Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine
ARVAMUSLUGU | Else Källo - Iffent asutajaEesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.
Antud trendi peegeldab ka Iffent platvormi kasvav populaarsus, mis pakub projekteerijatele virtuaalse projekteerimisbüroo keskkonda ning annab spetsialistidele võimaluse ja vabaduse töötada iseseisvalt.
Hetkel on ligi 22% kogu Eesti projekteerimise sektori spetsialistidest on juba liitunud Iffenti platvormiga, mis muudab Iffent suurimatest Eesti projekteerimisbüroodest üheksa korda suuremaks.
Miks aga eelistavad projekteerijad vabakutselist tööd traditsiooniliste büroode tööle? Nimelt on Eesti projekteerimise sektoris paljud projekteerijad alamakstud.
Kui vaadata Eesti keskmist projekteerija palka, siis on netotasu, palgad.ee andmetel, 1854 eurot kuus, mis asetab projekteerijad poodiumil 198. kohale, edestades 199. kohal seisvaid ehitus- ja kinnisvara sektori töödejuhatajaid. Kuid projekteerijate ees, 197. kohal, seisavad autopesula töötajad, kelle keskmine palk on 1900 eurot.
Projekteerijate palk on ebaproportsionaalselt madal arvestades projekteerija rolli ja vastutust ehitise ohutu kasutamise ja funktsionaalse toimimise tagamisel. Madal palk omakorda võtab motivatsiooni ja nii langeb ka töö kvaliteet ning tekib surnud ring, mida lõhkuda on keeruline.
Vabakutselise projekteerijana on spetsialistil võimalus valida, millise projektiga ta töötab ning kus ta tööd teeb. Kindlasti tähendab see projekteerijale endale suuremat vastutust, aga ka suuremat töötasu ja vabadust.
Iffent loob projekteerijatele valikuvõimaluse ja kindlustunde, et töö on alati olemas ning taastab turu toimimise, kus töö eest vastutab spetsialist ise ja tema renomee on saadava tasu aluseks. Sektorist peab kaduma vale, kus ettevõtted presenteerivad referentse ja võidavad töid omamata reaalselt vastavat pädevust, et töö lõpuni viia.
Kui taastub klientide sees usaldus ja võimalus rohkem makstes kinnihoidvale turule uut hingamist, öeldes, et projekteerija, nii nagu programmeerija või turundaja, võib ja saab töötada vabakutselisena ja saada oma tasemele ja pingutustele väärilist tasu. Iffent oleks juurdepääsu kanaliks ka riigihangetele. Täna saab spetsialist teha riigihanget juhul, kui on mõnes suuremas ettevõttes palgal.
Vabakutselise töö eeldab üldjuhul, et inimesel tuleb ise leida kliente, hallata oma aega ja finantse ning arvestada ebakindla sissetulekuga. Iffent lahendab spetsialistide jaoks selle tehnilise murekoha, jättes projekteerijale võimaluse tegeleda oma erialase tööga. Ühtlasi jätab see spetsialistile ka rohkem aega enesearengu võimalusteks.
A: J. Liivrand
Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine