Aiakujundus feng shui võtmes
Kaasatud ekspert: Siret SeederEnergia liikumine koduaias
Kui rääkida hea energiaga koduaiast, feng shui põhimõtetest aiakujunduses, peame alustama juba aia tagant. Värav ei tohiks olla liiga kõnnitee keskel ega sulanduda aiaga ühte. Inimene peab ikka nägema, kust sisse astuda. Lillepotid aia taga annavad märku, et just siin on sissekäik. Kõige olulisem on, et kõik peaks meid justkui sisse kutsuma. Paljude uute eramajade planeering on kahjuks selline, et kõigepealt tuleb garaaž ja alles siis kõik muu. Tihti on garaaži- ja koduuks veel ühesugused ka. Maja uks võiks kaugele näha olema. Taimede abil saab teed juhatada. Suured lillepotid või hoopis lillekastid seinal tõmbavad tähelepanu endale ja mõjuvad ligitõmbavalt. Kui maja uks on nurga taga või hoopis küljepeal, tuleks uks teha nähtavaks näiteks trepikaarte abil või paigalda ukse kohale väike katus ja juhata jällegi teed taimedega. Välisukse ees võiks olla kindlasti vähemalt üks aste, eriti hea oleks kaarjas aste, mis kutsub inimesi majja (pehmendab energiate liikumist). Kui aias on kivipind, võiks tee ukseni olla teistsuguse mustriga. Aiateed võiks üldse olla kaarjad või lausa käänulised, kindlasti mitte sirgjoonelised, et energia liiga kiiresti läbi ei voolaks.
Koduaed peaks majaga moodustama ühtse terviku ja olema justkui majapikendus: vana maja ümber klassikaline aed, funkstiilis majale kindlate vormidega aed jne. Ideaalis on majal nii ees- (1/3 aiast) kui tagaaed (2/3 aiast). Eesaed võiks olla selline põnev ja kutsuv, kuhu hea meelega sisse astud ja tagaaed natuke peidetud salajane koht, kuhu maja eest kohe ei näe ega saa ka. Hea näide on Kirna mõis, kus peab tagaaeda pääsemiseks majast läbi või suure ringiga ümber maja minema.
Eesaed peaks olema madalam, kindlasti soovitavalt mitte akna servast kõrgem. Hiina pargis mängitakse kõrgustega: eespool on madalamad taimed ja tagapool kõrgemad, sama põhimõtet võiks kasutada meilgi. Pange eesaeda pilgupüüdjad näiteks lillepottide näol. Pottide kasutamine on mugav, vajadusel saab neid nihutada ja vajalikku kohta silmailu luua.
Aias on väga olulised proportsioonid, kui palju, mida ja kuhu istutada. Koera omanikul oleks mõistlik kõigepealt lasta koeral aias joosta, et näha, kuhu üldse tasub peenraid teha ja kus need nagunii maha tallatakse. 1/3 aiast võiks olla tasane maa, näiteks muru. Liiga kirju aed on väsitav, eelistada tuleks sarnaste taimedega kaetud alasid. Mõistlik oleks mängida värvilaikudega, kasvõi nii, et igal aastaajal tuuakse esile mingi kindel toon. Hiinas on aprillis pojengiaeg, kus meeletutes kogustes ühesuguseid lilli mõjuvad tõeliselt toniseerivalt.
Lääne feng shui on kirju, armastatakse erinevaid potte ja konteinereid. Konteinerite ja pottidega saame muuta aias värvi ja emotsiooni, kusjuures need ei pea üldse kallid olema. Väga stiilselt mõjuvad vanad veeämbrid, korvid, hobusevankrid, söödakünad. Kõik on lubatud, mis ainult meeldib! Suurepärane näide hästi mõjuvast aiakujundusest on Tallinna loomaaia kooslused.
Hea energiaga aia juurde kuuluvad kindlasti veesilm, kiviktaimla ja maitsetaimede peenar. Viimane võiks asuda võimalikult ukse lähedal, veel parem kui köögiukse lähedal (nt terrassil), sest inimene on loomult laisk. Paremal pool aias võiks asuda kiviktaimla, mis sümboliseerib turvatunnet ja tarkust. Ka veesilm on oluline, kuna vesi tähendab edu ja rikkust. Veesilm aias peaks olema aias jalutajale kaugele nähtav ja eristatav, ümbritsetud sobivate taimede ja kividega, sest vastasel korral on tiik kui pime lõks. Vee kohale sobib istutatada ka rippuvaid taimi ja ronililli. Piisavalt pika oja kohale passib hästi kaarjas sild. Pikema silla puhul on väga hea kui see on nt looklev mitte sirgjooneline.
Kivid ja vesi aias on alati parim kombinatsioon. Paarist kivist juba piisab. Kivi saab aias väga erinevalt kasutada: lillepotid, aiad, teed. Teeradadega võib imesid teha ja juhtida aiasolijat täpselt sinna, kuhu soovime. Maagiliselt mõjuvad ka teemustrid, koos tõusude ja langustega või ilma. Ka puit on aias väga teretulnud. Punutud aiamööbel on väga kaunis nagu ka puidust paviljonid. Äärmiselt dekoratiivselt mõjuvad ilusti laotud puuriidad.
Õige feng shui aed on ideaalis selline, kus kõik on söödav. Ära too oma aeda mürgiseid taimi. Kartulid, salatid, sibulad, peedid, ürdid - peenra peal superdekoratiivsed. Milline naudinguteküllane aed!
Ühes korralikus aias on kindlasti istumisala. Siinkohal on oluline meeles pidada, et istumisala nurk peaks olema kaitstud seina või miks mitte taimeseinaga, et tekiks turvaline kaitstud koht. Oluline on ka mööbel, sest inimene istub ikka sinna, kus on pink. Hiinas on pargid pinke täis ja väga palju veedetakse aega looduses, Eestis pargid on jällegi tühjad, sest puudub turvaline koht, kuhu pikemalt peatuma jääda.
Aias on palju nurki, mida lisaks istumisala loomisele ära kasutada. Mingis kohas võiks olla ka aiatarbed, kuskil pesukuivatusnurk või näiteks lasteala. Nurki, üldse kandilisi ja liiga korrapäraseid vorme feng shui ei armasta. Kandiline vorm vaatab endasse, ümar kutsub sõpru ligi. Seepärast ongi aias eelistatud kaarjad vormid.
Alati saab kõike paremaks muuta. Liiga kandilise maja muljet pehmenda ümarate teede ja taimevormidega, tühja ründava seina peale pane ronitaim kasvama, liiga kandilisse aianurka istuta mõned kaunid põõsad/lilled või aseta sinna tuulevurr ja tulemus ongi palju parem.
Uuseramurajoonides on majakarbid tihedalt üksteise kõrval, tihti ka võrkaiad vahel. Kodu on justkui tuule koridori keskel, igasugune privaatsus puudub, aias oled kõigile vaadata ja toas tõmbad kardinad ette, et ennast natukenegi varjatumalt tunda. Siingi aitaks mõnus kaitsev taimestik. Võrkaia peale pane kasvama mõni tihe ronitaim või istuta selle ette lehtpuuhekk või okaspuurivi ja ongi kohe natuke privaatsem.
Taimedega saab tegelikult palju põnevamaid asju teha kui lihtsalt peenraid. Mujal maailmas kasutatakse erinevaid abitugesid, kaari ja võrke, mille peale või külge taimed kasvama pannakse. Aia puhul on tähtis see, et kui sa seda aknast silmad, tahaksid sinna jalutama minna. Väljas peab olema midagi kutsuvat, kindlasti mitte lagunenud puukuur, mida tegelikult ju iga hinna eest varjata tahaks.
Kõige tähtsam on, et koduaed oleks ligimeelitav ja kutsuv, selline koht, kus ise ennast hästi tunned ja kuhu sõbradki tahavad tulla. Ega ilmaasjata siis öelda, et õnn läheb ikka sinna, kus teda oodatakse!
A: Aiakujundus feng shui võtmes, Inkodu.ee 2015