Korteri sanitaarremont: tähendus, planeerimine ja maksumus
Kaasatud ekspert: Kaspar AruveeKorteri sanitaarremont on üks sellistest teemadest, millega paljud meist varem või hiljem oma elus kokku puutuvad. Olgu siis tegu kulunud kodu uuendamisega või äsja ostetud pisiremonti vajava korteri omale vastavaks seadmisega.
Vahel juhtub ka, et elu ise sunnib uuendusteks, näiteks veeavarii tõttu tekkinud kahjustuste likvideerimiseks. Põhjus pole tegelikult isegi oluline, vaid see, et kunagi on korteri sanitaar- ehk värskendusremont nagunii vaja ette võtta ja parem juba selleks valmis olla.
Kuiv ja parajalt soe aastaaeg on parim aeg remonditööde planeerimisega alustamiseks. Puhkus annab hea võimaluse asjaga süvenenumalt tegeleda ning kui on vaja ajutiselt mööbel teise tuppa tõsta ja pead-jalad koos elada, siis need ebamugavused on lihtsam üle elada ajal, kui muu elutempo nii väga peale ei suru.
Enne muidugi on vaja täpselt välja selgitada, milline remonditöö ees ootab ja mis on vaja ära teha. Millest alustada remondi planeerimist ja kuidas kujuneb korteri sanitaarremondi ruutmeetri hind ehk maksumus, selgitab Remondifirma.ee kogenud eestvedaja Kaspar Aruvee.
Sanitaarremondi tähendus
Alustame sellest, et mis on üldse kapitaalremondi ja sanitaarremondi tähendusel vahe?
Kapitaalremont sisaldab endas täielikku muutmist koos seinte nihutamise ja näiteks vannitoa ümberplaatimisega.
Sanitaarremont on pigem iluvigade parandus ehk sisaldab tavaliselt seinte ümberviimistlemist, värvimist ning tapeetimist, sageli ka põrandakattematerjali uuendamist ja uste vahetust, sanruumi heakorratöid, akendel silikooni vahetust vms.
Alati ei pea sanitaarremonti tegema kogu elamises, võib ka ühe-kahe ruumi kaupa. Sellisel juhul on mõistlik kogu ruumi uuendus korraga ette võtta.
Näiteks kui on plaanis paigaldada uus köök, võiks koos sellega üle vaadata ka seinad-laed-põrand ja võibolla uuendada ka silikoon aknapõskedes. Uus on uus ja kui juba teha, siis korralikult.
Keegi ei keela oma kodus ise remonti teha ja kui oskaja inimene peres olemas, siis ongi see ainuõige lahendus, aga alati nii hästi ei lähe. Sõltub muidugi ka töödest.
Kui räägime seinte põhjalikust viimistlemisest, põranda uuendamisest ja uste vahetusest, siis on teatav teadmiste- ja kogemustepagas ikkagi vajalik ja siin tulevadki appi asjalikud töömehed, kes aitavad esiteks remondiplaani korralikult läbi mõelda ja vajadusel selle ka ellu viia.
Kuidas kujuneb korteri sanitaarremondi ruutmeetri hind?
Korteri sanitaarremondi ruutmeetri hind sõltub väga paljudest erinevatest teguritest: töö maht ja keerukusaste, materjalide valik jne. Indikatiivse remondi hinna näidispakkumisega saab tutvuda siin. Korteri sanitaarremondi ruutmeetri hind on alates 25€/m² - 300€/m².
Remondifirma.ee sõlmib kõikide tööde puhul töövõtulepingu, et nii töövõtjale kui tellijale tema kohustused selged oleksid. See annab tellijale ka garantii, kui hiljem muresid peaks olema.
Kõikidele pakkumistele eelneb alati kohapealne konsultatsioon, mille eest eraldi tasu ei küsita. Konsultatsioon ja hinnapakkumine ei kohusta veel tellima, aga sageli aitab põhjalik konsultatsioon inimesi palju edasi ja nii jõutakse tavaliselt ikka tööde tellimiseni.
Sanitaarremondi ruutmeetri hinda arvestab Remondifirma.ee päevahinna alusel.
Miks tasub värskendusremont spetsialisti abiga ette võtta?
Isegi kui peremees ise on tegus remondimees, eeldab iga tegevus aega. Aeg on raha, mida tasub kulutada just sellele, mis endal kõige paremini välja tuleb.
Remondifirma.ee on spetsialiseerunud kodude värskendusremondi teostamisele. Kogenud spetsialistil, kes igapäevaselt ka praktiseerib, võtab kõik palju vähem aega, kui ükskõik kui tublil peremehel enda uuemate ehitussuundade ja viimistlusvõimalustega kurssi viimiseks.
Kogemused võimaldavad spetsialistil näha ka detaile, mida asjaga igapäevaselt mitte tegelevad inimesed märgatagi ei oska.
Korduma kippuvad teemad, mida tasub teada!
Tapeedi vahetus ja paigaldamine
Tapeetimine iseenesest ei ole suur ja ajamahukas töö, kui õigeid nippe teada. Kõige olulisem on esimene paan loodi abil paigaldada ja tapeedipaanide vahede eelnev toonimine. Nii jääb tulemus perfektne.
Tapeedi paigalduse hind sõltub palju eeltöödest. Kas vana tapeet on vaja eemaldada ja milline on aluspind ehk kas aluspind on krunditud või on vana tapeet pandud otse kipsile. Kui otse kipsile, siis on see kindlasti kipsi paberi küljes, mis teeb eeltöö oluliselt keerukamaks. Enne värvimist või tapeetimist tuleb sein alati kruntida.
Ajakulu mõjutab ka tapeedi kvaliteet. Kvaliteettapeedi paigaldus on üldiselt kiire ja mugav, millega tasub arvestada, kui kogu remondi maksumust kokku arvestada. Kui materjal on odav, aga selle paigaldus läheb tunduvalt kallimaks, tasub võibolla midagi plaanis ümber mõelda.
Tapeet vs värv
Värvitud sein eeldab väga perfektset aluspinda. Üldiselt on see maitse asi, kas eelistada värvitud seina või tapeeti, aga olemasolev pind võib selleks ka oma tingimused ette anda.
Näiteks vanemate paneelmajade korterites, kus seinad on nagunii poorsed, õhumulle täis ja ebatasased, on mõistlikum kasutada tapeeti, selle asemel et hakata seinu sellisesse vormi ajama, mida värvitud sein eeldaks.
Värvitud sein tähendab nii või naa lauspahteldust ja mida ebatasasem on aluspind, seda rohkem tööd, materjali ja aega silumiseks läheb.
Samas ei tasu eeltööde pealt kunagi ka kokku hoida. Pigem peaks kõigele lähenema mõistlikkuse printsiibist ja milline on soovitud tulemus, mida remondiga saavutada tahetakse.
Niisketesse ruumidesse ja kööki sobib alati pestav värv, st et päris matti tulemust ei saagi oodata. See on kindlasti asi, mida peaks teadma.
Mahukat viimistlust vajavate seinte puhul võib vahel mõtekamaks osutuda puidust dekoratiivsete paneelide kasutamine, mida on lihtne paigaldada, mitte hakata seina põhjalikumalt viimistlema.
Lagede puhul on sama lugu, sest erinevad ripplae vormid, kuhu on mugav ka süvistatud valguslahendusi lisada, on lõpuks palju odavam kui vildaka lae parandus. Miks mitte kasutada hoopis moodsat valgustusega pinglage?
Põrandakatte valimine, viimistlus ja vahetus
Põrandakatte valiku (vinüülkatted, komposiitkatted, laminaatparkett, puitparkett, vaip jms) puhul on määravaks käimiskoormus, asukoht, kas peab arvestama ka lemmikloomadega ja milline on eelarve.
Arvestada tuleb ka uste kõrgusega. Ideaalis pannakse uksed peale põrandaid, aga renoveeritava kodu puhul on need juba nagunii olemas ja sageli neid ka ei vahetata.
Kui majapidamises on ka koduloomad, siis peaks põrandakatte valiku üks tingimus olema vastupidavus. Materjalidest tasub alati eelistada puitu, mis on jala all soe ja mida saab ka uuendada.
Korralik laminaat on samuti hea ja vastupidav lahendus, aga jalale külm. Kuna kortermajade ukse ja põranda vahel on sageli vähe ruumi, tuleb eelistada õhemat põrandakatet, näiteks laminaati või vinüülkatet.
Ka kogu põranda vaipkattega katmine ei ole paha mõte, magamistuppa sobib ideaalselt, sest tänapäeval on olemas ka mustust hülgavad ja täiesti tolmuvabad vaibad.
Kui värskendusremonti läbivas kodus on juba maas kvaliteetne õlitatud või peitsitud, aga kulumisjälgedega puitparkett, siis lihvitakse ja viimistletakse see lihtsalt uuesti. Tulemus jääb uueväärne, aga paigalduse peale raha ei kulu.
Keraamiliste plaatide viimistlemine
Keraamiliste plaatide vahetus sanitaarremondi alla ei kuulu, küll aga on võimalik vannitoa ja köögi või esiku keraamilisi plaate ümber viimistleda. Tänapäeval on selleks olemas spetsiaalsed värvid, krohvid ja isegi šabloonid, millega uusi mustreid luuakse ja see on remondimehele täiesti tavapärane töö.
Elektri muudatused
Sanitaarremondi korras on võimalik ka pistikupesi nihutada ja ära kaotada ning elektrijuhtmeid peita. Kõik sõltub konkreetsest kohast. Ka valgustite asukohta saab muuta, näiteks kipsseinte puhul on seda üsna lihtne teha.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne); 8/2021