Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“
Kaasatud ekspert: Maritsa LukkSeekordne Soome elamumess toimub Naantalis, kus kaljusele Luonnonmaa saarele otse Muumisaare kõrval on üles ehitatud 34 ehitisest koosnev põnevate sise- ja välisruumi lahendustega messiküla.
Kui valdavalt on elamumess mõeldud inspiratsiooniks neile, kel mõttes uus kodu rajada, siis loomulikult käivad igal aastal näidiskodusid uudistamas ka valdkonna professionaalid: elamuehitajad, arhitektid ning sise- ja aiakujundajad.
Smartex Disaini arhitekt-disainer Maritsa Lukk on seekordsest messist vaimustunud. Looduskaunisse kohta oli oskuslikult sulandatud elukeskkond koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Kõige rohkem avaldasid muljet elamud, kuhu sisenedes lihtsalt tunned kohe, et siin on väga mõnus olla. Selle tajub lihtsalt ära, kui kodu loomise juures on hoone arhitekt maastiku- ja sisearhitektiga omavahel algusest peale tihedat koostööd teinud.
Iga detail on läbi mõeldud. Aknad ja uksed on õiges kohas, ruumid on loogilise asetusega ja funktsionaalsed, kõige vajaliku jaoks on olemas koht ja seejärel läheb siseruum sujuvalt üle väliruumiks, mille detailid haakuvad siseruumiga. See teeb kokku ühtse harmoonilise terviku.
Elamumessil jäi silma ka mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära. Kas ongi üldse mõistlik tavalise suurusega perel täna suurt maja kütta, valgustada ja korras hoida? See on kindlasti teema, mille peale tasuks uut kodu soetades mõelda.
Mõistliku suurusega kompaktne maja on Soome arenduste puhul täna läbiv teema. Lisaruum tuleb pigem õueala kaudu. See kehtib ka suvemajade puhul. Vähem ruutmeetreid on rohkem!
Supernäide mõistlikust ruumikasutusest oli Naantalis taanlaste tiimi poolt loodud ülestõstetud jalgadel 4-ne puhke ridamajade grupp 17, 18. Majade juurde kuulus ka luksulik 4-ne saunamajade kompleks (18 B) mere ääres. Taanlased kohe oskavad planeerida, sellega on nad ka varasematel messidel silma jäänud.
Eriti köitis Maritsat Villa Lilla (maja nr 18). Lihtsate ja soodsate vahenditega lahendatud perfektne puhkekodu, kus on lihtsalt mõnus olla. Ootamatult tekib selline õige tunne, kõik on täpselt paigas, iga ruutmeeter planeeritud ja täidab oma eesmärki ning kõik vajalik on olemas. Puhkeruumid olid küll väikesed, aga avar köök-elutuba ja erinevad lisaruumid katsid väikese puudujäägi oskuslikult. Aga kui palju me tegelikult puhkeruumides aega veedame? Selliseid maju külastades saab aru, et need on justkui endale tehtud, nagu projekteerijad ise tahaksid samuti sellises kodus elada.
Alati võib küsida, kas koju on vaja sauna ja mullivanni, käime ju aktiivselt spordisaalis, kus on saun ja nädalavahetustel spaas. Aga see ei ole ju see, sest kõiki neid asju sa jagad mitmete võõraste inimestega ja pead selleks kuhugi sõitma.
Nantali majades on kõik mõeldud selleks, et inimene tunneks ennast hästi ja mugavalt omas kodus ning selle lähiümbruses. Sinu elamine ei lõpe sellega, et paned enda järgi maja ukse kinni. Kogu ümbritsev loodus koos keskkonda säästva ja sobiva haljastusega, avalikud laste- ja puhkealad ning isegi mitmekülgsete puhkamisvõimalustega jahisadam on sinu päralt. Super elukeskkond, kes ei tahaks sellises kohas elada!
Väikese maja projekteerimine on alati väljakutse. Teine väga hea näide messilt oli konteinermaja Sky House 50 Villa Nåde (suvemaja koos saunamajaga), mis esindab kaasaegset moodsat palkarhitektuuri konteinermaja stiilis.
Suurejooneline katuselahendus on kummardus sajandi keskpaiga arhitektuurile selle parimas kaasaegses vormis! Villa Nåde puhul on krundiga arvestatud parimal võimalikul moel. Kitsas ja pikk hoone asub sarnase kujuga krundi serval, avanedes õue.
Sissepääs on paigutatud nii, et hoonesse pääseks mugavalt otse parklast. Keskkonnatingimustele vastavalt paigutatud aknad avanevad hoovi ja kaunite kivide poole. Sajandi keskpaiga modernses võtmes säravad detailid rõhutavad hoone modernsust ja loovad luksusliku atmosfääri.
Tänu konteinermajale omasele tõhusale ruumiplaneerimisele mahuvad piiratud ruutmeetritele mugavalt ära kaks magamistuba, esik, vannituba ja hubane köök-elutuba. Perfektne tulemus, iga asi on omal kohal ja kõik on olemas!
Eramu planeering ei õnnestu, sest puudub koostöö terviku loomiseks
Pikalt sisearhitektuuri ja kardinadisaini valdkonnas praktiseerinud Maritsa sõnul on meil Eestis ikka veel tavaline, et maja arhitektil on plaan valmis joonistatud ning alles seejärel kaasatakse projekti sisekujundaja ja maastikuarhitekt. Paraku nii head tulemust ei saa.
Sisekujundaja tavapärane praktika on plaanil detaile ringi tõsta, et üldse oleks võimalik koju elamiseks vajalikku ära paigutada. Tihti tuleb sellised kohad nö sisse pressida. Tüüpilised vead on näiteks, et köögimööbli front jookseb otse aknasse, voodipeatsi kohale jääb aken, esikus pole kohta, kuhu sisenedes mugavalt asjad toetada ja panipaikasid praktiliselt polegi. Või on köögi ja elutoa pinda nii vähe, et isegi korralik söögilaud ei mahu tuppa ära.
Teravalt tuleb esile, et puudub side idee ja selle teostusega ehk maja üldise välimuse loomise ja selle elamiseks sobilikuks tegemise vahel. See on mõtteviisi küsimus mitte raha puudus. Ja seda kohtab meil Eestis kahjuks palju nii kodu kui avaliku ruumi rajamisel.
Näiteks avalikul alal on küll mänguväljaku osa, aga kus on mõnusad puhkealad lebotamiseks ja võimlemise võimalused näiteks eakamatele? Lahendused on poolikud ja lõpuni läbimõtlemata. Meil on hulganisti häid ideid, aga selleni, et neid ka kasutada oleks mugav, on veel pikk tee minna.
Oskuslik kontrastide ja materjalide mäng loob hubasust
Soome elamumessidel on läbi aastate hakanud silma puit ja kontrastid, täpsemalt must-valge kombinatsioonide kasutamine. Aasta-aastalt on see muutunud aina põnevamaks.
Must pole enam lihtsalt must puit, vaid tume matt antratsiit-hall ja valge pole enam valge, vaid hele puit. Selline kombinatsioon annab väga sooja ja hubase tulemuse.
Eelistuste juurde kuuluvad loomulikult ka praegu väga populaarne tume pähklitoon, tamm ja vineer. Ka puidu kasutus läheb aina julgemaks: erinevate struktuuridena, ribidena või hoopis 3D efektiga kumer või laineline.
Näiteks lagede ja seinte viimistluses on puit alati väga levinud olnud, aga nüüd pannakse kokku erinevad struktuurid ja oskuslikud üleminekud viivad sisekujunduse täiesti uuele tasemele ning seda kõike miksitakse erinevate teiste sisustuselementidega.
Veel huvitav ja nutikas!
Väikese sauna saunalava on suur massiivsetest tükkidest koosnev tahukas, mille lõppedes algab kohe klaassein. Mõjub väga efektselt ja avaralt. Nutikas ruumikasutus!
Lisaks lugemist-vaatamist (soome keeles, galerii): Elutoa sisekujundustrendid, Naantali 2022
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“
Fotod: Naantali, Asuntomessut, Pinoss 2022 2/2, Meillakotona.fi ja Smartex Disain