Kivikatused pakuvad püsivat ilu ja suurepärast vastupidavust
Kaasatud ekspert: Bestor GruppKivikatuste ajalugu ulatub tagasi sajandite taha, ent ometigi on need suutnud kohaneda ehitusmaterjalide tehnoloogilise arengu ja turu dünaamikaga, püsides endiselt silmapaistvalt konkurentsivõimelised.
Kivikatuste ajatu ilu, praktilisus ja vastupidavus on omadused, mis on sajandite jooksul säilitanud oma tähtsuse ning neid hindavad nii arhitektid kui ka majaomanikud.
Uuringute kohaselt peavad paljud eestlased kivi üheks ihaldusväärseimaks katusekattematerjaliks, ja sellel on põhjus. Kivikatused kestavad aastakümneid, on keskkonnasõbralikud, energiatõhusad, vaiksed, vastupidavad mädanikule ja kahjuritele ning vajavad minimaalset hooldust.
Kivikatused pakuvad mitmeid materjalivalikuid, mis rahuldavad erinevaid maitseid ja vajadusi. Traditsiooniliselt kaetakse viilkatused keraamiliste kivide ja kiltkiviga, kuid nüüdseks on lisandunud ka betoonist ja kiudtsemendist katusekivid.
Materjali valik võib sõltuda majaomaniku isiklikest eelistustest, hoone asukohast, piirkonna stiilist ja ajaloost ning loomulikult eelarvest. Üks asi on kindel - kõik need variandid tagavad suurepärase välimuse ja pika vastupidavuse!
Õige pinnaviimistluse valik katusekivide puhul on väga oluline nende välimuse ja eluea seisukohalt. Alljärgnevalt tutvustab Bestor Grupi katusevaldkonna ekspert erinevaid pinnaviimistlusi ja nende mõju katusematerjali väljanägemisele ja vastupidavusele.
Keraamilised katusekivid - traditsioonilised ja vastupidavad
Keraamilised katusekivid, mis on valmistatud looduslikust savist ja põletatud, on kõige traditsioonilisemad kivikatuse materjalid. Nende kasulik eluiga ulatub tavaliselt vähemalt 70 aastani.
Kaasaegsed masintöödeldud keraamilised plaadid on äärmiselt tugevad ja vastupidavad. Savikivi omaduste tõttu talub see suuri temperatuurimuutusi, ilmastikutingimusi ning mikroorganismide ja kahjurite rünnakuid. Keraamilised kivid säilitavad värvuse ja muutuvad aja jooksul ainult veidi tumedamaks.
Savikivide peamised pinnaviimistlused on naturaalne, kristallangobeeritud ja glasuuritud.
Naturaalse viimistlusega kividel on loomulikud värvitoonid ja need sarnanevad tavapäraste savipottide materjaliga.
Kristallangobeeritud savikivid on kaetud pigmenteeritud savi kihiga, millele lisatakse purustatud klaasi, luues sileda ja veekindla pinna. Need on saadaval erinevates värvitoonides ja nende matt viimistlus on populaarne.
Glasuuritud kividel lisatakse savi kihile rohkem purustatud klaasi, mis muudab pinna läikivaks ja veekindlaks. Need kivid säilitavad oma välimuse aastakümneteks ning sammal ei teki kunagi.
Keraamilised kivid on ajas püsivamad kui betoonkivid, kuid võivad ajapikku katta rohekas sambla- või vetikakirmega. Õnneks on see lihtsasti eemaldatav spetsiaalsete vahenditega.
Betoonkatusekivid - tugevad ja vastupidavad
Betoonist valmistatud katusekivid on tugevad ja täpsete mõõtmetega, mis tagab nende suure vastupidavuse. Õige hoolduse korral võivad need kesta kuni 100 aastat.
Enamik betoonkatusekive on pinnatöödeldud, et kaitsta neid varajases staadiumis. Kuigi värv võib aja jooksul tuhmuda, ei mõjuta see kivide eluiga oluliselt.
Betoonkatusekivide värvikindlust tagatakse erinevate meetmetega, nagu läbivärvimine või akrüülkattega katmine.
Tootenäidised: katusekivi Monier Elegant
Kiltkivi – ainulaadse välimusega ja pikaealine
Kiltkivi on ainulaadse välimusega looduskivi, mis on kõva, tihe ja peene struktuuriga. Kiltkivi võib kesta üle 100 aasta ning sobib pea iga arhitektuuristiiliga.
Kiltkivi muudavad väärtuslikuks pikaealisus, esteetiline ilu – saadaval on palju kauneid värvivariatsioone, samuti väga hea ilmastikukindlus.
Oma suurepäraste omaduste tõttu muutub kiltkivi aina populaarsemaks. Miinuseks võib aga osutuda hind, mis on teistest katusekividest kallim. Sel põhjusel on uute tehnoloogiate abil loodud kiltkivile mitmesuguseid alternatiive.
Üheks selliseks katusekatte tüübiks on komposiitkiltkivi. Seda tüüpi kiltkivi valmistatakse erinevatest materjalidest, sealhulgas kiudtsemendist ja plastikust. Tänu oma kergemale kaalule on seda lihtsam, ning seetõttu ka soodsam, paigaldada.
Kivikatuse kaalukad eelised
Kivikatusel on teistest materjalidest valmistatud katuste ees mitmeid kaalukaid (sõna otseses mõttes!) eeliseid.
Kauakestev. Kivi on kõige pikema elueaga katusematerjal. Kui eterniidile ja kvaliteetsele plekile (alates 0,5 mm) pakutakse eeldatavaks elueaks 50 ja bituumensindlile 40–50 aastat, siis kivikatuse eeldatav eluiga on üle 100 aasta.
Ilmastikukindel. Nii savi-, betoon- kui ka kiltkivi kannatavad suuri temperatuurikõikumisi, rääkimata tugevast tuulest, vihmast ja paksust lumikattest. Nad on vastupidavad ka otsesele tulele. Lisaks on kivikatus vastupidav õhus leiduvatele keemilistele ühenditele ning päikese UV-kiirgusele, mis võivad põhjustada roostet. Kivikatus on vaikne ka vihma ja tormi ajal.
Palju valikuid. Kivikatus sobib oma ilu ja elegantsuse tõttu väga erinevatele majatüüpidele ja kodustiilidele. Valikus on ajatut klassikat, nagu laineline katusekivi traditsioonilisema arhitektuuriga hoonetele, ja ka siledaid katusekive, mis sobivad moodsamatele hoonetele. Kõike seda laias värvivalikus.
Samas hinnaklassis alternatiividega. Kivikatus asub samas hinnaklassis kvaliteetse plekk-katuse ja teiste alternatiividega. Õhuke (kuni 0,5 mm) katuseplekk võib küll olla odavam kui kivi, kuid selle eluiga on võrreldes kivikatusega palju lühem. Teiste kvaliteetsete materjalidega on kivi aga samas hinnaklassis, kuid oluliselt pikema elueaga. Seega on kivikatus hinna, vastupidavuse ja ilu osas kõige optimaalsem valik.
Keskkonnasõbralik. Katusekivid on valmistatud mineraalidest, mitte kemikaalidest, seetõttu saab vananenud materjali purustada ja taaskasutada.
Energiasäästlik. Katusekivi raske termiline mass aitab reguleerida sisetemperatuure.
Mädaniku- ja kahjurikindel. Katusekivi ei mädane ning on putukatele ja teistele kahjuritele vastupidav.
Madal hooldus. Üldiselt nõuab kivikatus väga vähe hooldust, kuid katuse ilu ja funktsionaalsuse säilitamiseks tuleks seda regulaarselt kontrollida ja vajadusel puhastada. Kivikatuse suurimaks vaenlaseks on sammal. Tänapäeva katusekivid suudavad sammalt üsna pikalt eemal hoida, kuid mingil hetkel tuleks katust siiski pesta ning vajadusel kaitsta spetsiaalse vahendiga. Katusekivide vahetust tuleb ette üsna harva. Enamasti on selle põhjuseks tugeva löögi tõttu tekkinud vigastus.
Kivikatuse ehitamine nõuab oskusi
Enamik olemasolevaid katusekonstruktsioone kannatab katusekivi raskust ja sobib selle materjali paigaldamiseks. Kivid moodustavad katusele mõjuvast koormusest vaid 10–20 protsenti, seevastu lume ja tuule koormus ulatub kokku 76 protsendini katusele mõjuvatest jõududest.
Kivikatuse ehitamine on üsna töömahukas protsess, mis nõuab ka oskuslikku käsitööd. Seetõttu on soovitatav kivikatuse paigaldamine jätta spetsialistide hoolde.
Vastavalt valitud kivile paigaldatakse kivid ridadesse või erimustrisse. Katusekivide kinnitamiseks kasutatakse enamasti spetsiaalseid kinnitusklambreid. Kivikatust ei pea üldjuhul kuidagi eraldi viimistlema. Katusekivid on kas naturaalsed või tehases värvitud ja sobiva pinnakattega kaetud.
Eestis on kivikatuse sünonüümina kasutusse läinud ka nimetus Monier katus, mis on tuletatud katusekivide tootja nimest BMI Monier. Nad on Eesti turul kõige laiema valikuga katusekivide tootja ning siin tegutsenud juba pikalt.
Kui nüüd pärast kivikatuse suurepäraste omaduste lugemist tekkis omalgi huvi, siis aitavad küsimustele vastata ja sobiva lahenduseni jõuda Bestor Grupi müügiesindused Talinnas ja Tartus, kus teatakse Monieri katuste kohta kõike!
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. Rohtsalu)
Kivikatused pakuvad püsivat ilu ja suurepärast vastupidavust