Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Kasutusloa dokumentatsiooni tegemine võiks alata ehituse algjärgus

Kaasatud ekspert: Taimar Taaber
Kasutusloa dokumentatsiooni tegemine võiks alata ehituse algjärgus

Kes natukenegi on ehitusega kokku puutunud, teab hästi, et sellega kaasneb terve hulk üsnagi keerulist paberimajandust: projektid, ehitusluba, teostused, päevikud, fotod ja kasutusluba. Lubade saamiseks on vaja suhelda erinevate ametkondadega, koostada keerulisi dokumente ja tellida erinevaid töid, mis tavainimese jaoks on sageli raskesti mõistetav.

Seepärast on nii inimlik, et peale ehitusloa saamist jäetakse teine oluline asi, kasutusloa taotlemine, kaugesse tulevikku. Ainult, et tulevikus võib kasutusloa taotlemine juba palju keerulisemaks osutuda, sest see eeldab rea tegevuste dokumenteerimist, mida on hiljem juba väga raske teha.

Hoonete kasutusloa taotluse dokumentidele peaks mõtlema hakkama kohe, kui ehitusluba käes. Loa taotlemiseks on vaja esitada mitmeid dokumente, millest osad on väga spetsiifiliselt seotud geodeesia ehk maa mõõdistamise valdkonnaga. Geodeetilisi töid on alati mõistlikum teostada ehitusega paralleelselt, mitte hiljem.

Lisaks tuleb ka kursis olla erinevate omavalitsuste nõudmistega, milliseid pabereid nad hiljem aktsepteerivad ja milliseid mitte. Loomulikult kehtib sama jutt ka kõikide teiste kasutusloa taotlemiseks vajalike dokumentide kohta. Lihtsam on asju õiges järjekorras teha ja nii enda kui ka spetsialistide hilisemat vaeva kergendada.

Oma kogemusi jagab geodeesia valdkonnas 2003 aastast tegutseva ettevõtte GPK Partnerid OÜ juht ja geodeet Taimar Taaber ning toob välja 3 olulist teemat kasutusloa saamiseks, millele tasub tähelepanu pöörata kindlasti juba hoone ehituse faasis, et kasutusluba lõpuks ilma suurema asjaajamiseta kätte saada.

1. Hoone mahamärkimise akt

Hoone mahamärkimise akt algab vundamendist ja selle maha märkimisest. See tähendab konkreetselt nõuet, et geodeet tuleb kohale, mõõdab ja koostab vastava paberi. Omanikul ei ole lubatud seda tööd ise teostada.

Mahamärkimise akt on nr 1 dokument enamikes ehitusvaldkonda puudutavates küsimustes. Alati on tark järgida ka omavalituse poolt ette antud nõudeid, sest need kipuvad valdade lõikes erinema.

Näiteks Tartu linn soovib lisaks vundamendi maha märkimisele kohe ka pärast selle valmimist teostusjoonist. Jällegi oluline nüanss teada, sest pärast maja valmimist ja ilma tööprotsessi kaardistamata on spetsialistil hiljem väga keeruline nõutud dokumenti vormistada. Teostusjoonise saab teha ikka siis, kui seda on võimalik näha-mõõdistada, mitte hiljem, kui maja vundament on juba valmis ja seinad püsti. 

2. Trasside ja kommunikatsioonide mõõdistamine

Kõik, mis paigaldatakse maa sisse, tuleb mõõdistada: trassid, kommunikatsioonid, side jne. Seejuures on ülioluline lahtise kaevikuga mõõdistamine. Vahel tekib olukord, kus geodeedil pole võimalik kohe kohale tulla lahtise kaevikuga trassi mõõtma kui töö käib. Sellisel juhul saab omanik või ehitaja teha ise fotod ja võtta mõõdulindiga kaevikust vajalikud kaugused ning sügavused. Nende andmete põhjal saab geodeet hiljem vormistada kasutusloa saamiseks vajaliku mõõdistusdokumendi.

Nende andmete põhjal saab geodeet hiljem vormistada kasutusloa saamiseks vajaliku mõõdistusdokumendi. See on hea alternatiiv juhuks, kui geodeet ei saa kohale tulla või siis on nii taskukohasem variant, et kokku hoida tundide arvelt, mis lähevad kopa töö jälgimisele.

3. Ehitusjärgne geodeetiline alusplaan

Geodeetiline alusplaan e. geoalus on kõikvõimalike projektide alustamise eelduseks nn vundamendiks. Sinna märgitakse kõik maa peal nähtavad objektid (puud, hooned, teed jne), kõlvikud (põld, mets, kraav jne) ning maa-alused objektid (maakaablid, vee- ja kanalitrassid jne).

Ehitusjärgne geodeetiline alusplaan sisaldab kahte varem mainitud mõõdistustööd ja lisaks kõiki uusi asju, mis ehituse käigus võrreldes planeerituga on lisatud: kommunikatsioonid, hooned, nii maapealne kui -alune osa. Näiteks uus muld, kiviparkett, aiad ja hekk.

Ehitusjärgne geoalus on lõplik mõõdistus. Seda kõike on vaja, et vallas oleks olemas pädev info järgmisteks kordadeks, kui aastate pärast on soov krundile midagi uut ehitada ja jälle luba taotleda. Olemasolevaid geoaluseid kasutatakse ka alustena, mille põhjal on teistel lihtsam naabruses ehitada.

Tihti jäävad dokumendid õigeaegselt taotlemata ja esitamata ka teadmatusest. Omanik, kes ehituse tellib, lihtsalt ei tea, et peab kuhugi pöörduma või midagi esitama.

Mitmed ehitajad oskavad sellele tähelepanu pöörata, suunata ja ka vajalikud mõõtmised ära teha, aga paljud paraku mitte. Omaniku asi on see enne ehitust selgeks teha, sest lube on vaja nagunii. Hiljem on juba väga keeruline andmeid taastada, sest keegi ei mäleta enam, kus mingi kaabel maa all täpselt asus.

Kõik peab olema kaardistatud ja dokumenteeritud ning seda on ehitise omanikul endal ka vaja. Pildi tegemine on kaardistamiseks enamasti kõige lihtsam viis.

Geoalused kehtivad 2 aastat, mis on oluline meeles pidada, kui on plaan lähiajal midagi juurde ehitada.  Näiteks kui ehitad maja ja plaanid sinna ehitada ka kõrvalhoone, võiks väikeehituse luba taotleda kindlasti selle aja sees, vastasel korral tuleb tellida uus geoalus. Kõige parem nõuanne lihtsamini kasutusloa saamiseks on ehitada selle nõudeid ja tingimusi järgides, mitte tagant järgi tegutsedes.

Valdade taotlusnõuded on erinevad. Näiteks Kambja vallas on kõik väga lihtsalt ja ilusti välja toodud. Vaata näidet siit

A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
Kasutusloa dokumentatsiooni tegemine võiks alata ehituse algjärgus

 

Logo - GPK PARTNERID OÜ maamõõdutööd
Kastani 90, 50409 Tartu, Tartumaa
+372 5665 9906

Insener-geodeetilised mõõdistustöö. Geoalused, vee- , kanali- , elektri- , gaasi- , soojatrassi ja ehitiste mahamärkimised, maakorraldustööd, maamõõdutööd, GPS-mõõdistamine.

Julgete detailidega moodne klassika värskelt renoveeritud korteris

Hispaania suvepäikesest inspireeritud julgetest värvidest ja sealsetest kodudest inspireeritud korter annab oma elanikele võimaluse kogeda iga päev suvepuhkusele sarnast emotsiooni.

Ehitusmaterjalide puudus ja keskkonnajalajälg käivitas Eesti teadlasi uusi lahendusi otsima

Tallinna Tehnikaülikoolis käivitus geoloogia ning ehituse ja arhitektuuri instituudi koostöös teadusprojekt, mille tulemusena plaanitakse vähendada ehitusmaterjalide defitsiiti, suurendada kvaliteetsete ehitusmaavarade varustuskindlust ja edendada ringmajandust.

Eluruumi üleandmise akt: üürniku kaitsevahend lahkhelide korral

Eluruumi üleandmise-vastuvõtmise akt on ülioluline üüridokument, mis tuleb koostada valduse üleminekul. Paljud üürnikud ei tea seda.

Kuidas kujuneb kaugkütte hind?

Hinnanguliselt tarbib ligikaudu 60% Eesti elanikest kaugkütet ning igal aastal kipub korduma küsimus – kuidas kujuneb kaugkütte hind ja miks see on piirkonniti nii erinev.

Ekspert avaldab: kokkuhoid elektri- ja küttekuludelt võib kasu asemel kahju tuua

Soodsaim keskkond hallituse tekkimiseks või võimendumiseks on kehv soojustus ja piisava õhuringluse puudumine.

Vilniuses kinnisvaraturg aktiivseim, Riias ruutmeetrid kõige kättesaadavamad

Riia on Tallinnast umbes kolmandiku võrra suurem, kuid uute korterite müüginäitajad jäävad tänavu Tallinnaga samasse suurusjärku.

Vaid iga kümnes inimene tunneb, et elab oma unistuste kodus

Mida kallimat kodu inimesed ostavad, seda rohkem lähtuvad nad Eva-Liisa Tamme kinnitusel oma otsingutes sellest, milline on nende vaimusilmas ideaalkodu.

Viimistletud sisevoodrilaud annab kodule hinge

Kõige värskemad tooted Woodmood sarjas on põhjamaise stiili ja loodusest inspireeritud toonidega viimistletud sisevoodri- ja laelauad.

Elektrumi kiir- ja ülikiirlaadijad jõuavad Büroomaailma kaupluste juurde

Elektrum Drive on seadnud eesmärgiks rajada 2030. aastaks Eestisse üle 1000 elektriautode laadija, mis tagavad klientidele mugava ja kiire ligipääsu laadimisteenustele.

Uusarenduses valminud korter on jätkuvalt üks eelistatumaid kodutüüpe

YIT läbiviidud uuringust selgus, et valdav osa eestimaalastest eelistab uut kodu ostes elukohta, mida ei pea enne sissekolimist remontima.

Puukeris HIVE Flow: saunakogemuse uus kütteefektiivsem ja visuaalselt nauditavam tase

Uus puuküttega saunakeris HIVE Flow paistab silma turu kõige efektiivsema küttelahenduse ja nutika disainiga. Suur klaasuks muudab kerise justkui kaminaks.

Eksperdid: Eestlased värvivad fassaade erksamalt ja katsetavad puidu paigaldust uutmoodi

nüüd värvitakse maju järjest enam veinipunaseks või tumesiniseks ja eriti moes on mürk- või tumeroheline värv, mida kombineeritakse koos mustade aknaraamidega.

Kuidas välismaalasena Eestis kodu osta

Eestis pole mittekodanikele kehtestatud kinnisvara omandamisel suuri piirangud ning korteri ostmise kulg ja tingimused on kodanikele ja välismaalastele sarnased.

Peida prügikast prügikuuri! Praktilised ja moodsad prügikasti ümbrised

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Parketi alusmatt mõjutab otseselt parketi eluiga ja kütteefektiivsust

Parketi alusmati valimisel tasub teada, et survetaluvus (kPa) mõjutab parketi vastupidavust ja eluiga kõige otsesemas mõttes.

Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm: ilma tööõnnetusteta loodud kodud kvaliteedimärgiseks

Eestis juhtub aastas üle 3000 tööõnnetuse ehk iga päev keskmiselt kaheksa õnnetust. Näiteks lõigatakse tööinspektsiooni juhi sõnul tööõnnetuse tagajärjel igal aastal ära umbes 700 sõrme.

Abiks koduostjale – mida tähele panna elektrisüsteemi puhul?

Uut kodu otsides kalkuleeritakse ostuhinna kõrval sageli laenu- või remondikulusid, aga tähelepanuta jääb maja või korteri elektrisüsteem.

Automüüja: elektriautode ostjate teadlikkus kodustest laadimisvõimalustest peaks olema parem

Topauto teenindusjuht Dan Mustjatse ja Terminal Oili juhatuse liige Alan Vaht annavad nõu, kuidas ja millist elektriauto laadijat endale koju valida.

Mida peaks uue kodu ostmisel silmas pidama?

Arco Tarci juht Lauri Männiste jagab nõuandeid, missugustele ehituskvaliteedi nüanssidele tuleks uue kodu ostmisel tähelepanu pöörata.

Käesoleva aasta tormikahjud kihutavad rekordikursil

2024. aasta tõotab purustada senised tormikahjude rekordid – juba praeguseks on tormikahjusid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga registreeritud 43% rohkem.

Milline on Sinu kodu “tervis” ehk tehniline seisukord?

Kinnisvara tehnilist seisukorda võiks ennetavalt kontrollida

Kinnisvara seadustamine - millised on peamised probleemid?

Kinnisvara seadustamine ei puuduta ainult koduomanikke vaid võib tekitada ebamugavaid olukordi ka investoritele, kellel on rohkem kui üks korter.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Miks on minu uuel puitparketil juba täkked ja käigurajad sisse kulunud?

Põrandakatete asjatundja sõnul on väga tavapärane, et ei osata valida põrandamaterjali, mis oleks inimeste reaalsete vajaduste ja elukorraldusega kooskõlas.

Elamuarendusettevõtte juht: ehitussektori tööohutuskultuuri kujundavad suured tellijad

Tööohutuskultuur ei teki trahvide, kontrolli ja mõõdikutega, vaid pikaajalise selgitustöö ning kaasamisega, milles suured arendajad peavad eeskuju näitama.

Kui palju on mõistlik maksta kodulaenu omafinantseeringut?

Eluaseme ostuga kaasnevad lisaks omafinantseeringule ka ühekordsed kulutused nagu lepingutasu, notaritasud ja riigilõiv, investeeringud sisustusele.

10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada

Stragendo esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Tenax Panel avas Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse

Põhjamaade üks suurimaid ehituspaneelide tootjaid ja Läti üks suurimaid ehitusmaterjalide eksportijaid Tenax Panel avas neljapäeval Lätis Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse.

Uus lamekatuse standard toob kaasa rangemad nõuded

Uus lamekatuste standard esitab senisest selgemad nõuded aurutõkkele ja soojustusele ning käsitleb põhjalikult bituumen-, plast- ja kummirullmaterjalist katuseid, samuti vedelplastikust, pööratud, käidavaid, liiklusega koormatud ning haljas- ehk rohekatuseid.

Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks

Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused. Köögikraani all on 62 L vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. veekulu ca 6-7 m3 kuus. Süsteemi maksumus kokku ca 850 € + km.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida

Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on.

Turule jõudsid uued madala keskkonnamõjuga ehitusplokid

bauroc GREEN on uus toode bauroci nomenklatuuris, mille GWP on ainult 50 kg CO₂e/m³.

Palkmaja maakivist vundamenti ei tohi uue betoonpõrandaga kokku valada

Kogenud palkmajade renoveerija Aigar Zahkna sõnul on vana palkmaja vundamendi renoveerimisel üks levinumaid probleeme maakivist vundamendi kokku valamine uue betoonpõrandaga. Seda ei tohi teha.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Päikesekaitsekile ja nutikile – tõhus kaitse liigse kuumuse eest ja privaatsuse tagamiseks

Nutikile materjali hind on 170-180 €/m² ja paigaldus väiksemal objektil 35 €/h. Päikesekaitsekilede paigaldus maksab ca 30-35 €/m² materjali kohta (isekleepuv kile 90 €/m² kohta) + paigaldus umbes 30 €/m² kohta, sõltuvalt objektist.

Puidust piirdeaia viimistlemine värvi koorumise ja kõdunemise kindlaks

Puidust piirdeaeda on püsiva tulemuse saavutamiseks kindlasti vaja enne värvimist õigete vahenditega immutada.

Kipsivalu – asendamatu vahelaele põrandakütte paigaldamisel ja põranda tasandamiseks

Välimuselt sarnaneb kipsivalu põranda tulemus betoonpõrandaga. Kipsivalus on sideaineks kips, betoonis tsement. Ideaalne vahelagedele põrandakütte paigaldamisel.

Citadele uuring: kolmandik inimestest ei saa endale tänavu koduremonti lubada

Pikalt kestnud kõrge inflatsioon ja ebakindel aeg majanduses on selgelt pausile pannud paljude inimeste ehitus- ja remondiplaanid.

Mida silmas pidada kevadiste betoonitööde puhul?

Oluline on olla valvas ja võtta kasutusele ennetavaid meetmeid, et vältida värskelt valatud betoonisegu külmakahjustusi.

Eksperdid: elektriautode laadija rajamise kohustus ootab ka vanemaid hooneid

Elektriautode kasutamise soodustamiseks näeb seadus ette kohustuse paigaldada teatud hoonete juurde autode laadimiseks vajalik taristu.

Ekspert selgitab: kuidas tunda ära läbimõeldud planeeringuga kodu

Bonava arhitekt Erko Leo selgitab, kuidas ära tunda hästi läbimõeldud planeeringuga kodu.

Kindlustusabi - hädavajalik kodukindlustuse kahjujuhtumite hindamiseks

Remondifirma.ee pakub kindlustusabi teenust. Kliendi jaoks tähendab see kogu asjaajamise korraldamist alates kahjude hindamisest ja kindlustusfirmaga suhtlemisest kuni kahjude likvideerimiseni välja.

Eluhoone korras elektrisüsteem aitab ära hoida tõsiseid õnnetusi

Enamikku elektrist tingitud tulekahjudest saab ära hoida hoone elektripaigaldist õigeaegselt hooldades ja vajadusel uuendades.

Turvalisus on tehtud lihtsaks

Yale-i nutika koduturvalisuse ökosüsteemiga saate alustada ühest tootest ning liita sinna hiljem vajaduse korral juurde teisigi. Kõik seadmed on hallatavad ühes tasuta rakenduses.

Bonava müügijuht Lauri Laanoja: uute korterite turu nõudlust veab noorte perede soov parendada elamistingimusi

Aiandi 14 aadressile valmivad kaasaegse planeeringuga 1-4-toalised kodud, mis on suuruses 28,4-112,3 m2, neist suurimad läbi kahe korruse paiknevad katusekorterid.

5 parimat liugvärava automaatika lahendust kodu jaoks

Selles artiklis toome välja 5 populaarseimat liugvärava automaatikat ja aitame teha õige otsuse, et automaatika kestaks aastaid ja oleks vastupidav meie kliimas.

UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks

Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid). Koduseade 20 m² põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruumi maksab 350-500€.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

"Mitte minu tagahoovis" mentaliteet pärsib innovatsiooni

Eesti ehitussektor on tuntud oma konservatiivse lähenemise poolest uutele ideedele, tehnoloogiatele ja sektori üldisele arengule.

Isiklikust elektriauto laadimispunktist kortermajas on saamas uus normaalsus

Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Bonava alustab Pikaliiva Kaarmaja II etapi ehitusega

Tegemist on neljast majast koosneva hoone viimase etapiga. Pikaliiva Kaarmaja kaks viimast hoonet valmivad 2024. aasta lõpuks.

Arco Vara alustab Kodulahe kvartalis eelviimase etapi väljaarendamist

Tallinna linn andis heakskiidu Merimetsa asumis Stroomi ranna lähistel asuvale Soodi 6 kinnistu detailplaneeringule, kuhu terviklike piirkondade arendaja Arco Vara rajab kolm uudse välisilmega kortermaja

Merko käivitas Eesti Rahva Muuseumi lähistel Erminurme elukvartali viienda etapi ehituse

Tartu linna ja valla piiril asuv Erminurme on hubane elukvartal, milles on tänaseks valminud üheksa kahe- kuni kolmekorruselist korterelamut.

Eriti soodsa hinnaga ROCLITE 200 ehitusplokid uuesti saadaval!

Bauroc toob sel hooajal uuesti turule eriti soodsa hinnaga ROCLITE ehitusplokid. ROCLITE 200 on klassikaline 200mm kergplokk, mis on mõeldud nii välis- kui siseseinte, nii kandvate kui mittekandvate seinte ehitamiseks.

YIT uus maaküttega kortermaja lubab soodsamaid küttekulusid

Esimene maaküttega kortermaja valmib 2024. aasta augustis Keilas, Nurme tänaval, kus on müügile tulnud 18 1–4-toalist korterit.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Kuidas panna kodune interjöör enda kasuks tööle? Sisearhitekt jagab ideid.

Kuidas aga tagada, et kodune keskkond oleks meeldiv ja kooskõlas meie olemusega? Kuidas luua jätkusuutlik ja kaasahaarav interjöör? Miks on oluline järgida ka trende?

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube