Kuidas rakendada kodus feng shuid inimese 2 põhivajaduse täitmiseks?
Kaasatud ekspert: Janno SeederKuigi feng shuist kui Hiina tuule ja vee õpetusest on tänaseks juba üsna palju räägitud, tundub paljudele siiani, et tegemist on tühipalja esoteerikaga. Tuntud feng shui ekspert Janno Seeder kinnitab, et seda see kindlasti pole, pigem võiks feng shuid nimetada hoopis energia õpetuseks. Kui feng shui lihtsad põhitõed endale selgeks teha, töötavad need meie kasuks absoluutselt kõikjal. See on justkui elustiil, teadlik energiate suunamine.
Kuidas seda rakendada?
Esoteerikast on tegelikult asi kaugel, kõik on väga loogiline. Alustame sellest, et olgu inimene kas 1- või 60-aastane, vajab ta 2 põhivajaduse täitmiseks ehk rahul ja tasakaalus olemiseks samu asju: tunda ennast turvaliselt ja omada kontrolli ümbritseva üle. Loomulikult väljendavad need vanusegrupid ennast täiesti erinevalt, aga mõte on siiski sama. Kõige turvalisem on alati olla kohas, kus seljatagune on kindel ja piisav ülevaade ümbritsevast tagatud. Ennast turvaliselt tundev inimene on alati mõnusalt rahulolev ning oma suhetes ja tegemistes edukas. Vaevalt keegi selles osas isegi vastu vaielda tahab.
Feng shui 4 elemendi teooria
Feng shui vaatenurgast lähtuvalt saame siinkohal rääkida 4 elemendi teooriast, mille kohaselt vajab inimene positiivse ja turvalise tunde tekkimiseks enda ümber kaljusid, künkaid, vett ja tasast maad. Neidsamu põhimõtteid tasub järgida nii kodus, koduaias, tööl kui kõikjal mujal. Loomulikult räägime tubastes tingimustes kaljudest, küngastest ja muust ülekantud tähenduses.
Magamistuba
Kõige tähtsam ruum kodus on kindlasti magamistuba. Inimene veedab 1/3 oma elust magades, et ennast laadida ehk energiat taastada. Seega peaks magamistuba kõike seda ka maksimaalselt võimaldama. Kõige olulisem on voodi asukoht. Voodi peaks asetsema nii, et selja taha ja külgedele jääksid nö kaljud ehk siis kinnised seinad, aga samas peaks sealt avanema piisavalt hea distantsiga ülevaade sellest, kes tuppa siseneb või mis aknast paistab. Loomulikult on meie magamistoad just täpselt sellised, nagu nad parasjagu on. Vanemate korterite puhul võib olla voodile isegi üsna raske sellist head turvalist kohta leida, aga feng shui abiga saab alati ühtteist mõjutada. Magamistoa puhul on väga tähtis, et ruum poleks liiga väike ega ka liiga suur. Sest tõesti, ka liiga suures ruumis on raske magada. Juba vanasti ümbritseti voodeid kangaga, et energia liiga laiali ei valguks. Väike on aga ruum siis, kui 2-inimese voodi ümber ei ole võimalik käia ehk kui voodi peab tõesti panema vastu seina. See on ebamugav mõlemale magajale, sest 1 peab kogu aeg teise inimese ja seina vahel magama ning voodist välja minemiseks alati üle teise ronima. Voodi ümber peaks jääma mõlemalt poolt vähemalt 45 cm laiune ruum, siis on juba hästi.
Magamistoas on väga oluline, et und ei segaks liigne energia liikumine. Kui uks ja aken asetsevad täpselt kohakuti ja inimene seal vahel, peab see inimene paratamatult magama energiavoo sees. Nii ei olegi tegelikult võimalik ennast korralikult välja magada, pigem oled seal pidevas poolunes ja lõputute unenägude keskel, aga väljapuhkamine toimub ikkagi uneta faasis. Sellisel juhul tuleks kindlasti midagi muuta, et energiavool kas katkestada või ümber suunata. Võimalusi on palju, vahest aitab lihtsalt kõrgem voodiots või õhuke voodipesukapp, iga olukord on unikaalne. Kui tõesti ei ole võimalik mööblit ümber paigutada, tulevad appi kangad. Tänapäeval on olemas hulgaliselt lahendusi, kasvõi sirmid ruumi liigendamiseks, liikuvad paneelid, nutikad riiulid jne. Ei ole olemas olukorda, mida lahendada ei saaks.
Iga kodu on erinev ja kui nüüd päris aus olla, siis inimesed oskavad alateadlikult feng shui põhimõtete järgi ruume nii seada, et neil endal seal hea oleks. Tavaliselt jääb mõni üksik asi häirima, millega lõpuks spetsialisti poole pöördutakse. Kusjuures tihti tullakse täiesti põhjendamatu hirmuga, et nüüd peab vist kõik ümber tegema ja hirmsasti kulutama hakkama. Ei pea, kui inimene ennast oma kodus juba hästi tunneb, siis tavaliselt lisatakse ainult mõni kaval detail või tõstetakse midagi ümber ja kõik ongi juba hästi. Spetsialistil on lihtsalt palju rohkem kogemusi ja teadmisi, kui enda mõistus otsa saab.
Töötuba ja õppimiskoht
Teine oluline koht kodus on õppimis- või töötamiskoht. Kõige tavalisem koht, kuhu lapse töölaud pannakse, on miskipärast akna alla seljaga ukse poole. Ja siis imestatakse, miks laps õpib absoluutselt igal pool mujal kui laua taga. Tuleme uuesti turvalise seljataguse ja piisava ülevaatesoovi kohta tuppa sisenemise kohta ja saame aru, mis valesti on. Ka ühegi eduka juhi töölaud ei asetse kunagi seljaga ukse poole ja lapsed on selles osas veel eriti tundlikud. Samuti ei ole hea töölauda paigutada magamistuppa. Kui kuidagi muud moodi ei saa, siis peaks proovima seda paigutada nii, et see ei oleks puhkamiseks mõeldud ajal silma all.
Köök ja elutuba
Kui liigume nüüd muudesse ruumidesse, siis põhimõtted jäävad ikka samaks. Võibolla selle peale ise ei oskakski tulla, aga meie kaasaegsetes köökides oleme tihti olukorras, kus süüa tehes on keegi pidevalt meie selja taga, muutes meid ebakindlaks, olgu selleks kasvõi diivanil istuv armas abikaasa. Lõpuks ei pane enam ise tähelegi, et perenaine teeb pidevalt süüa pooleldi teise inimese ja pooleldi pliidi poole vaadates. Kummalegi tegevusele ei saa korralikult keskenduda. Sellise olukorra saaks lahendada näiteks õhupuhasti külge kinnitatava peegliga, mis annab perenaisele sööki valmistades piisava info selja taga toimuvast.
Või siis järgmine uskumatu lugu. Alguses ei oskaks justkui mingit seletust leidagi, kui inimene ütleb, et ei tunne ennast oma modernses maast-laeni akendega kodus mugavalt ja telekat suudab vaadata ainult pikali asendis. Suured aknad võtavad ära privaatsuse ja üksteisele liiga lähedal asetsevad korterelamud vähendavad seda veelgi. Probleem oli lihtsalt selles, et kuna selles kodus oli ka madal ja minimalistlik mööbel, siis inimene oli kogu aeg justkui keset avarat välja, isegi naabrimees sai läbi akna koos temaga telekat vaadata. Probleem lahendati aknakatete ja kõrgema mööbliga ning turvatunne oligi tagatud.
Olgu meie kodud ükskõik millised, inimene vajab alati enda ümber kaitsvaid seinu ja võimalust näha, mis tema ümber toimub. Kui neid lihtsaid põhimõtteid kogu aeg järgida, saamegi luua keskkonna, kus tunneme ennast tasakaalus, turvaliselt ja terviklikuna. Ja kokkuvõtteks polegi selleks vaja mingit erilist nõiakunsti, piisab feng shui baasteadmistest.
Autor: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)
Inkodu ja Interjööri messi korraldatud seminar (2018)