Elegantne tekstuuride mäng uuseramu interjööris
Õnnelikud on inimesed, kes saavad oma kodu ise luua, kasvõi kord elus. See on hindamatu kogemus, sest ainult nii on võimalik, et kodu vastab täielikult selle elanike kõigile soovidele ja vajadustele ning on täpselt nii personaalne kui üldse võimalik.
Kauni jõeäärse asukohaga uuseramu on hea näide sellest, kuidas peale pikka planeerimist, ideede paika loksutamist ja professionaalide kaasamist on võimalik lõpuks elada oma unistuste kodus.
Parimad tulemused sünnivad alati koostöös ja kodu loomise seisukohalt tähendab see, et klient teab, mida tahab, siis saavad ka arhitekt ja sisekujundaja pakkuda täpselt seda, mida oodatakse ja veel enam.
Geniaalsed ideed vajavad küpsemiseks aega
Tark ei torma. Selleks, et ideed lõplikult paika loksuksid, tuleb endale aega anda. Kõnealuse eramu sisearhitektuurne projekteerimine kestis peaaegu 3 aastat. Peremees tellijana oli oma ootustest vägagi teadlik ja hingega asja juures. Lähtepunkt oli kestlik tulemus ja kvaliteet kõiges.
Minimalistlik-modernse hoone projekteeris arhitekt Aimar Perv (Pilvelõhkuja) ning sisekujundajad Ulvi Raudsik ja Maarja Villako (Eluviis) kaasati projekti arhitektuurse lahenduse valmimisjärgus. On üsna tavapärane, et sisearhitektuurse lahenduse teostamiseks on vaja planeeringus üht-teist muuta. Selle maja puhul oli aga arhitekt majaomanikuga juba nii suurepärast koostööd teinud, et peaaegu kõik oli paigas, nii väljast kui seest ühtmoodi hästi läbi mõeldud ja praktiliselt midagi polnud vaja planeeringus ümber mängida. See teeb sisekujundaja töö kordades kergemaks.
Pähklipuu toon vajab tasakaalustamist
Tellija kindel soov oli sisustuses kasutada läbivalt pähklipuud. Sellest kujunes sisekujundajate duole põnev väljakutse. Pähklipuu on tume ja kui seda üle doseerida ja vales proportsioonis kasutada, jääb ruumi üldmulje rusuv. Kuidas leida õige tasakaal ja sobitada pähklipuu teiste puitudega kokku nii, et tulemus oleks ühtlane ning toonid ja üleminekud sujuvad? Kuidas trepid, parketid, esiku seina spoonpaneelid, sh pooltoonid kõik omavahel klappima saada? Tänu järjekindlusele ja põhjalikele tooteotsingutele õnnestus kõik lõpuks suurepäraselt.
Ka maja peremees isiklikult soovis olla ka kogu protsessi juures nõu ja jõuga abiks ning aitas otsida välja sobivaid variante. Nii ei saagi ju midagi valesti minna, sest lõppude lõpuks saabki sellest ju pererahva kodu ning kogu loodav ümbrus peab kokku kõlama nende sisetundega.
Läikiv põrand paneb ruumi särama
Pähklipuu tumeda ja mati tooni pehmendamiseks valiti põrandale sarnase tonaalsusega heledad kõrgläikes põrandaplaadid. Sisekujundaja Maarja Villako sõnul kardetakse tavaliselt läikivat põrandat kasutada, kuigi õiges koosluses annab see väga palju juurde. Selle kodu jaoks lihtsalt super valik, mis muudab ruumid lausa nähtavalt rõõmsamaks. Nutikas kontrast mattide ja rahulikult tumedatele pindade kõrval.
Avar esik kui kodu visiitkaart
Eesti kodude puhul esineb harva suuri ja avaraid esikuid. Selles kodus aga just nii tehti.
Esiku visioon, mida sai illustreeritud kliendile 3D piltide kaudu, ei vastanud kohe perenaise ootustele ning ta lükkas selle tagasi. Sisekujundaja Ulvi selgitas, et tihti vajavad kliendid aega, et mõttega harjuda, ja tuleb mõista, et tavainimese ettekujutus erineb sageli sisekujundaja nägemusest. 3D visualiseerimine võib siiski olla suureks abiks, et saada parem ülevaade kujundajate nägemusest. Sel korral juhtus nii, et aja möödudes ja maja edenedes, kui ruum hakkas juba reaalselt valmis saama, ja kliendil oli võimalik ise pakutavat lahendust tunnetama hakata, võttis ta selle rõõmuga vastu. Sellised olukorrad on sisearhitektuuri protsessi loomulik osa ning iga lugu on erinev. On oluline, et kliendile antakse piisavalt aega ja vajadusel ka täiendavaid selgitusi, et tagada rahuldav lõpptulemus.
Veel pilte galeriis (4):
Elektriprojekt – suurim väljakutse!
Elektri ja valgustuse vajaduste paika saamine on alati omaette väljakutse, eriti veel kui ruumid on avatud ja mitme sisenemise võimalusega (voolavad), nagu käesolevas projektis. Elektriplaan määrab suures osas, kui mugav on tulevikus ruume kasutada ja seal erinevaid tegevusi läbi viia. Siin sai tulemus ootuspärane.
Selles eramus oli eriline tähelepanu veel ka meeleolu loovate valguslahendust väljatöötamisel. Valgustite valiku puhul saab märkida, et vahel on mõistlik eksklusiivsemate lahenduste asemel analooge kasutada, tulemus jääb ikkagi kaunis. Kuna peremees ise on ametilt varustaja, oli tal ka analoogide leidmine lihtne. Mõni kohe oskab!
Trepi valem töötab inimese sammu kasuks
Trepi disainimisel on kõige olulisemad aspektid mugavus ja turvalisus. Kuna iga trepp on unikaalne, olenevalt selle paigutusest ruumis, nõuab õige lahenduse leidmine tavaliselt põhjalikku planeerimist ja mõtlemist. Kuidas paigutada trepp ruumi nii, et sammud oleksid õiged? Kuidas muuta treppi pikemaks, säilitades samal ajal selle orgaaniline ja esteetiline ilme, mitte muutudes seda raskeks ja domineerivaks? Selles kodus saavutati harmooniline, õhuline ja mugav tulemus.
Veel pilte galeriis (3):
Ühtne tervik luuakse detailidega
Sisekujunduse eesmärk on luua alati harmooniline ja kaunis tervik. Praktikas tähendab see, et visuaalsel vaatlusel on võimalik näha ruumide omavahelist seost, mis saavutatakse enamasti sarnaste detailide abil. Selle maja puhul on läbivaid detaile mitmeid. Lisaks sarnasele tonaalsusele kordub näiteks pesuruumide ja tualettide valgustus. Samuti jooksevad nii kuju kui värvi poolest kokku kõikide ruumide valgustid ja peeglid. Ühtse joonena on terves elamises kasutatud ka spoon seinapaneele, mis tulevad eriti hästi esile magamistoas, kus paneelide pinna lakoonilist dünaamikat pehmendab polsterdatud voodipeats.
Veel pilte galeriis (5):
Ühtsete detailidega on seotud ka maja sise- ja välisruum. Hoonel on olemas avar veranda-terrass, kuhu saab sauna kaudu. Saunaruumi puitribistus jätkub ka fassaadil.
Helged ja sooja atmosfääriga lastetoad vastavalt eale ja soole
Kuna peres on kasvamas kaks väikest tüdrukut, valiti nende tubade põhitoonideks roosa ja beež oma varjundites. Toad on üldjoontes minimalistlikud, et oleks rohkem mängu- ja olemisruumi. Tüdrukud saavad näiteks ise pilte seinale panna.
Kõrgema terrassipinna tõttu on teise korruse tubade aknalauad tavatul kõrgusel, mis andis hea võimaluse tellida lastetuppa spetsiaalsed aknalaud, kus on mõnus istuda. Ka kardinad on pisut teistmoodi kui tavaliselt. Nimelt on kogu kardinamaht paigutatud aknaorva. Nii võimaldavad kardinad vajadusel tuba pimendada, aga ei sega kuidagi laste mänguruumi. Kokkuvõttes annab selline lahendus hea intiimse üldmulje ja ega kardinad ei peagi alati maani ulatuma.
Terve seina ulatuses kõrgub pealtnäha lihtne kapp, mis tegelikult peidab enda taga aga keerulisi tehnilisi sõlmi. Kappide rütmi määravad kollektorite ja teenindusruumide asukohad. Siseneja silmale jääb aga kõik nähtamatuks.
Tüdrukute vannituba on veidi mängulisem – põnevad mummulised mosaiikplaadid, neiulikkust veelgi rõhutavad mummukese valgustid ja sarnases stiilis niiskuskindel vaip, mis leiti Sisustusplussist. Kokkuvõttes aitab hubane ja lapselik interjöör luua lastele turvatunde, mille keskel on mõnus oma igapäevaste toimetustega tegeleda.
Hästi valitud kunst annab viimase lihvi - pildid!
Enamikes projektides jäävad nipsasjakesed ja seinapildid, millega ruumi isikupärastada, Ulvi Raudsiku sõnul tellija valida. Selle kodu tellijad soovisid aga selles osas spetsialisti abi kasutada.
Sellises minimalistlikus kaasaegses keskkonnas mõjuvad kõige paremini hoolikalt valitud fotod, mis rõhutavad üldist muljet. Aksessuaarid ja pildid moodustavad täiusliku interjööri viimase detaili. On kurb näha, kui peenelt minimalistlikus kodus riputatakse lõpuks seinale klassikalises stiilis roosimaalid, märkis Ulvi.
-------------------------------
Sisekujundaja töö on alati sisuliselt kunstiteose loomine, mis peab meeldima selle kasutajale. See eeldab usalduslikku koostöösuhet, sest ainult pühendunud koostööst saavad sündida teosed, mis rõõmustavad kõiki osapooli.
Arhitekt: Aimar Perv (Pilvelõhkuja)
Sisearhitektuur: Eluviis
Keraamilised plaadid: Noto Tartu viimistlussalong
Põrandakatted: Lincona Konsult
Sanitaarkeraamika: Tet-Ko, Noto Tartu
Valgustid: Hektor Light AS, Moodne Valgustus
Pehme mööbel: Bellus Furniture, Sohvameistrid
Köögimööbel: Arens, Epp Avilo disain
Vannitoamööbel: Arens
Calligaris Dix söögilaud ja Connumbia Siren toolid: Common Mööbel
Eritellimusmööbel: eritellimusena valmistatatud sisearhitekti jooniste järgi
Aknakatted: Blinder
Pappelina vaip tüdrukute vannitoas: Sisustuspluss
Sisustuspildid ja interjööri fotod: Tiina Tuul
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)