Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii
Kaasatud ekspert: Jaanus JärveÜhe tervikliku majapidamise juurde kuuluvad enamasti ka erinevad aiateed ja parkla, mis oleks tulevikku silmas pidades kõige mõistlikum lahendada kivisillutisena.
Sillutuskivide (teisisõnu tänavakivid, kõnniteekivid) all peatakse silmas tavaliselt kõiki erinevaid kive, mis on mõeldud nii tänavate kui kõnniteede katmiseks, lihtsalt vastavalt kasutuskohale on kivide vastupidavusparameetrid erinevad.
Hoovi sillutis mängib suurt rolli kogu aia üldmuljes, seepärast tasub sillutuskivide valik korralikult läbi mõelda. Õige mustri- ja värvivalikuga on võimalik aeda ja selles asuvaid hooneid veelgi kaunimalt esile tuua ja isikupära lisada.
Millest alustada kõnniteekivide mustri ja värvi valimist?
Millisest materjalist kõnniteekive valida, millise mustriga need laduda ja missuguse kujuga üldse sillutis rajada, sõltub väga palju ümbrusest.
Ümbritsev loodus, naabrite majapidamised ning konkreetne maja ja aed moodustavad kokku keskkonna, millega peab sillutist rajama hakates arvestama. Loomulikult ei saa mainimata jätta ka pererahva enda maitset ja soove.
Modernne ümbrus eeldab ka stiilile sobivat lähenemist, näiteks funkmajaga sobivad hästi konkreetsed ja puhtad geomeetrilised jooned. Klassikalise skandinaavialiku ja maakodu stiili juurde aga nii puhtad selged vormid kui vabakujulised lahendused. Kivide värvi ja materjali valik on siin see, mis määrab. Aga alati kehtivad ka erandid, kui ikka hea silmaga ja uuendusliku meelega arhitekt on ette näinud midagi muud, tasub ideid alati kaaluda.
Sillutuskivide värvivalik peaks kokku sobima ka maja ja piirdeaia toonidega või teiste silmapiiril asuvate teede toonidega. Näiteks mustalt asfaldilt üleminek maheda musta või halli kõnniteekiviga on alati sobiv valik.
Loomulikult võib kasutada ka muid toone, aga sellisel juhul peavad need ikkagi soovitavalt ümbrusega ühilduma. Ideaalne sillutis sulandub kokku tervikuga, ühendades harmooniliselt maja ja aia.
Julgematele ja loomingulisematele on saadaval ka mitmevärvilised kivid, mis aitavad luua ainulaadsemaid lahendusi. Siinkohal tuleb mängu juhuslikkuse printsiip: kivide valmistamisel kasutatakse kuni 3 erinevat värvipigmenti, mida doseeritakse suhteliselt juhuslikus vahekorras. Tulemuseks on ühe kivi peal 3 erinevat tooni, mis on kordumatus kombinatsioonis.
Mida minimalistlikum on ümbrus, seda lihtsam on seal mustri ja värviga mängida. Kindla peale minek on erinevate varjunditega hallid kivid.
Mitte ainult värv pole oluline, vaid ka struktuur
Ühte tüüpi ja värvi, aga struktuurse ja õrnalt läikiva pinnaga kivid loovad valguse mõjul kauni kordumatu efekti. Väga ilus ja ühtlane tulemus saavutatakse ühe värvi piires erineva struktuuri ja sama kujuga sillutuskividega mängimisel. Erineva pinnatöötlusega luuakse mustri peale mustreid.
Näiteks kui laduda kõrvuti erinevate pinnastruktuuridega tumehalle ristkülikukujulisi kõnniteekive, saavutatakse tagasihoidlik, aga huvitav efekt. Sellise lahendusega pole väga võimalik isegi üle pakkuda.
Pinnastruktuure võib ühel ja samal kõnniteekivil olla erinevaid: sile, liivapritsitud, peenpestud, profileeritud. Lisaks on võimalik kive ka vanutada (Antiik nimelaiendiga kivid).
Teine võimalus on kombineerida kokku erinevast materjalist ja erineva kujuga ühevärvilisi kive.
1001 ainulaadset valikut
Soome sillutuskivide tootja Rudus on tuntud oma laia ja ainulaadse valiku poolest. Korrutades omavahel mustrid, värvid ja pinnastruktuurid, saab Ruduse sillutuskividest kokku teha väga palju erinevaid kominatsioone "1001 ainulaadset valikut". Ei ole just palju tootjad, kes suudaks sellise tulemusega konkureerida.
Ruduse kivid on kõrge graniitkillustiku sisalduse tõttu äärmiselt vastupidavad ja näevad päris looduskividega võrreldes väga tõetruud välja. Üheks selliseks kiviks on Luotokivi (allpool fotodel). Kivi disaini loomisel lähtuti sellest, et kivi paigaldades ei oleks praktiliselt võimalik tehiskivi korduvat mustrit näha.
Igal aastal pakub Rudus välja ka aasta kivid.
Betoonkivi ja looduskivi miksime too hinnavõidu
Tavalist betoonist sillutuskivi saab väga edukalt siduda graniitkiviga. Ruduse esindaja Jaanus Järve sõnul leiab selline lahendus palju kasutust, kuna betoonkivi on hinnaklassilt oluliselt soodsam.
Näiteks Kartanokivi on saadaval ka graniitkivina. Kui betoonist Kartanokivi sellega miksida, saab sillutise mõistliku hinnaga, andmata järele üldmuljes ja eesmärgis.
Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid. Näiteks maakivi või graniitkillustiku üleminekuga Luotokivile (Looduskivi tõetruu imitatsioon) saavutatakse pilkupüüdev ja huvitav lahendus, mis on täna üsnagi populaarne või siis tavalise betoon sillutuskivi kombineerimine hoopis killustiku või munakividega.
Tagasihoidlikud lahendused on populaarsed
Vaatamata Ruduse väga suurele tootevalikule, on paljude klientide eelistus Jaanus Järve sõnul üsnagi tagasihoidlik. Sageli soovitakse ikka truuks jääda lihtsatele ruudu- või ristkülikukujulistele plaatidele. Lihtsuses peitub ilu, kehtib see siingi.
Arhitektidele meeldivad muuhulgas suuremad kivid, näiteks kasutatakse palju 700*700 mm kiviplaate. Suure kivi puhul on väga oluline teada, kuhu see läheb, sest siin määrab tugevuse plaadi paksus. Majaesise autoparkla põhjaks sobib kiviplaat paksusega vähemalt 8 cm, kindlasti mitte õhem.
Sillutuskivide ladumismustrid
Nagu juba mainitud, siis kõnniteekivide ladumismustreid ja –võimalusi on väga palju. Rudusel on valiku lihtsustamiseks välja töötatud hulk erinevaid lahendusi, millest mõned keerulisemad ja teised jällegi väga lihtsad. Mustreid saab loomulikult ka ise välja mõelda ja kindlasti ei pea ladumiseks kasutama samu sillutuskivide tüüpe, mis tootja näidistes välja toodud. Siin kõnniteekivide ladumise mustrite näidised:
Eristuda saab ka sillutuskivide vuugitäitega
Erinevad kivid nõuavad erinevat lähenemist ja ka vuugitäidet. Ka see annab võimaluse eristumiseks, sest täitematerjalid on erinevad. Lisaks liivale ja killustikule on olemas spetsiaalsed kivinevad vuugisegud, mida on saadaval mitmetes toonides.
Näiteks looduskivi imitatsiooniga Luotokivile sobib hästi kivinev vuugitäide. Luotokivi on laiade vuukidega ja liiv kasutamisel tuleb see kivivuugist väga kergelt ära. Liiva asemel sobib kasutada ka näiteks 2-4 mm graniitkillustikku või graniitsõelmeid 0-4mm, Viimaste eeliseks on oluliselt soodsamam hind, võrreldes kivineva vuugitäitega. Musta kivi juurde läheb hästi must killustik, mis hakkab oma teralisusega Luotokivi vuukides kaunilt mängima.
Jaanus Järve ise eelistakski vuugisegule killustikku, aga alati see siiski ei sobi. Kui teha näiteks autoparkla Luotokivi ja killustikuga, siis toovad auto rattad sinna pidevalt liiva ja tolmu ning vahed lähevad kiiresti mustaks. Sellisel juhul oleks mõistlikum kasutada kivinevat vuugisegu, mis püsib hästi.
Kivinevad vuugisegud on äärmiselt praktilised ja nende kasutamine on lihtne.Need ei lase taimedel vuukides kasvama hakata, on temperatuuri kõikumise vastu vastupidavad ning ka sipelgad ei tule sellest läbi, mis on Eestis üsna tavapärane probleem.Kivide hooldamise käigus ei tule ka täitematerjal vuugivahest välja.
Vuugisegu on äärmiselt vastupidav ja kestev lahendus, aga kallim kui teised, mistõttu ei ole ka väga levinud. Näiteks Luotokivi vahele on kulumaterjal 12 kg/1 m2 kohta ja hinnad algavad mitmekümnest eurost. Aga eks igaüks ise peab otsustama, kui palju ta alguses investeerib või kui palju hiljem aega ja raha hoolduseks kulutada tahab.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne), 2021