Ehitusjärgne kontrollmõõdisamine – miks ja millal seda vaja on?
Kaasatud ekspert: Taimar Taaber
Miks see on vajalik ja mida see hõlmab, selgitab Taimar Taaber – GPK Partnerid OÜ juht ja kogenud geodeet.
Ehitusjärgne kontrollmõõdistamine on oluline töö, mis tehakse pärast ehitustööde lõppu ja on vajalik kasutusloa taotlemisel. Seda nõuavad nii era- kui ärikinnistute puhul peaaegu kõik omavalitsused. Kontrollmõõdistus annab kindlustunde nii omavalitsusele, omanikule endale kui ka järelevalvele, et valminud hoone ja trassid vastab nii projektile kui ka kehtivatele nõuetele.
Mille poolest erineb kontrollmõõdistus tavapärasest geoalusest?
Sageli tekib küsimus, miks tuleb peale esialgset topo-geodeetilist uuringut tellida veel ka kontrollmõõdistus. Kuigi mõlemad näevad välja justkui “geoalused”, on nende eesmärgid erinevad. Topo-geodeetiline alus koostatakse enne projekteerimist ja on vajalik asendiplaani ning projekti koostamiseks. Ehitusjärgne kontrollmõõdistus seevastu fikseerib ehitise ja rajatiste tegeliku olukorra pärast ehituse lõppu ning on mõeldud esitamiseks kohalikele omavalitsustele ja teistele asjassepuutuvatele ametkondadele, sealhulgas päästeametile ja ehitisregistrisse.
Mida mõõdistus sisaldab?
Kontrollmõõdistuse käigus fikseeritakse:
- hoone ja rajatiste nurgapunktide koordinaadid;
- katuseharja kõrgused;
- kõik uued maa-alused ja maapealsed tehnovõrgud (nt veetorustikud, kanalisatsioon, maaküte jne);
- kinnistule rajatud välitrassid ja muud ehituslikud elemendid
- maapealne situatsioon (haljastus, platsid, aiad jne).
Soovitus omanikule – pildista ehituse käigus!
Omanikule tasub juba ehituse ajal dokumenteerida välitrasside ja tehnosüsteemide paigaldust. Kui hiljem, haljastuse ja pinnasetööde järel, on kõik kaetud ja trassid maa alla paigaldatud, on torude ja rajatiste täpse paiknemise taastamine keeruline. Fotod lihtsustavad hilisemat mõõdistust ja aitavad keerulisemad objektid korrektselt kaardistada. Kõige parem on teha avatud kaevikuga mõõdistust.
Mõned näited, millises ehitusetapis võiksid ehitajad ja omanikud fotosid teha. Kõige olulisem on, et kaevikus oleksid trassid selgelt nähtavad ja tuvastatavad.
Ehitusjärgse kontrollmõõdistuse hind
Eratellijale algavad ehitusjärgse kontrollmõõdistuse hinnad 350 € + km. Näiteks tüüpiline eramaja koos krundi mõõdistamisega (ca 2000 m²) jääb vahemikku 350 – 500 € + km, sõltuvalt töö mahust ja keerukusest.
Hea teada!
Ehitusjärgne kontrollmõõdistus ei asenda teostusjooniseid. Selleks, et ehituse käigus oleks parem ülevaade ja kindlus, et tööd vastavad projektile, tasub juba ehituse ajal tellida ka vahepealseid teostusjooniseid.
A: Inkodu.ee