Ära joo radioaktiivset kraanivett
Ilustamata kujul väljaöelduna joob viiendik Eesti inimestest radioaktiivset kraanivett. Vaata kaarti Peamiselt puudutab see Harjumaa, Lääne- ja Ida-Virumaa, Tallinnas Nõmme ja Pirita linnaosa elanikke, kelle kodune kraanivesi saadakse 60-70 meetri sügavuselt kambrium-vendi veekihist.
Mida rohkem lõuna poole, seda sügavamale tuleb veekihini jõudmiseks puurida, seega lõunaeestlastel seekord veab. Kambrium-vendi põhjaveekiht on rikas ning väliskeskkonna eest kaitstud, kuid kahjuks kõrge radionukliidide sisaldusega, mida põhjustab uraani- ja tooriumirikas kristalne aluskord ning vett ümbritsev savikiht.
2009. aastal läbi viidud uuring näitas, et Põhja-Eesti joogivee raadiumitase on kolm korda soovituslikust kõrgem. 2011. aastal koondas suur uuring mitmete vähiuuringute tulemused ning leidis, et kõrge raadiumisisaldusega joogiveega seostub kõige rohkem luu-, põie-, rinna-, vere- ja kopsuvähi sageduse tõus. Üsna mõtlema panev info? Loe lisaks: Terviseameti kommentaar
Veel lugemist (artikkel avaldatud 24.05.2022): Eesti paistab Euroopas silma radioaktiivse joogiveega
Tegelikult ei saa väita, et midagi poleks ette võetud. 2012. aastal alustas Viimsis tööd raadiumi veest eemaldamiseks spetsiaalse tehnoloogiaga varustatud veepuhastusjaam, mis eemaldas küll veest raadiumi, aga kogus selle jaama enda filtritesse, muutes need omakorda radioaktiivseteks.
Katsetatud on ka puhastusprotsessieelselt vette hapniku lisamist, mille tulemusena hakkavad raud ja mangaan oksüdeeruma, sidudes endaga raadiumi. Tekkinud sade on võimalik välja loputada kanalisatsioonivette filtrit radioaktiivseks muutmata, kuid ka see lahendus ei ole kõige parem. Parima lahenduse leidmiseni on Põhja-Eesti kraanivesi ikkagi radioaktiivne.
Seni aga saab iga inimene enda ja oma pereliikmete tervise eest ise hoolitseda. Koduse majapidamise tarbeks on raadiumi eraldavad veefiltrid täiesti olemas. Aquaphori pöördosmoosi filtrid puhastavad vett pöördosmoos tehnoloogia abil ning suudavad veest eemaldada lahustunud saasteained, ravimijäägid, bakterid jmt, pakkudes kaitset ka radioaktiivsuse vastu ilma, et muutuksid ise ohu allikaks. Tulemuseks on mineraalidega rikastatud kristallpuhas vesi. Lisaks on veepuhastussüsteem Aquaphor Morion meeldivalt kompaktne, mahtudes lihtsasti kraanikausi alla.
Pigem ikka karta ja ise midagi ette võtta, kui pärast kahetseda ja süüdlasi otsida.
Autor: Aquaphor (J. R; K. V) ja Inkodu, 2018
Ära joo radioaktiivset kraanivett. Pöördosmoosi filtrid aitavad