Kas teha aiaplaan ise või tellida?
Sügis-talvine aeg ja ka varakevad aiakujunduse plaaniga tegelemiseks, sest enamasti on just siis piisavalt aega kõik hoolega läbi mõelda, et kevadel kohe toimetama hakata, aga Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?
Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt. Mõlemad variandid on täiesti aktsepteeritavad, lihtsalt ise kujundamine nõuab päris palju teadmisi ja aega, spetsialisti palkamine seevastu aga maksab.
Jälgi aia planeerimisel looduse märke
Hea aiakujunduse alustalaks on arvestamine loodusega ehk kuidas aed toimib ilma kujundamata. Kes oma aeda tunneb, teab hästi, kust päike tõuseb ja kuhu loojub, millises aianurgas taimed vohavad ja millises mitte, millist vaadet aias võiks varjata ja millist võimendada, kus on õige koht veesilmale, kus inimesed kõnnivad jne. Kui mingi asi on juba paika loksunud, pole tark seda muutma hakata. Kõik detailid peaks enne rajama hakkamist hoolega läbi mõtlema, sest ka näiteks koera jooksurajale ei ole mõtet peenart rajada. Samuti oleks hea tunda oma aia aluspinnast.
PS! Sageli planeeritakse taimi aeda pinnase järgi, mis kunagi (enne hoonete ja teede-platside ehitamist) krundil olid ja siis imestatakse, miks taimed ei kasva. Paraku isegi puud, mis on ehituse käigus kasvama jäetud ei pruugi tahta seal enam kasvada, kuna vee ja valguse režiim on täielikult muutunud.
Aiakujunduse projekt olgu mõõtkavas
Korralik haljastusprojekt algab alati lähteülesandest ehk mis täpselt aeda peab mahtuma. Plaanile on oluline märkida asjad mõõtkavas, kindlasti krundipiir, maja asend, suured puud jm, siis on plaan ka teostatav. Mingeid kohti võib kasvõi sammudega märkida, aga kindlasti mitte suvaliselt silma järgi, sest siis ei tule reaalsuses asjad nii nagu plaanitud. Hoolega peab läbi mõtlema ka kogu planeeritava soetamise ja hilisema hoolduse maksumuse.
Kas teha aiaplaan ise või tellida aiakujundaja?
Ise aia planeerimine on tegelikult täiesti normaalne, kui on tahtmist, teadmisi ja aega. Ka riided võib ju heade oskuste puhul ise õmmelda. Kui aga plaan on vaja kiiresti valmis saada ja ise justkui ei ole väga suur aiakujundusspetsialist, on alati kindlam kasutada inimese abi, kes on sadu selliseid projekte teinud ning oskab ilmselt tänu kogemusele arvestada ka asjaoludega, mida algaja aiakujundaja ette näha ei oska. Siinkohal on väga oluline usaldada spetsialisti.
Kui oma soovid ja nägemus on edasi antud, tuleb lasta tal juba ise edasi tegutseda, ainult nii tuleb tulemus perfektne. Iga aiakujundaja on loovinimene ja enamasti paneb igasse projekti ka oma hinge, seega pole vaja muretseda, et ta asjasse ükskõikselt suhtub.
Tasub veel teada!
- Eelista spetsialisti kellega jagate samu vaateid ja põhimõtteid nii materjalide kasutamisel kui ka taimede valikul. Tutvu eelnevalt tehtud töödega!
- Veendu, et tegemist oleks spetsialistiga, kes valdab nii agrotehnilisi kui ka haljastuse rajamise võtteid ning tunneb oluliselt rohkem taimi kui parajasti aianduskeskuses müügil on. Paljud täna Eestis müüdavad taimed ei sobi meie kliimasse!
- Arvesta, et paljudel aiakujundajatel on tööd planeeritud juba aastaks ette, seega kui otsid spetsialisti aasta alguses, pead sageli ootama rajamisega vähemalt järgmise kevadeni.
Õige plaan koosneb mitmest etapist
Aia rajamine on üks suur protsess, mis koosneb tervest hulgast tegevustest. Kõik algab (1) ettevalmistustöödest, kus midagi olemasolevast aiast eemaldatakse, lõhutakse või mõõdetakse välja. Seejärel minnakse (2) aiarajatiste ehk aiamajade ja terrasside vundamentide juurde ning luuakse aiateede alused. Järgnevad (3) pinnasetööd, mille käigus paigaldatakse drenaažid, antakse pinnasele kalded, rajatakse kraavid ning alles siis (4) paigaldatakse sillutuskivid ja ehitatakse välja terrassid. (5) Taimed tulevad mängu kõige lõpus. Haljastamine on nagu põranda värvimine koduremondi juures, mida saab teha alles siis, kui seinad ja laed valmis. Mööbel, taimed ja aksessuaarid jäävad mõlemal juhul viimaseks.
Ära unusta aia järelhoolduse plaani
Enne aia rajamist peab olema selge, kuidas seda hooldama hakatakse. Aiahooldus on järjepidev töö. Võime ju proovida rajada hooldusvaba aeda, aga isegi asfalttee vajab hooldust, rääkimata siis taimedest. Ette peab planeerima peaaegu kõik detailid, alustades heki võimalikust kõrgusest, taimede istutustihedusest, peenraservade lõikamisintervallist kuni mururobotile võimalikult laialdaste töövõimaluste loomiseni välja.
Tavaliselt arvatakse, et muru on lihtne hooldada ja ollakse ettevaatlik istutusalade rajamise ning taimede istutamisega. Kuid muru hooldus tähendab siiski niitmist vähemalt 15 korda aastas, väetamist ja samblatõrjet. Samuti ei näe muru kohe pärast külvamist eriti hea välja, aga põõsaistutust saab kohe nautima hakata.
Erinevaid taimi tasub istutada aeda, kus pererahvas ise on aias töötamisest huvitatud või hooldab tulevikus aeda näiteks aednik.
Taimede vailikul tuleks siiski eelistada aia stiiliga sobivaid taimi. Väikesesse aeda tasub valida aeglase kasvuga põõsaid ning kitsama võraga puid. Suuremasse aeda ja talu-aeda aga ka kiirekasvulisi ning lopsakamaid liike ning sorte. Taimevaliku määrab eelkõige aia suurus, stiil ning taimede funktsioon. Kui soovite nt piirdehekki, siis Teid ju ei huvita, et see 15 aastaga aia kõrguseks kasvab. Enamasti tahate seda kohe või siis vähemalt paari aastaga. See tähendab aga kiirekasvulise taime valimist, mis omakorda loob eelduse, et seda hekki ka vähemalt 2 korda aastas lõigatakse. Taimed on nagu lapsed, pisikesest peale hoiad ja poputad, et pärast oma kätetööd nautida. Suuremat hooldust vajavad taimed esimesed 2 aastat, siis läheb juba kergemaks.
Palju aiakujundus maksma läheb?
Lisaks eelnevale tasub aeda planeerides kohe alguses kõik oma valikud ka majanduslikult üle kalkuleerida, alustades kogu aia rajamise ja kujundamise maksumusest kuni hoolduskuludeni välja. Ka siin peab kaaluma asja mitme erineva nurga alt. Näiteks suured taimed on küll väga ilusad, aga maksavad väiksematest kordades rohkem ning kunagi ei saa kindel olla, kas nad uute oludega kohanevad.
Sellisel juhul oleks palju targem ja odavam otsa alguses väiksemad taimed. Asi, millelt kindlasti kokku hoida ei tohiks, on kasvupinnas, ilma selleta lihtsalt kaunist aeda ei saa ning jäämegi seda ikka ja jälle parendama. Autot ei osta me ju ka sellist, mille hind on küll kõige odavam, aga hoolduskulud ületavad lõpuks igasugused piirid, et lõpuks tuleb ikka uus osta.
Kokkuvõtteks on iga aiaomaniku enda otsustada, kas ta soovib oma aia ise kujundada või kaasab vastava spetsialisti. Üks on küll kindel, aiakujundus on kulukas ettevõtmine, seepärast võiks kõik ikka esimesel korral õigesti teha, et mitte hiljem muutmise eest sama hinda maksma hakata.
Tasub veel teada!
- Aia rajamine on tegelikult täpselt nii kulukas kui me selle planeerime/planeerida laseme. Looge endale eelarve ja tegutsege selle järgi, mitte vastupidi!
- Ärge laske endale taimi kinkida enne, kui olete oma aiakujundajaga taimede valiku osas kokku leppinud ja nimekirja valmis teinud. Sellega väldite suvaliste istutuste tegemist ainult selle pärast, et olete kingituse saanud.
A: Inkodu.ee,2018