivad kultuurtaimede eest toitaineid ning hakkavad neid lausa välja tõrjuma. Selleks kasuta kas spetsiaalseid kemikaale, mis on küll tõhus valik, kuid eelistada tasub eelkõige keemiavabasid vahendeid. Näiteks on oluline alati umbrohi ära rohida enne, kui tülikas taim jõuab seemnesse minna. Varakevadel on soovituslik umbrohu pinnad katta peenravaiba, multšikanga või kilega - valguseta ei saa ükski taim kasvada ning hävineb. Tugeva juurestikuga kasvavad taimed tuleb pideva rohimisega ära väsitada. Peenramaal planeeri taimede vahele võimalikult vähe vaba mullapinda, kuhu muidu võiks umbrohi tekkida - see tähendab, et taimed või multš võiks katta kogu pinna.
Kasuta mugavaid tööriistu
Lisaks kõigele eelnevale, aitab ilusat muru saavutada õiged vahendid. Näiteks on tänapäeval võimalik valida nii elektriliste kui ka akuga muruniidukite ja murutraktorite vahel. Bensiinil töötavad masinad on sageli võimekamad, kuid maksimaalse mugavuse tagab siiski akuga murutraktor ja -niiduk. Vajadusel on abiks ka puulõhkumismasinad, mis aitavad vabaneda puudest, mis jäävad ilusa muruplatsi saavutamiseks ette. Lisaks on see ka igati praktiline lahendus siis, kui kodu kütteks on vaja puid. Kindlasti ära unusta ka murutrimmereid, mis aitavad ligi pääseda keerulistesse kohtadesse ning on alati kauni muru saladuseks. Kui oled otsimas endale sobivat seadet oma aeda, tasub tutvuda valikuga veebipoes Kaup24.ee, kust leiad alati mitmekülgse valiku ning soodsad hinnad.
Nüüd, kui need saladused on avaldatud, on Sul võimalus hankida isetegemise eelarvega ilusa välimusega muru ja tead, mis veel sellega kaasneb? Uhkustamise õigus nii, et isegi naaber on kade.