Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”
Kaasatud ekspert: Ingrid KuuliNii valdkonna spetsialistide kui ka asjaarmastajate seas ülipopulaarne ja ohtralt avastamist pakkuv Soome elamumess võlus seekord looduslähedusega. “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad ühte loodusega,” võtab oma muljed kokku sisearhitekt Ingrid Kuuli.
Soome elamumess toimub sel korral Naantalis, väga kauni loodusega Luonnonmaa saarel. Messi tarbeks ehitatakse igal aastal täielikult välja kogu messi küla ehk terve tulevane linnaosa ning kõik majad sisustatakse.
Uus palk-, puit- ja kivimajadest koosnev elamurajoon (34 ehitist), Luonnontuuli, on ehitatud arvestades saarestiku kaljust reljeefi ning austades saarestiku loodust. Osaliselt olid majad isegi kaljunõlvadel, mõnda neist postid toetamas. Kõik majad sulanduvad loodusega üheks.
Mändidega ümbritsetud majadest avanevad kaunid vaated merele ja mitmekülgsete võimalustega uuele jahisadamale. Samas kõrval on ka golfiväljak.
Majad on mõistliku suurusega ja pigem tagasihoidlikud – ühekordsetes majades on pinda 50–145 m2 ning kahekorruselistes 160–180 m2.
Õu kui siseruumi terviklik pikendus
Majadele lisandub ruutmeetreid õueruumi arvelt, mis Soomes, ja eriti messirajoonides, on täieõiguslikud maja pikendused oma kauni haljastuse, aiateede, terrasside ja puhekaladega, märgib sisearhitekt Ingrid Kuuli. Seejuures on aiakujunduses säilitatud nii palju ehedat loodust kui võimalik.
Samas mahus kui on maja, on ka terrasside pind. Näha võis ka terrasse, mis on lausa ümber maja perimeetri
Osade majade U- või L-kujuline arhitektuur moodustas sisehoovi privaatse aatriumi. Näiteks majas nr 3 (Honka Haiku) on sellise terrassi keskele loodud Jaapani aia stiilis kujundus. Siseruumides jääb aatriumist ühele poole istumistsoon ja teisele poole kodune spaa-ala.
Majade vahel puuduvad aiad ja piirded, kõik on viimistletud haljastusega.
Huvitav arhitektuur ning hästi läbi mõeldud lahendused
Sisearhitekt Ingrid Kuuli nendib, et eramute sisekujunduslahendused on kõik väga personaalsed ja hästi läbi mõeldud. “Oli vägagi huvitava arhitektuuri ja kujuga maju. Eriti meeldis mulle 112,5-ruutmeetrine eramu WING, kus ei olnud ühtegi 90-kraadist nurka,” ütleb ta. “Kogu tervik - nii sise- kui välisruum, mõjus efektselt ja unikaalselt, kõik oli viimse detailini põhjalikult läbi mõeldud.”
Kokkuvõtvalt iseloomustab ta, et eramute materjalides ja välisviimistluses domineerivad mustjas-hall peits või värv kombineerituna puidutoonidega, suured aknapinnad, palju erinevaid istumistsoone ning suured terrassid.
Kohati võis tunduda, et magamis- ja lastetoa või kodukontori ruumid olid liiga väikesed, samas on nende arvelt loodud lisa puhkepaiku ning kõiksugu vajalikke abiruume ja panipaiku.
Eramutes on erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögi juures on olemas nii ruumi söögilauale kui kindlasti ka köögisaarele. Ingrid Kuuli nendib, et meie sisustustes kahjuks kipub köögisaarele ruumi puudu jääma.
Ja vaated! Enamiku majade köök-elutoad avanevad kauni vaatega sisehoovi, metsale või merele.
Sisustus
Sisustuses kujundavad muljet sellised märksõnad, nagu heledad värvitud seinad, heledatest puitribidest või -laudadest dekoratiivseinad, mustad aknaraamid ja ukse piirdeliistud, must, kulla ja vase metallitoon, mattpinnad, erinevate materjalidega struktuuride mäng, 3D mööblispoon.
Võidukäiku jätkab ehe marmor, samuti graniiti, betooni ja marmorit meenutavad suured imitatsioonkivi pinnad.
Puitribi seinapaneele jääb silma igal pool – nii laes kui seintel. Palju on kasutatud ka vineeri. Põrandatel kasutatakse palju heledat laudparketti, suuremõõdulisi plaate või hoopiski monoliitset valatud betooni.
Köökides annab enamjaolt tooni näpujäljevaba mati pinnaga mustjas või pähkli tooni mööbel, vahel kombineerituna ka teises toonis spooniga. Kuid märgata võib ka valge viimistlusega ning heledaid spoonitud fassaadidega kööke. Tööpinnad on enamasti tehiskivist.
Köögi ja vannitoa mööbli toonides toimub sujuv üleminek ruumist ruumi, mis teeb üldmulje stiilsemaks ja ühtlasemaks.
Valgustuses kasutatakse leedribasid integreerituna lake ja mööblisse, aga ka trepi astmelaua ja käsipuu alla.
Väiksematele pindadele lisavad avarust juurde klaasseintega eraldatud ruumid ning lükandseinad, mida vastavalt vajadusele on võimalik kas kardinatega katta või eest ära lükata.
Kõiki ruume ilmestavad rohelised taimed ning muidugi vaated, mis annavad ruumidele ja emotsioonidele palju juurde.
Nutikas ja trendikas!
Klaasseinad
Ruumide eraldamine klaaspindadega annab väiksemas kodus näiliselt avarust juurde. Samas võimaldab see seinu eest ära nihutades ka rohkem külalisi vastu võtta. Nii olid messimajades lahendatud magamistoa ja kodukontori ruumid, magamistoa, esiku ja garderoobi ala, pesuruumi ja sauna alad, aga ka eluruumid.
Klaaspinnad ei ole popid mitte ainult ruumieraldajatena, vaid seda ka massiivse välisukse või laena. Samuti väliterassidel ning treppide juures, kus klaasi oli kasutatud palju ka ilma vertikaalsete vahepostideta, piirdeks näiteks ainult minimaalne must käsipuu.
Sellised klaaside lahendused annavad juurde õhulisust ja avardavad vaateid.
Betooni ja eri struktuuriga puidu miksimine
Palkmajade siseruumide palkseinu tasakaalustasid õrnades toonides looduskivi imitatsiooniga või monoliitsed betoonist põrandad ning puitribipaneelidega kaetud laed. Need mõjusid kokku efektselt ja hubaselt! Puidu tasakaalustamine betoonpinnaga on praegu väga trendikas.
Avarad liigendatud terrassid ja välibasseinid
Milleks külastada spaad või välikohvikuid kui saab ka nii, et kõik on endal olemas. Mitte ühegi elamumessi maja juurest ei puudunud terrassil olev mullivann või välibassein!
Väga populaarsed olid ka liigendatud ehk vaheseinte ja katustega eraldatud terrassid, mis võimaldavad õueelu nautimist aasta ringi - vastavalt hooajale saab kasutada erinevaid tsoone. Nii on klaasseinte ja katusega eraldi tsoon mullivannile ja söögialale ning täielikult avatud ala suvepäikese nautimiseks.
Kerge ja õhuline mööbel
Elamispinda ei olnud majades ülearu palju. Üks viis elamisse avarust juurde anda on õigesti valitud viimistlusmaterjalide ja mööbliga. Nii ka messikodudes. Nn teisaldatav mööbel (diivanid, tugitoolid, lauad, kapikesed jne) oli kerge ja õhulise disainiga, mitmes majas ka voolujoonelises origami stiilis.
Vähem on rohkem!
Tööl käivatel ja kiire elutempoga inimesel ei ole teab mis palju aega, et kodu pidevalt korras hoida. Reegel on, et mida vähem asju on silme ees näha, seda korrektsem on elamise üldulje. Nii ongi ruumides üha enam uksega suletavaid panipaiku ning mugavaid seinasiseseid nn niširiiuleid.
Esile toomist vajavad nipsasjakesed on aga paigutatud klaasuste ja nutika leedvalgusega vitriinkappi.
Kapiuste taha on ära peidetud ka köögis olevad kodumasinad, sh kohvimasin. Vajadusel saab sellisel kapil ukse täielikult eest ära lükata ja kapiosa kasutada lisa tööpinnana.
Köögisaarele paigutatud pliidiplaat on üldjuhul integreeritud väljatõmbega õhupuhastajaga, traditsioonilisi õhupuhastajaid enam näha ei ole. Nii ei ripu enam midagi laes, mis vaadet rikuks ja omakorda ka puhastamist vajaks.
Köökides olev tehnika on kvaliteetne. Esindatud olid sellised kaubamärgid nagu Gagenau, Bora, Miele, De Dietrich.
Struktuuride mäng testiilidega
Ruumile põnevate nüansside lisamiseks oli julgelt kombineeritud erinevast materjalist ja tooniga sisustuskangaid ja tekstiile.
Elementaarne – kõik on nutimajad!
Kõikidesse majadesse on paigaldatud targa maja süsteem. See tähendab, et kõike saab juhtida - nii valgust, heli, kütet ja seda üheaegselt nii sise- kui välisruumis. Kõikjal olid seintel helikõlarid.
Vannitoad ja saunad - kuldne ja must
Duširuumides domineerisid laiad renntrapid ning ühe asemel mitu dušši. Segistide puhul on jätkuvalt popid toonid kuldne ja must, nagu ka eelmisel aastal, kuid märgata võis ka vasetooni. Plaadid olid pigem suuremõõdulised, tooni andsid marmor ja hall looduskivi imitatsioon.
Sanitaarkeraamika oli enamasti valge, puidu toonidest aga palju märgata pähklit, mis sobib hästi kokku kuldse viimistlusega.
Sauna ja pesuala eraldamiseks on sageli kasutatud klaasseinu. See annab juurde avarust ja õhulisust. Väga hea lahendus kui leiliruum on väike!
Kuidas saada samaväärne huvitav tulemus nagu messimajades?
Sisearhitekt Ingrid Kuuli sõnul põhineb efektne tulemus messimajades materjali ja värvi oskuslikult kombineeritud kontrastidel, mis hakkavad mängima ruumi lisatud erineva valguse mõjul. Kui juurde panna veel kuldset või vaskset metalli, siis saadaksegi tulemus, mis jääb meelde, hakkab silma ning millel on iseloomu!
Soome elamumess pakub väga palju ideid ja inspiratsiooni neile, kel plaanis oma kodu ehitada-renoveerida või aeda kujundada.
Fotod: Ingrid Kuuli
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; M. Jakobson)