Eesti lipp ja lipupäevad - valimine, heiskamine ja kombed
Eesti lipp on nii rahvus- kui riigilipp, mistõttu tuleb teda väärikalt kohelda. Eesti Vabariigi sinimustvalge lipu heiskamine ja kasutamine on määratletud Eesti lipu seaduses. Siinkohal mõned näpunäited, mida peab lipu heiskamisel tähele panema ning kuidas lippu õigesti hooldada.
Lipuvarda paigaldamine
Lipuvarda paigaldamise kohavaliku puhul lähtutakse sellest, kust lipp kõige paremini välja paistab. Enamasti paigutatakse see hoone peasissekäigu juurde. Seejuures tuleb jälgida, et lehviv lipp ei ulatuks vastu katust, hoone fassaadi või näiteks puuoksi. Kui krundil on ruumi piisavalt, võib lipuväljaku ka hoonest eemale rajada. Siis ei sega lipu lehvimist ükski objekt.
Lipu heiskamine
Vähem oluline pole ka viis, kuidas lippu heisatakse. Kui hoone ja tänava vahel on piisavalt ruumi, et lipp kenasti lehvida saaks, sobib hästi maapinnalt tõusev lipumast. Kui aga ruumiga on kitsas, siis võib lipu heisata lipuvardaga hoone fassaadile. Seda kasutatakse linnamajade puhul ka kõige rohkem.
Lipumasti ja -varda valimine
Kui koht on valitud, tuleb välja valida sobiv lipumast või -varras. Lipumasti või -varda ostmine on ühekordne kulutus, sest tänapäeval pakutavad klaasfiibrist tooted on ilmastikukindlad, hooldusvabad ning peavad ajale kaua vastu. Samuti on nad lihtsasti paigaldatavad ning tänu kergele kaalule vajadusel ümberpaigaldatavad.
Lipu õige suuruse valimine
Kõige olulisem on aga lipp ning selle õige suurus. Kui lipp heiskate masti, siis peab lipu alumine äär hoone kõrgeimast osast meetri võrra kõrgemale jääma. Lipu heiskamisel vardasse peab lipu alumine serv jääma maapinnast vähemalt 3 meetri kõrgusele. Lipu laius maapinnalt tõusva lipumasti puhul on ligikaudu 1/6 masti kõrgusest, lipuvardaga heisatava lipu laius peab olema ligikaudu 1/3 lipuvarda pikkusest.
Lipu eest hoolitsemine
Kuigi lippu ei tule heisata väga tihti, kipub see kasutamise ja ilmastiku tõttu ikka määrduma ja kuluma. Selleks, et lipu eluiga oleks pikem, tuleb selle eest ka hoolitseda. Kui lipp on pärast langetamist märg või niiske, tuleks seda enne hoiukohta panemist kindlasti kuivatada. Nii saab vältida hallituse tekkimist. Määrdunud lipp tuleks aga pesta. Kui lipp on rebenenud, tuleks see sama värvi niidiga parandada.
Mida teha aga siis, kui lipp on pika kasutamise järel muutunud kasutuskõlbmatuks?
Kui lipp on nii koledaks muutunud, et seda ei ole enam viisakas kasutada, tuleb see sündsal viisil hävitada. Hea tava kohaselt tähendab see lipu lahtilõikamist värvide kaupa ning tekkinud riidetükkide mitteavalikku põletamist. Täpsema ülevaate saamiseks soovitame kõigil lugeda veebis kättesaadavat „EESTI LIPU AABITSAT“.
A: Inkodu.ee
Eesti lipp ja lipupäevad - valimine, heiskamine ja kombed